فهرست مطالب

مدیریت بازاریابی هوشمند - سال دوم شماره 3 (پیاپی 9، امرداد و شهریور 1400)

نشریه مدیریت بازاریابی هوشمند
سال دوم شماره 3 (پیاپی 9، امرداد و شهریور 1400)

 • تاریخ انتشار: 1400/05/01
 • تعداد عناوین: 7
|
 • اکرم رنجبران* صفحات 1-21
  در سناریوهای فعلی تجارت، مسایل زیست محیطی نقش مهمی برعهده داشته و طی دهه های گذشته پایداری زیست محیطی در صدر دستور کار سیاست های بین المللی بسیاری از کشورها قرار گرفته و بر همین اساس امروزه کلمه سبز تبدیل به یک لغت شایع در دنیای تجارت شده است. پژوهش حاضر از نظر هدف نظری و از نظر ماهیت تفسیری- تحلیلی بوده و در آن از ابزار گردآوری اطلاعاتی کتابخانه ای و اسنادی استفاده شده تحلیل مطالعات نشان داد که این امر است که بسته بندی نقش کلیدی در کاهش اثرات زیست محیطی محصولات و لجستیک ایفا کرده و برچسب های سبز با ارایه اطلاعات به مصرف کنندگان به عنوان یک ابزار تبلیغاتی عمل می کنند.بررسی ها موید این امر هستند که امروزه مصرف کنندگان بیش از گذشته نگران و متوجه مشکلات زیست محیطی می باشند و به تدریج رفتار خود را به نفع حفاظت از آن تغییر داده اند و با توجه به ظهور این رخداد، بازار جدیدی برای محصولات سبز پدیدار شده و مصرف کنندگان فعال اهمیت آنرا پررنگ تر کرده اند. بنابراین ملزم ساختن صنایع و شرکت های مختلف به بازاریابی سبز، گام مهمی در جهت حفظ و حراست منابع و سرمایه های زیست محیطی بوده و باید قوانین مدون و مشخصی برای حرکت شرکت ها و بنگاه ها به سوی بازاریابی سبز در کشور فراهم گردد.
  کلیدواژگان: مدیریت بازاریابی سبز، محصول سبز، استراتژی بازاریابی سبز
 • امین حمیدوند* صفحات 22-44

  فرهنگ مصرف کننده چینی اخیرا به دلیل رشد طبقه متوسط چین ، ارتقا بازار سفر دریایی چین و علاقمندی روزافزون مصرف کنندگان چینی به دنبال کردن تجارب لوکس ، تغییر کرده است. با این حال ، تحقیقات در مورد مصرف گرایی لوکس به طور سنتی بر روی کالاهای لوکس متمرکز بوده است. اینکه چگونه می توان ارزش لوکس را در تجربه ی مصرف تجملات ایجاد کرد و اینکه نتیجه تولید ارزش لوکس چه چیزی است ممکن است ، ناشناخته مانده باشد. با توجه به گردشگری دریایی به عنوان زمینه تحقیق ، این مطالعه به بررسی روابط بین تجربه سفر دریایی ، ارزش لوکس و وفاداری پرداخته است. دو دور بررسی در سرزمین اصلی چین انجام شد (N = 1200). نتایج نشان می دهد ساختار سلسله مراتبی از تجربه سفر دریایی  را نشان می دهد ، یک چشم انداز منحصر به فرد در مقایسه با تحقیقات مرسوم از تجربه گردشگری را ارایه می دهد. علاوه بر این ، یک تجزیه و تحلیل مقایسه ای که شامل مسافران بار اول و تکراری کروز بود، انجام شد. این یافته ها همچنین نقش برجسته درک کیفیت نسبت به احساس درونی آن در ایجاد وفاداری مصرف کننده را پر رنگ می کند. بنابراین ، مسافران کشتی های تفریحی در تعیین وفاداری خود بسیار منطقی به نظر می رسند .

  کلیدواژگان: ارزش لوکس، تجربه ی اقتصادی، وفاداری نگرشی، کروزر چینی
 • متین عسکری* صفحات 45-64

  مصرف کنندگان با استفاده از اقلام دارای برند (مثلا تصاویر محصول) در وب سایت های خرید اجتماعی (به عنوان مثال، سایت های ادغام کننده کسب و کار و رسانه های اجتماعی)، نقش مهمی در گزینش آنلاین دارند که به نوبه خود از پیامدهای حایز اهمیت برای برندهای حوزه مد برخوردار است. مصرف کنندگان فقط دریافت کنندگان منفعل پیام بازاریابی یک برند نیستند و در حال حاضر، با ترکیب برندها و معرفی آن ها به دیگران، ایجاد ارتباطات جدید با برند و تجدید نظر در طبقه بندی برند، فعالانه در تولید مشترک برند نقش دارند. ما از داده های رفتاری جمع آوری شده از دو جامعه در یک سایت خرید اجتماعی محبوب (Polyvore.com) استفاده می کنیم و یک تکنیک خوشه بندی را به کار می گیریم تا نشان دهیم که مشتریان انواع برندها را گزینش می کنند و یک تداعی ضمنی از نام برند ایجاد می شود. ما همچنین ویترین های مربوط به محصولات مد را بررسی می کنیم تا عوامل افزایش دهنده محبوبیت این محصولات را درک کنیم. مدیران برندهای مد با نگاهی به رفتار مراقبت از مصرف کننده در سایت های خرید اجتماعی، می توانند روش های خلق مشترک تصاویر برندشان توسط مصرف کنندگان را درک کنند.

  کلیدواژگان: گزینش برند، برندهای مد، نظریه طبقه بندی، خرید اجتماعی، مدیریت برند
 • مژده قوامی* صفحات 65-74

  هدف اصلی از انجام این پژوهش بررسی اهمیت پاداش های کلامی بر انگیزه خود مصممی مدیران است. لذا برای رسیدن به این هدف با استفاده از روش اسنادی- کتابخانه ای به گردآوری اطلاعات به صورت مروری پرداخته شده است. نتایج نشان می دهد انگیزش خودمصممی را باید از عوامل مهم در کاهش فرسودگی شغلی و افزایش اشتیاق شغلی به شمار آورد، که این مهم از طریق پاداش های کلامی و اجرایی امکان پذیر است. لذا به مسیولان و مدیران در سازمان ها توصیه می گردد با ایجاد یک جو حمایتی در سازمان کارکنان را به استقلال تشویق کرده و از نظرات آن ها حمایت کنند، تعیین اهمیت وظایف هر یک از کارکنان، دادن حس کنترل بر شغل به افراد و برنامه هایی مانند غنی سازی شغلی و جلب مشارکت افراد در کار، زمینه را برای افزایش سطح خودمصممی و پیامدهای مطلوب آن فراهم آورند.

  کلیدواژگان: انگیزش، خود مصممی، پاداش، پاداش کلامی
 • الهه نجار* صفحات 75-87

  با افزایش جمعیت و رشد جوامع بشری و پیشرفت سریع فناوری و شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی توجه ویژه به عناصر آمیخته بازاریابی (محصول، قیمتگذاری، ترویج، توزیع) بیشتر حس می شود. برای دستیابی به مزیت رقابتی عنصر توزیع نقش پرنگ تری نسبت به دیگر عناصر پیدا می کند.. تحقیق حاضر با هدف مطالعه مروری بر بازاریابی مویرگی انجام گرفته است و روش آن بر حسب هدف توصیفی است. همچنین روش گردآوری داده ها کتابخانه ای می باشد. توزیع مویرگی دارای مزایا و معایبی است. شرکتی که محصولی تولید میکند در وهله اول مزایای فراوانی از توزیع انبوه بدست می آورد. برای کسانی که کار فروش این محصولات با توزیع فشرده را بر عهده دارند، یعنی خرده فروشان، نیز مزایای قابل توجهی وجود دارد. برندهای بسیاری که آنها با توجه به هر محصول دارند، آنها را به مجموعه ای بزرگ از انتخاب تبدیل میکند. به نظر میرسد سیستم پخش مویرگی آینده درخشانی خواهد داشت و با توجه به افزایش برندهای مصرفی، شرکتی که در این کانال توزیعی از قدرت بیشتری برخوردار باشد، سهم بازار بیشتری از آن خود خواهد کرد.

  کلیدواژگان: بازاریابی مویرگی، مزیت رقابتی، آمیخته بازاریابی، توزیع
 • محمدحسین میوه نژاد* صفحات 88-98

  این مطالعه تحقیقات اخیر منتشر شده در زمینه نقش بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده را بررسی می کند که عمدتا بر سه بعد هستند: (1) اپلیکیشن های تلفن همراه، (2) پلتفرم های رسانه های اجتماعی، و (3) تبلیغات شفاهی الکترونیکی. هدف اصلی این مطالعه روشن کردن نقش بازاریابی دیجیتال بر رفتار مصرف کننده با تمرکز خاص بر بخش گردشگری است. این مطالعه با تقویت بدنه علم و دانش مرتبط،  به هدایت پیشرفت های آینده بازاریابی دیجیتال در حوزه گردشگری کمک می کند. ادبیات بررسی شده به طور کامل اهمیت ارتباطات دیجیتال را برای رقابت پذیری گردشگری، بازاریابی دهان به دهان الکترونیکی، رفتار گردشگران و استفاده آنها از رسانه های اجتماعی و اپلیکیشن های کاربردی تلفن همراه نشان می دهد. این مطالعه همچنین در حوزه آکادمیک با شناسایی برخی از شکاف ها در تحقیقات موجود و ارایه طرح برای هر دو زمینه تحقیقات آینده و نقشه راه احتمالی برای تصمیم گیرندگان مشارکت دارد.
   

  کلیدواژگان: برنامه های موبایل، بازاریابی دیجیتال، رفتار مصرف کننده، بازاریابی، رسانه های اجتماعی، دهان به دهان الکترونیکی
 • محمد مهدیه* صفحات 99-105

  بررسی ها  نشان دهنده آن است که یکی از بهترین روش های رشد و تعالی  سازمان، ساخت و پرورش جوامع دردنیای دیجیتال است. اهمیت و تاثیر فراوان بانکها در توسعه جامعه مستلزم حضور قدرتمند آن ها در عرصه دیجیتال و شبکه های اجتماعی می باشد. شبکه های اجتماعی به یک نیروی قدرتمند در شکل دهی جنبه های مختلف تجارت تبدیل شده اند. این تاثیر را می توان از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار داد. حرکت مشتریان به سوی رسانه های جدید، اثربخشی کم تبلیغات، اهمیت یافتن تبلیغات دهان به دهان به خصوص در فضای مجازی، دسترسی به انبوهی از مشتریان  و بازارها، فرصت های کم نظیر فضای مجازی در ایجاد و توسعه ارتباطات، ظرفیت های بستر شبکه های اجتماعی در ارایه و فروش محصولات ، تقویت برند از جمله مهمترین تاثیرات شبکه های اجتماعی در عرصه تجارت است. بانک ها نیز به عنوان یکی از مهمترین بازیگران عرصه کسب و کار و تجارت نیز از این قاعده مستثنی نیستند به طوریکه هر روزه شاهد حضور فعال تر آنها در شبکه های اجتماعی هستیم. آنها به فراخور استراتژیهای در پیش گرفته شده، توجه ویژه ای به شبکه های اجتماعی به عنوان پارادیم جدید در مواجهه با مشتریان خود نشان می دهند . به همین دلیل در این مقاله نگاهی به شبکه های اجتماعی و آینده ارتباط بانکها با مشتریانشان از این مسیر خواهیم داشت.

  کلیدواژگان: بازاریابی، خدمات بانکی، شبکه های اجتماعی
|
 • Akram Ranjbaran * Pages 1-21
  In the current business scenarios, environmental issues have played an important role and over the past decades, environmental sustainability has been at the top of the international policy agenda of many countries and therefore the word green has become a common word in the business world today. Has been. The present study is theoretical in terms of purpose and interpretive-analytical in nature, and in it, library and documentary information collection tools used. Analysis of studies showed that packaging plays a key role in reducing the environmental effects of products and logistics. Green labels serve as a promotional tool by providing information to consumers. Studies show that consumers today are more concerned and aware of environmental problems and gradually their behavior Have changed in favor of its protection, and with the advent of this event, a new market for green products has emerged and active consumers have highlighted its importance. Therefore, obliging various industries and companies to green marketing is an important step in order to preserve and protect environmental resources and capital, and there should be clear and specific rules for the movement of companies and firms towards green marketing in the country. To be.
  Keywords: Green marketing management, Green Product, green marketing strategy
 • AMIN HAMIDVAND * Pages 22-44

  Chinese consumer culture has recently changed due to the growth of China's middle class, the rise of China's cruise market, and the growing interest of Chinese consumers in pursuing luxury experiences. However, research on luxury consumerism has traditionally focused on luxury goods. How luxury value can be created in the experience of consuming luxuries and what the result of producing luxury value may be remains unknown. Considering maritime tourism as a field of research, this study examines the relationships between maritime travel experience, luxury value and loyalty. Two rounds of surveys were conducted in mainland China (N = 1200). The results show a hierarchical structure of the cruise experience, offering a unique perspective compared to conventional research of the tourism experience. In addition, a comparative analysis was performed that included first-time and iterative cruise passengers. These findings also highlight the prominent role of quality perception in its inner feeling in creating consumer loyalty. Therefore, cruise ship passengers seem to make a lot of sense in determining their loyalty.

  Keywords: Luxury value, economic experience, attitude loyalty, Chinese Cruiser
 • Matin Askari * Pages 45-64

  Consumers use branded items (e.g. product images) on social shopping websites (e.g., business integration sites and social media) to play an important role in online selection, which in turn It has important implications for fashion brands. Consumers are not just passive recipients of a brand's marketing message, and now, by combining brands and introducing them to others, creating new relationships with the brand, and revising the brand classification, they are actively involved in brand co-production. We use behavioral data collected from two communities on a popular social shopping site (Polyvore.com) and use a clustering technique to show that customers choose a variety of brands and an implicit association with the brand name. Is created. We also review fashion showcases to understand the factors that increase the popularity of these products. By looking at consumer care behavior on social shopping sites, fashion brand managers can understand the ways in which consumers create a common image of their brand.

  Keywords: Brand selection, fashion brands, classification theory, social shopping, brand management
 • Mojdeh Ghavami * Pages 65-74

  The main purpose of this study is to investigate the importance of verbal rewards on managers' self-determined motivation. Therefore, to achieve this goal, the information has been collected in a review using the documentary-library method. The results show that self-determination motivation should be considered as an important factor in reducing burnout and increasing job motivation, which is possible through verbal and executive rewards. Therefore, officials and managers in organizations are advised to create an atmosphere of support in the organization to encourage employees to be independent and support their opinions, determine the importance of the duties of each employee, give people a sense of control over the job And programs such as job enrichment and participation in work to increase the level of self-determination and its desired consequences.

  Keywords: Motivation, self-determination, reward, verbal reward
 • ELAHE NAJAR * Pages 75-87

  With the increase in population and the growth of human societies and the rapid development of technology and social networks and information, special attention is paid to the elements of marketing mix (product, pricing, promotion, distribution). In order to achieve a competitive advantage, the distribution element plays a more prominent role than other elements. The present study was conducted with the aim of reviewing capillary marketing and its method is descriptive in terms of purpose. Also, the method of data collection is library. Capillary distribution has advantages and disadvantages. The company that produces the product gets many benefits from mass distribution in the first place. There are also significant benefits for those who sell these compactly distributed products, ie retailers. The many brands they have for each product make them a great choice. It seems that the capillary distribution system will have a bright future and due to the increase in consumer brands, the company that has more power in this distribution channel will have more market share.

  Keywords: Capillary marketing, competitive advantage, Marketing Mix, distribution
 • Mohammadhossein Mivehnejad * Pages 88-98

  This study examines recent research on the role of digital marketing in consumer behavior, which focuses on three dimensions: (1) mobile applications, (2) social media platforms, and (3) Electronic word of mouth. The main purpose of this study is to clarify the role of digital marketing on consumer behavior with a particular focus on the tourism sector. This study helps guide the future advances of digital marketing in the field of tourism by strengthening the body of related science and knowledge. The literature thoroughly demonstrates the importance of digital communications for tourism competitiveness, word-of-mouth marketing, tourist behavior, and their use of social media and mobile applications. This study also participates in the academic field by identifying some gaps in existing research and providing a blueprint for both future research and a possible roadmap for decision makers.

  Keywords: Mobile Apps, Digital Marketing, Consumer Behavior, Word of Mouth Electronic Marketing, Social Media
 • Mohammad Mahdiye * Pages 99-105

  Studies show that one of the best ways for an organization to grow and excel is to build and nurture communities in the digital world. The great importance and impact of banks in the development of society requires their strong presence in the field of digital and social networks. Social networks have become a powerful force in shaping various aspects of business. This effect can be evaluated from different aspects. Customer movement towards new media, low effectiveness of advertising, the importance of word-of-mouth advertising, especially in cyberspace, access to a large number of customers and markets, limited opportunities such as cyberspace in creating and developing communication, social networking capabilities in providing And selling products, strengthening the brand is one of the most important effects of social networks in business. Banks, as one of the most important players in the field of business and commerce, are no exception to this rule, so that we see their more active presence in social networks every day. In line with the strategies adopted, they pay special attention to social networks as a new paradigm in dealing with their customers. For this reason, in this article, we will take a look at social networks and the future of banks' relationship with their customers in this way.

  Keywords: Marketing, Banking Services, Social networks