فهرست مطالب

علوم سیاسی - پیاپی 45 (زمستان 1397)

مجله علوم سیاسی
پیاپی 45 (زمستان 1397)

 • تاریخ انتشار: 1397/10/01
 • تعداد عناوین: 9
|
 • امیدعلی اسدی، علی اکبر امینی*، منصور تاجری صفحات 1-25

  از مجموع 3 کریدور حمل ونقل جهانی که کارشناسان سازمان ملل برای حمل ونقل جهان میان خاور دور با سایر نقاط دنیا پیش بینی کرده اند، 2 کریدور از ایران می گذرد و بندر چابهار یکی از چهارراه های اصلی کریدور جنوبی تجارت جهانی محسوب می شود. این بندر به علت موقعیت استراتژیک خود و دستیابی به آب های آزاد بین المللی، جایگاه ویژه ای در مبادلات بین ایران و سایر نقاط منطقه دارد. اما اصلی ترین رقیب یا به واقع همتای بندر چابهار، بندر گوادر پاکستان در منتهی الیه جنوب غربی پاکستان در ساحل خلیج گوادر در دریای عمان می باشد. بندر گوادر در متن رقابت های هند و پاکستان ارزش استراتژیکی چشمگیری یافته است. چین به عنوان قدرت نو ظهور جهانی با سرمایه گذاری در نقاط استراتژیک، نظیر گوادر می خواهد زمینه های ارتباط خشکی با اروپا و بهره برداری از کریدور شمال -جنوب را فراهم نماید تا بتواند به برتری خود در عرصه اقتصاد جهانی ادامه دهد. با سرمایه گذاری چین در بندر گوادر، به احتمال زیاد بازی جدید حول اقتصاد و تجارت در منطقه شکل خواهد گرفت که پیامدهایی را بر منطقه از جمله بر بندر چابهار ایران بهمراه خواهد داشت. با عنایت به این موضوع این پژوهش با روش توصیفی- تحلیلی و مطالعات کتابخانه ای و اسنادی به بررسی ویژگی های ژیواکونومیکی بنادر چابهار و گوادر می پردازد. یافته های تحقیق نشان می دهد باتوجه به ویژگی جغرافیایی و کاربردی مناطق، توسعه سریعتر چابهار به معنای تضعیف گوادر نیست ولی توسعه سریع تر گوادر به معنای تضعیف و حتی نابودی چابهار است.

  کلیدواژگان: بندر چابهار، بندر، گوادر، ژئواکونومیک، پروژه کمربند، راه
 • محمدرضا دهشیری*، سید محسن روحانی صفحات 27-53

  دیپلماسی علمی را می توان بعنوان یکی از موثرترین شاخه های دیپلماسی عمومی به شمار آورد و سکاندار هدایت آن را، دانشگاه ها و جامعه علمی کشورها بر عهده دارند. امروزه کشورهای مختلف با آکاهی از تاثیرگذاری بالای دیپلماسی علمی در حصول نتایج مطلوب در سیاست خارجی خود، بدنبال سرمایه گذاری در این عرصه نوین می باشند. دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان یک دانشگاه پیشرو در زمینه علوم انسانی و اسلامی می تواند بعنوان یک دانشگاه الگو در زمینه دیپلماسی علمی مطرح گردد. در این تحقیق ضمن بررسی و سنجش عملکرد دانشگاه بر اساس شاخص های استاندارد، از طریق روش اشباع داده ها به مصاحبه با مسیولین، اساتید و صاحب نظران دانشگاه در عرصه بین المللی پرداختیم. در این مصاحبه ها مجموعه دلایل ایجابی برای حرکت دانشگاه در مسیر بین المللی شدن بر شمرده شد. حفظ مزیت رقابتی دانشگاه، و کمک به حفظ و بقای دانشگاه از جمله این دلایل بود. در پایان تحقیق راهکارهایی شامل ایجاد آگاهی در کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان پیرامون اهمیت و منافع بین المللی شدن دانشگاه و گفتمان سازی در این حوزه، و تدوین نقشه راهبردی کلان در عرصه بین المللی شدن و استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاه ارایه گردید.

  کلیدواژگان: دیپلماسی علمی، بین المللی سازی دانشگاه، دانشگاه امام صادق علیه السلام، آموزش عالی، دیپلماسی عمومی
 • مریم هاتفی، محمدحسن نامی*، عزت الله عزتی صفحات 55-72

  ماهیت شکل گیری بهار عربی را نمی توان تنها در فقر اقتصادی و بیکاری جوانان عرب خلاصه کرد. عامل اساسی برای قیام مردم عرب، حس تبعیض و تحقیر ناشی از سرکوب ملت عرب طی دهه های گذشته توسط رژیم اشغالگر اسراییل و همسویی رژیم های دیکتاتور این ملت ها با این رژیم است، ملت عرب از خویشاوندسالاری، حکومت فاسد و مبتنی بر ارادت به اسراییل خسته شده؛ موضوعی که دیکتاتورها اساسا معنای آن را درک نمی کنند. در این جریان اسلام گران تندرو برای کسب هژمونی در منطقه خاورمیانه و افزایش محبوبیت خود در بین ملت عرب از طریق طرح انتقادات شفاهی علیه دولت اسراییل، نفوذ دیپلماتیک این رژیم اشغالگر را در خاورمیانه محدود تر کردند. اسراییل از این واقعیت مستثنی نیست که تحولات سیاسی در خاورمیانه پس از بهار عربی منجر به شکل گیری پیچیدگی های استراتژیک در این منطقه شده و تلاش اسراییل در سیاست خارجی به سوی قدرت های منطقه ای همچون گذشته نخواهد بود. از این رو مقاله حاضر تلاش دارد با روشی توصیفی - تحلیلی و با استفاده از ماتریس های ارزیابی عوامل داخلی و خارجی بر اساس مدل SWOT کاهش نفوذ دیپلماتیک اسراییل در خاورمیانه پس از بهار عربی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

  کلیدواژگان: بهار عربی، بیداری اسلامی، مشروعیت، بحران نفوذ، اسرائیل
 • مسعود مطلبی* صفحات 73-98
  از دهه 1960 به بعد، جنبشی اسلامگرا در ترکیه تحت عناوینی هم چون جماعت خدمت، جریان نورچی و جماعت گولن رشد کرده که از جهات گوناگون به ارایه الگویی نوین از اسلام اجتماعی مبتنی بر منظومه فکری و اندیشه ای فتح الله گولن معترض مذهبی مقیم آمریکا پرداخته است. این جنبش نه تنها در ترکیه، بلکه در سطح منطقه نیز جریانی تاثیرگذار محسوب می شود و طی سالهای گذشته، رشدی فزاینده در مناطقی همچون آسیای مرکزی و قفقاز، بالکان، آفریقا و حتی آمریکا داشته است. یافته های نوشتار توصیفی - تحلیلی حاضر که با بهره گیری از رهیافت جامعه شناسی تاریخی به رشته تحریر درآمده است نشان می دهد که جماعت خدمت ازیک سو محصول شرایط تاریخی ترکیه و واکنشی به سیاستهای سکولاریستی دولتها و ازسوی دیگر، تلاشی مستمر به منظور سازگاری اسلام با مدرنیته بوده است. این جماعت با بهره گیری از اخلاق اسلامی مبتنی بر آموزه های تصوف، تقدیس کار جمعی، مبارزه با فقر و تلاش برای آشتی سنت و مدرنیته با وام گیری از سنت لیبرالیسم و اخلاق پروتستانی، نوعی از اسلام را عرضه نموده که از الگوی اسلام اجتماعی در برابر اسلام سیاسی دفاع می کند. اگرچه فعالیتها و اقدام های این جنبش تحت الشعاع حوادث پس از کودتای نافرجام جولای 2016 قرارگرفته و دولت اردوغان مبارزه ای گسترده را برای حذف این جنیش آغاز نموده، اما به نظر نمی رسد جنبشی که ریشه ای عمیقی در سنت اسلامی و فرهنگ بومی دارد و توانایی خود را در تطبیق با شرایط موجود و روزآمدکردن اندیشه های اسلامی نشان داده ، به این زودی محو و یا به حاشیه رانده شود.
  کلیدواژگان: جنبش های اسلامی، جماعت خدمت، الگوی اسلام اجتماعی، حزب اعتدال و توسعه، سکولاریسم، مدرنیته
 • امید جعفرزاده، احمد آذین*، مسعود جعفری نژاد صفحات 99-121

  از زمان شکل گیری انقلاب اسلامی به دلیل نقش مباحث ایدیولوژیک، یک تقابل عمیق میان جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی صورت گرفته است. رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی ایران را را در تضاد با امنیت و منافع ملی خود دیده است که در نتیجه ی این امر، سعی داشته است با راهبردهای مختلف به مقابله با جمهوری اسلامی ایران برخیزد. با توجه به این امر، سوال اصلی مقاله حاضر این است که راهبردهای نرم افزاری جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با تهدیدات رژیم صهیونیستی کدام است؟ در پاسخ این فرضیه مطرح شده است که بهره گیری از پتانسیل مذهب تشیع و آموزه های اسلامی در کنار تشکیل جبهه مقاومت، محورهای اساسی قدرت نرم ایران در مقابله با تهیددات رژیم صهیونیستی است. در این مقاله هدف اصلی، تشریح عرصه های قدرت نرم انقلاب اسلامی در مواجهه با تهدیدات رژیم صهیونیستی است و به این امر منتج می شود که استفاده از ترکیب قدرت نرم توسط جمهوری اسلامی ایران، موجب کاهش تهدیدات امنیتی رژیم صهیونیستی شده است. نوع روش پژوهش، توصیفی - تحلیلی و بر مبنای مطالعات کتابخانه ای است.

  کلیدواژگان: قدرت نرم، تهدید، امنیت، راهبرد، جمهوری اسلامی ایران، رژیم صهیونیستی
 • ثریا طیبی* صفحات 123-151
  سازمان ملل متحد به عنوان مهم ترین نهاد بین المللی، نقش بسیار مهمی در ارتقاء وضعیت زنان در جهان ایفا و از همان آغاز تاسیس، حقوق زنان را در دستورکار خود قرار داده و در این مسیر از طریق تصویب قطعنامه ها، اعلامیه ها، میثاق ها، ..گام های موثری برداشته است. نظریه فمینیسم، به ویژه فمینیسم لیبرال که در چارچوب نظریه های انتقادی روابط بین الملل مورد بررسی قرار می گیرد و از دغدغه های اصلی قایلان به این مکتب می باشد، در غایت اهداف خود، پایان دادن به نابرابری های جنسیتی را مطمح نظر قرار داده و به سهم خود توانسته در اقداماتی که سازمان ملل در حمایت از حقوق زنان انجام می دهد، ورود و تاثیر خود را بر آن اقدامات بر جای گذارد. بر این اساس، مقاله حاضر بر آن است تا ارتباط نظریه فمینیسم و تاثیرگذاری آن بر اقدامات سازمان ملل و به طور کلی نقشی که این رویکرد انتقادی در ارتقاء وضعیت زنان و حمایت از حقوق زنان داشته را مورد ارزیابی و واکاوی قرار می دهد. در این راستا، به نظر می رسد که این رویکرد انتقادی از همان ابتدای تاسیس ملل متحد با تمرکز بر ارکان و مبانی حقوق زنان و همچنین درک نیاز عملی به ترکیب مفاهیم کاربردی به منظور توجیه و رسیدن به اهداف مورد نظر که همانا حمایت از حقوق زنان است؛ با در نظر گفتن قطعنامه 1325 شورای امنیت به شکلی روشن اثر گذار بوده و در این مسیر گام بر می دارد.
  کلیدواژگان: سازمان ملل متحد، فمینیسم، فمینیسم لیبرال، زنان، قطعنامه
 • سعید آجورلو*، مجید توسلی رکن آبادی، عباس ملکی، صادق زیباکلام صفحات 153-177
  در این مقاله تاثیر گفتمان های سیاست داخلی بر عملکرد جریان های سیاسی در مذاکرات هسته ای بررسی خواهد شد. فرضیه نویسنده مقاله این است که اعتقاد گفتمان اصلاح طلبی به تنش زدایی و توسعه سیاسی موجب شده تا این گفتمان مخالف چالش برای پیشرفت در فناوری هسته ای باشند. در مقابل، اصول -گرایان انرژی هسته ای را نماد مقابله و مقاومت مقابل غرب می دانند. اعتدال گرایان نیز به واسطه اعتقاد به توسعه اقتصادی و همکاری با نظام جهانی، موافق اعتماد سازی با غرب برای حل مساله هسته ای هستند. ضمن اینکه آرایش نیروهای سیاسی داخل نظام بر اساس اعتقاد به برجام یا مخالفت با برجام سنجیده می شود. به منظور آزمون فرضیه مزبور، ضمن مرور برخی تیوری ها، ابعاد اندیشه های جناح های اصلی سیاست ایران بر اساس نظریه گفتمان بررسی خواهد شد و سپس، عملکرد آنها در زمینه مذاکرات هسته ای ارزیابی خواهد شد. مناقشه هسته ای ایران موجب پیوند سیاست داخلی و سیاست خارجی گردید به نحوی که فراز و نشیب این پرونده موجب تغییرات در آرایش نیروهای سیاسی داخلی نظام شد. برخی از اصولگرایان را به اعتدال گرایان نزدیک کرد و موجب شد شکاف بزرگی میان اصولگرایان شکل بگیرد.
  کلیدواژگان: گفتمان، اصلاح طلبی، اصول گرایی، اعتدال، مذاکرات هسته ای، پرونده هسته ای ایران
 • علی محمدیان* صفحات 179-202
  نزدیک به دو دهه از سقوط رژیم طالبان و حضور نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در افغانستان می گذرد. از سال 2001 میلادی به بعد، نیروهای ایتلاف بین المللی روند شکل گیری تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی افغانستان را در دست گرفتند. شکست طالبان، اولین پروژه و سپس تشکیل دولت جدید و بازسازی و اصلاحات ساختاری در زمینه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی محورهای اصلی سیاست های نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده و برخی مجامع بین المللی در این کشور بود. اکثر این محورها پس از شکست طالبان در افغانستان اجراء شده است. با این حال هم اینک در سال 2019 میلادی و پس از حدود 18 سال از سقوط طالبان و صرف هزینه های زیاد توسط دولت ها و مجامع بین المللی و همچنین نیروهای ایتلاف بین المللی، افغانستان کماکان در شرایط بی ثبات به سر می برد. بنابراین سیوال مقاله این است که از زمان سقوط طالبان چه اقداماتی توسط ایتلاف بین المللی و دیگر مجامع بین المللی در افغانستان صورت گرفته و این اقدامات با چه فرصت ها و چالش هایی مواجه است؟ مقاله به شیوه توصیفی تحلیلی براین باور است که اقدامات صورت گرفته در جهت بازسازی دوباره افغانستان ناکافی بوده و به واسطه منافع متعارض بازیگران داخلی، منطقه ای و فرامنطقه ای موانع متعددی در جهت حل و فصل بحرانهای مختلف افغانستان وجود دارد که چشم انداز آن دارای ابهامات زیادی است.
  کلیدواژگان: نیروهای ائتلاف بین المللی، تعارضات منطقه ای، منافع متعارض، بازسازی، دولت سازی
 • صمد قائم پناه * صفحات 203-225

  اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر تاثیرگذار در مناسبات جهانی و منطقه ای بویژه بعد از جنگ سرد محسوب می گردد. روابط این اتحادیه با جمهوری اسلامی ایران با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده و چگونگی این رابطه تحت تاثیر مسایل مهمی از جمله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، صدور فتوای قتل سلمان رشدی، حکم دادگاه میکونوس و پرونده هسته ای قرار گرفته است. اتحادیه اروپا در حل فصل پرونده هسته ای ایران بویژه بعد از روی کار آمدن دولت روحانی در انتخابات سال 1392 نقش مهمی بازی کرده و پس از به ثمر رسیدن مذاکرات هسته ای و انعقاد قرارداد برجام، سعی در ترمیم و بهبود روابط با ایران نمود و حتی بعد از خروج یکجانبه امریکا از برجام ، ضمن محکوم کردن اقدام امریکا، تمام تلاش آنها برای حفظ ایران در برجام و رفع مشکلات تجاری و بازرگانی ایران با طراحی مکانیسم ویژه مالی برای بلا اثر کردن تحریمهای یکجانبه امریکا بوده است. سیوال تحقیق حاضر این است که در روابط اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در دوره پس از برجام چه تغییراتی بوجود آمده است و عوامل موثر در تغییر این روابط در دوره جدید کدامند؟ مقاله به شیوه توصیفی - تحلیلی این فرضیه را بررسی می نماید که اهمیت ژیوپلیتیکی و موقعیت منطقه ای ایران، منابع انرژی، ضرورت حل و فصل بحرانهای موجود منطقه ای و رقابت های ژیوپلیتیکی نظام بین الملل از جمله عوامل تعیین کننده در جهت بهبود و توسعه روابط طرفین در دوره جدید تلقی می گردد.

  کلیدواژگان: اتحادیه اروپا، ژئوپلیتیک، پسابرجام، انرژی هسته ای، توازن قدرت
|
 • Omidali Asadi, Ali Akbar Amini *, Mansour Tajeri Pages 1-25

  Of the 3 international transport corridors, which UN experts predict for transportation between the Far East and the other points of the world, 2 corridors pass through Iran, and the Chabahar port is one of the main crossroads of the south corridor of world trade. Due to its strategic position and access to international free waters, Chabahar has a special place in exchanges between Iran and elsewhere. But the main competitor, or indeed, the neighboring port of Chabahar, is the Gwadar port of Pakistan, at the tip of the southwest of Pakistan on the Gulf Coast Gulf in the Oman Sea. Gwadar port found significant strategic value in India-Pakistan competition. China, as a global emerging power, is investing in strategic spheres, such as Gwadar, in order to connect Europe and exploit the North-South Corridor, So that it can continue to excel in the global economy. With the investment of China, at the port of Gwadar, most likely based on the economy and trade in the region, a new game will take shape, which will have implications for the region, including the Chabahar port of Iran. Considering this issue, this research deals with the descriptive-analytical method and library and documentary studies to study the geo-economical characteristics of the Chabahar and Gwadar ports. The research findings show, given the geographic and functional characteristics of the regions, the development of Chabahar is not going to weaken Gwadar, but faster development of Gwadar means weakening and even destroying Chabahar.

  Keywords: Chabahar, Port, Gwadar Port, Geo-Economic, Belt-Way Project
 • Mohammadreza Dehshiri *, Seyed Mohsen ROHANI Pages 27-53

  Academic diplomacy can be considered as one of the most effective fields of public diplomacy. This diplomacy is mainly led by countries' universities and academic community. Nowadays, being aware of the high degree of effectiveness of academic diplomacy in the achievement of desirable results in their foreign policy, various countries seek to invest in this modern field. As a forerunner in the field of Islamic humanities, the Imam Sadiq (pbuh) University (ISU) can be introduced as an example in the field of academic diplomacy. A study of the background of this university and evaluation of the level of its internationalization based on standard indicators shows that ISU has not been completely successful in the international presentation of itself, and ultimately in its movement in line with academic diplomacy. In this research, I have interviewed the ISU's authorities, professors, and experts at the international level using data saturation point method. With respect to the causes of ISU's failure, one can point to such factors as the lack of motivation and will on behalf of ISU's senior authorities. In the end, such solutions as creating awareness in the staff, faculty members, and utilizing the capacities of ISU graduates are mentioned.

  Keywords: Academic Diplomacy, Public Diplomacy, University, Imam Sadiq (pbuh) University, internationalization
 • Maryam Hatefi, Mohammad Hassan Nami *, Ezatoolah Ezzatti Pages 55-72

  The nature of the Arab Spring can not be summed up only in the economic poverty and unemployment of Arab youth. The basic factor behind the uprising of the Arab people is the sense of discrimination and humiliation caused by the repression of the Arab nation over the past decades by the occupying Israeli regime and the alignment of the dictatorial regimes of these nations with this regime, the Arab nation of kinship, corrupt governance and reliance on Israel Tired of it; the thing that dictators do not really understand is its meaning. In this context, radical Islamists have limited the diplomatic influence of the occupation regime in the Middle East, in order to achieve hegemony in the Middle East region and to increase their popularity among the Arab nation through oral criticism against the Israeli government. Israel does not exclude the fact that political developments in the Middle East after the Arab Spring have led to the formation of strategic complexities in this region, and Israel's efforts in foreign policy to regional powers will not be the same as in the past. Therefore, the present article attempts to discuss the decline of the diplomatic influence of Israel in the Middle East after the Arab Spring by means of a descriptive-analytical method and using the internal and external factors assessment matrices based on the SWOT model.

  Keywords: Arab Spring, Islamic awakening, Legitimacy, Influence Crisis, Israel
 • Masoud Motallebi * Pages 73-98
  Since the 1960s, the Islamist movement in Turkey has grown under titles such as the Hizmet(Service) Movement, the Norrchi Stream and the Jalta Gülen, which has presented a new model of social Islam based on the religious protestist Fethullah Gulen's thoughts. As one of the most important movements, the Hizmet(Service) Movement was influential not only in Turkey but also in the region and areas such as Central Asia and the Caucasus, the Balkans, Africa, and even the United States in recent years. The findings of this descriptive-analytic literature show that the Hizmet(Service) Movement is a product of Turkish historical conditions and a reaction to the secularist policies of governments and the media, a continuous effort to adapt Islam to modernity. Using Islamic morality based on teachings of Sufism, ideas of sanctification of collective effort, fighting against poverty, and attempts to reconciling tradition and modernity through elements of tradition of liberalism and Protestant morality, the congregation offered a kind of Islam which defends for social Islam against political Islam. Although activities and actions of this movement have been overshadowed by events occurred after unsuccessful coup of July 2016 and the Erdogan government which has started a massive struggle to eliminate this movement, it seems that the movement which has its deep roots in Islamic tradition and native culture and has shown to be capable of adapting itself to the existing conditions and updating Islamic thoughts, can not be eliminated or marginalized easily.
  Keywords: Islamic Movements, Hizmet Movement, Social Islam Model, Moderation, Development Party, Secularism, Modernity
 • Omid Jafarzadeh, Ahmad Azin *, Masoud Jaafarinejhad Pages 99-121

  Since the formation of the Islamic Revolution because of the role of ideological issues, there has been a deep opposition between the Islamic Republic of Iran and the Zionist regime. The Zionist regime has seen the Islamic Republic of Iran in contradiction with its national security and interests, and as a result of this, it has tried to counteract the Islamic Republic of Iran by various strategies. Regarding this, the main question of the present article is that what is the Islamic Republic of Iran's software solutions to deal with the threats of the Zionist regime? In response to this hypothesis, the use of the potential of Shia Islam and Islamic teachings, along with the formation of the resistance front, are the main pillars of Iranian soft power in countering the threats of the Zionist regime. In this article the main objective, the outlines of the Islamic revolution's soft power in the face of the threats of the Zionist regime, and this would be the result that use soft power by the Islamic Republic of Iran, and decrease the security threats of the Zionist regime. The research method is descriptive-analytic and based on library studies.

  Keywords: Soft power, threat, Security, strategy, Islamic Republic of Iran, Zionist Regime
 • Soraya Tayebi * Pages 123-151
  The United Nation as the most important international organization, has played a very important role in promoting the status of women in the world, and since its inception, it has placed women’s rights on its agenda and through the adoption of resolutions, declaration, covenants, conventions and holding international conferences and meetings, it has taken effective steps in this regard. The theory of feminism, specially liberal feminism which is considered in the framework of critical theories of international relations, and is one of the main concerns of those who believe in this movement has attempt to put an end to gender inequality and in support of women’s rights, it has helped the united nations to take effective actions to promote women’s status in the world. The present paper seeks to assess the relationship between feminist theory and its impacts on UN actions and in general, the role that this critical approach has placed in promoting the status of women and protecting women’s rights. In line with the subject, raised in this paper, the research question is how feminist approach has been able to influence the United Nations actions to protect women’s rights. In response, it seems that this critical approach from the very beginning of the United Nations had been able to take effective actions in achieving the desired goals and status of women’s rights, in light of Security Council resolution, 1325.
  Keywords: United Nations, liberal feminism, Women, resolution, Human Rights
 • Saeid Ajorlo *, Majid Tavasoli Roknabadi, Abbas Maleki, Sadeq Zibakalam Pages 153-177
  In this paper, the influence of domestic policy discourses on the performance of political currents in nuclear negotiations will be examined. The hypothesis of the author's article is that the belief in reformist discourse has led to détente and political development that this discourse opposes the challenge to advance in nuclear technology. On the contrary, fundamentalists perceive nuclear energy as a symbol of opposition and resistance to the West. Moderates are also in favor of building trust with the West to resolve the nuclear issue by believing in economic development and cooperation with the global system. Meanwhile, the composition of the political forces within the system is measured based on belief in the outcome or opposition to the achievement. In order to test the hypothesis, while reviewing some theories, the dimensions of the ideas of the main factions of Iran's politics will be examined on the basis of discourse theory, and then their performance in the context of nuclear negotiations will be evaluated. Iran's nuclear dispute led to a link between domestic politics and foreign policy, so that the ups and downs of this case caused changes in the arrangement of the internal political forces of the system. Some of the principals approached the moderates and led to a large gap between fundamentalists. The nuclear dispute created major gaps in Iranian politics. From the distance between the clergy and the principals until the close proximity of Dr. Vahili and Dr. Larijani to the moderation spectrum.
  Keywords: Discourse, Reformism, principle, Moderation, Negotiations, Iran's Nuclear Case
 • Ali Mohamadian * Pages 179-202
  Nearly two decades have passed since the fall of the Taliban regime and the presence of US-led coalition forces in Afghanistan. Since 2001, the international coalition forces have embraced Afghanistan's political, economic, social and security developments. The Taliban's defeat, the first project, and then the formation of a new government and the reconstruction and structural reforms in the political, security, economic and social fields were the main pillars of the policy of the international coalition led by the United States and some international forums in this country.Most of these axes have been implemented since the fall of the Taliban in Afghanistan. However, Afghanistan is still in a volatile situation in 2019 and after about 18 years since the fall of the Taliban and spending a lot by governments and international as well as international coalition forces. So the question of the article is that what has happened since the fall of the Taliban by the international coalition and other international fora in Afghanistan, and with what opportunities and challenges are faced?The paper, in a descriptive analytical manner, believes that the measures taken to rebuild Afghanistan are inadequate and that, due to the conflicting interests of domestic, regional, and transnational actors, there are numerous barriers to resolving various crises in Afghanistan, whose ambiguities are ambiguous.
  Keywords: International coalition forces, regional conflicts, conflicting interests, reconstruction, state-building