بررسی میزان هزینه های اقتصادی دیابت در بیماران دیابتی نوع 2 تحت پوشش مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم اصفهان در سال 1377

چکیده:
مقدمه

دیابت یک معضل سلامتی عمومی است که منجر به ناخوشی، مرگ و میر و در نتیجه هزینه های اقتصادی قابل توجه میگردد. این تحقیق با هدف تعیین هزینه های پزشکی مستقیم و غیرمستقیم منتسب به دیابت نوع 2 و تخمین هزینه سرانه بیماران مبتلا به انجام رسیده است.

مواد و روش ها

هزینه های مستقیم پزشکی بیماری دیابت در 22349 بیمار دیابتی نوع 2 شهر اصفهان با استفاده از روش «مطالعه بر اساس شیوع هر عارضه در مسیر کلینیکی بیماری دیابت» و تخمین خدمات و مراقبتهای لازم در هر مرحله (ویزیت پزشک، آزمایش های پاراکلینیک، دارو، عمل جراحی، بستری و...)، محاسبه قیمت خدمات یاد شده و ضرب کردن نتایج در کسر سبب شناختی هر عارضه براورد گردید. همچنین هزینه های غیرمستقیم بیماری دیابت با محاسبه ضررهای ناشی از روزهای از دست رفته به علت کاهش بازدهی، ضررهای ناشی از ناتوانی و از کارافتادگی و ضررهای مرگ زود هنگام تخمین زده شد.

یافته ها

هزینه های مستقیم پزشکی منسوب به دیابت در افراد دیابتی نوع 2 بالای 40 سال شهر اصفهان، 998/8 میلیارد ریال و هزینه های غیرمستقیم منسوب به دیابت بالغ بر 167 میلیارد ریال براورد گردید. بدین ترتیب هزینه های سرانه غیرمستقیم هر فرد دیابتی غیروابسته به انسولین بالای 40 سال، 6/18 برابر هزینه های سرانه مستقیم میباشد. کل هزینه های پزشکی منسوب به دیابت در افراد دیابتی نوع 2 شهر اصفهان به 176.4 میلیارد ریال بالغ گردید که در نتیجه هزینه سرانه هر فرد معادل با 3/7893868 ریال براورد شد. با تعمیم نتایج به 2/1 میلیون بیمار دیابتی نوع 2 در کشور، کل هزینه های ناشی از این بیماری به رقم 6/9472 میلیارد ریال در سال بالغ میگردد.

نتیجه گیری

هزینه های اقتصادی دیابت نوع 2 در کشور ما بسیار سنگین است. هر گونه مداخله بهداشتی درمانی که بتواند شروع تظاهرات دیابت را به تاخیر بیندازد یا پیشرفت عوارض آن را کند نماید، سهم بسزایی در تخفیف آلام بیماران، بهبود کیفیت زندگی آنها و کاهش هزینه های تحمیلی خواهد داشت.

زبان:
فارسی
صفحه:
97
لینک کوتاه:
magiran.com/p68201 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.