سلاحهای اورانیومی جدید تهدیدی برای انسانها و محیط زیست

چکیده:
بیش از 50 سال است که فلز اورانیوم برای ساخت سلاح های هسته ای بکار گرفته شده است. اورانیوم در طبیعت به صورت 0.7% اورانیوم قابل شکاف با جرم اتمی 235 و مابقی به صورت اورانیوم با جرم اتمی 238 وجود دارد. اورانیوم قبل از آنکه بعنوان سوخت سلاح ها یا رآکتورهای هسته ای بکار گرفته شود،بایستی با روش های مختلف غنی سازی گردد، به نحوی که درصد اورانیوم 235 آن به حدود 3.2 تا بیش از 90% برسد. مراحل غنی سازی اورانیوم مستلزم تبدیل آن به حالت گازی (UF6) است و به دو روش انتشار گاز و سانتریفوژ قابل انجام است. طبیعی است محصول چنین فرایندی فقط اورانیوم غنی شده (دارای بیش از 3.2% اورانیوم 235) نبوده و مواد جانبی نیز تولید می شوند. این مواد جانبی که مجموع اورانیوم فقیر شده یا(Depleted Uranium) DU نامیده می شوند حاوی حدود 0.3% اورانیوم 235 بوده و باقیمانده آن عمدتا اورانیوم 238 می باشد. نسبت اورانیوم فقیر شده به اورانیوم غنی شده حداقل 7 به 1 است.
زبان:
فارسی
صفحه:
35
لینک کوتاه:
magiran.com/p445530 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.