فهرست مطالب

فصلنامه چشم انداز مدیریت صنعتی
سال سیزدهم شماره 2 (پیاپی 50، تابستان 1402)

 • تاریخ انتشار: 1402/04/01
 • تعداد عناوین: 10
|
 • هادی فضلی، بهروز افشارنجفی*، سید تقی اخوان نیاکی صفحات 9-38

  در شهر قم شبکه دوگانه آب رسانی با کنتور جداگانه در داخل منازل شهروندان وجود ندارد. از طرفی منابع آب با کیفیت بالا جوابگوی تمام نیازهای شرب و غیر شرب مناطق مصرف نیست؛ بنابراین «شرکت آب و فاضلاب» باید با مدیریت بهینه توزیع منابع آبی متنوع موجود، پاسخگوی نیازهای شرب و غیرشرب شهروندان باشد.در این پژوهش، مسیله در قالب دو مدل ریاضی بهینه سازی بررسی شده است. در مدل اول تخصیص آب به شهروندان با رویکرد موجود مدل سازی و به صورت بهینه حل شده است که در آن منابع آبی باید با کمترین هزینه به شهروندان تخصیص یابد؛ به شرط آنکه تمام نیازهای شهروندان پوشش داده شود. در مدل دوم پیشنهاد شده است که با زمان بندی تخصیص منابع آبی، شهروندان به آب با کیفیت برای شرب در ساعت خاص از پیش معین شده دسترسی داشته باشند و در باقی ساعات شبانه روز، سایر نیازهای مصرفی شهروندان با آب کم کیفیت پاسخ داده شود. در مدل پیشنهادی، هم تخصیص منابع آبی برای مصارف شرب و غیر شرب شهروندان به شرط پوشش تمامی نیازهای شهروندان و هم تخصیص منابع آبی با کمترین هزینه جهبرایت نیازهای شهروندان لحاظ شده است. درنهایت کاربرد مدل پیشنهادی با تحلیل عددی ارایه شده است.

  کلیدواژگان: مدل سازی ریاضی، توزیع بهینه منابع آب، مدیریت منابع آب شهری، زمان بندی مصرف، بهینه سازی
 • سمانه پیغامی، مجتبی فرخ*، رضا یوسفی زنوز، ابوذر جمال نیا صفحات 39-64
  طی دوره همه گیری کووید-19، مهم ترین چالش زنجیره تامین واکسن کووید-19، مواجهه با اختلالات مختلفی است که آن را احاطه کرده است. حل این چالش ها به برون رفت از همه گیری منجر خواهد شد؛ بنابراین شناسایی و ارزیابی ریسک های موجود در زنجیره تامین واکسن کووید-19 ضروری است. در این پژوهش از یک معیار جدید برای کمی کردن تاب آوری زنجیره تامین واکسن استفاده شده است. تاب آوری به عنوان تابعی از آسیب پذیری و قابلیت بازیابی عوامل ریسک تعریف شده و در ادامه با استفاده از روش شبکه های بیز، تاب آوری در زنجیره تامین واکسن کووید-19 در ایران ارزیابی شده است. این رویکرد می تواند توسط مدیران برای سنجش تاب آوری و شناسایی دلایل کاهش عملکرد زنجیره تامین واکسن کووید-19 به کار رود. نتایج نشان داد ریسک های شیوع غیرمنتظره بیماری، عدم دسترسی به تامین کنندگان واکسن، کارایی پایین واکسن در برابر گونه های مختلف، عدم پیش بینی دقیق تقاضای واکسن و عدم موفقیت در انتخاب تامین کنندگان درست، ریسک هایی هستند که با احتمال بالایی به اختلال در زنجیره تامین واکسن منجر می شوند.
  کلیدواژگان: تاب آوری، ریسک، زنجیره تامین واکسن، کووید-19، شبکه بیز
 • زهرا معتمدی، کامران کیانفر* صفحات 65-98

  در این پژوهش سعی می شود، مکان یابی مطلوبی برای احداث ایستگاه های آتش نشانی در شهر اصفهان صورت گیرد. مکان های کاندید برای ایستگاه های جدید، با استفاده از تکنیک AHP به روش ساعتی، تکنیک AHP فازی به روش چانگ و تاپسیس و سپس ترکیب آن ها با اطلاعات GIS تحلیل می شوند. با درنظر گرفتن معیارهای مختلف مانند تراکم جمعیت، نزدیکی به جاده اصلی، فاصله از ایستگاه آتش نشانی موجود، تراکم مواد خطرناک، شعاع پوشش آتش نشانی ها، شبکه ترافیک، کاربری اراضی، قدمت ساختمان ها و پتانسیل خطر، مکان های کاندید برای احداث ایستگاه های آتش نشانی در شهر اصفهان اولویت بندی خواهند شد. نتایج پژوهش حاضر با واحد آمار و برنامه ریزی استراتژیک سازمان مرکزی آتش نشانی شهر اصفهان در میان گذاشته شد و آن ها اولویت بندی حاصل از روش AHP فازی را تایید کردند که در این روش، سه اولویت بالاتر به ترتیب منطقه هشت، منطقه نه و منطقه چهار شهر اصفهان است. تحلیل حساسیت روی وزن معیارها مشخص کرد که منطقه هشت در تمامی حالت ها دارای بالاترین اولویت برای احداث ایستگاه آتش نشانی است و مناطق دوازده و پانزده آخرین اولویت ها را به خود اختصاص دادند. چند پیشنهاد مدیریتی برای کنترل و بهبود شرایط احداث ایستگاه ها ارایه شد که شامل تغییر موقعیت اماکن خطرآفرین و اصلاح ضوابط ساختمان سازی شهرداری است. کلیدواژه ها: مکان یابی ایستگاه های آتش نشانی؛ تصمیم گیری چندمعیاره؛ تحلیل سلسله مراتبی؛ نظریه فازی؛ تاپسیس.

  کلیدواژگان: مکان یابی ایستگاه های آتش نشانی، تصمیم گیری چندمعیاره، تحلیل سلسله مراتبی، نظریه فازی، تاپسیس
 • حمید شریفی اصفهانی*، ناصر شهسواری پور، محمدحسین شریفی فینی، راضیه بهمن یار صفحات 99-118

  امروزه که رقابت بین شرکت های بازاریابی و خرده فروشی ها در بهترین حالت خود قرار دارد، شرکت ها سعی می کنند با توجه به رویکرد تقسیم بندی مشتریان و توصیه محصولات مناسب برای آن ها، برتری خود را از دست ندهند. خرید آنلاین در بازار مجازی به سرعت در حال افزایش است و معمولا مشتریان بر اساس نیازها و تمایلات خود تصمیم به خرید می گیرند. فروشندگان نقش مهمی در تاثیرگذاری بر مشتریان دارند به همین دلیل سیستم توصیه محصول بسیار حیاتی است. سیستم توصیه محصول، کاربردهای متنوعی دارد و به منظور ترغیب مشتریان به خرید محصولات دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این پژوهش، یک روش برای توصیه محصول به مشتریان ارایه شده است که با استفاده از الگوریتم خوشه بندی K-mean و مدل RFM به تقسیم بندی مشتریان و سپس توصیه محصول به آن ها می پردازد. برای اثبات عملکرد سیستم پیشنهادی، آزمایش هایی با استفاده از داده های جمع آوری شده از شرکت «دیجی کالا» صورت گرفت. نتایج پژوهش نشان داد که خوشه بندی بر اساس ویژگی های R،  Fو M برای خوشه ی شماره صفر نتایج بهتری دارد. به همین دلیل، برای ترغیب مشتریان وفادار به خرید کالاهای با قیمت بالاتر، می توان از قیمتی که به خوشه شماره صفر (مشتریان وفادار) پیشنهاد می شود، بهره برد و تخفیف های ویژه ای برای این مشتریان در نظر گرفت.

  کلیدواژگان: مدل RFM، الگوریتم خوشه بندیK-means، تقسیم بندی مشتریان، شرکت اینترنتی دیجی کالا، سیستم توصیه گر
 • فرشته توان، سید مجتبی سجادی*، فرزاد موحدی سبحانی، امیر عزیزی صفحات 119-157
  نگهداری و تعمیرات و بحث تعیین نرخ بهینه تولید، دو مبحث مجزا هستند که امروزه به دلیل وابستگی متقابل بین آن ها، با هم ادغام و به عنوان دو جزء جداناپذیر مطرح می شوند. در این پژوهش سیستم تولیدی مستعد شکست شبکه ای غیرپایدار با فرض وجود کالاهای فسادپذیر که دارای فعالیت های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی است، بررسی می شود. هدف از ارایه این پژوهش، تعیین نرخ بهینه تولید و به تبع آن کمینه کردن مجموع هزینه های تولید، کمبود، فساد، نگهداری تعمیرات پیشگیرانه و اصلاحی، دوباره کاری و نگهداری کالا در یک افق زمانی بلندمدت است. عدم قطعیت به دلیل خرابی های تصادفی ماشین آلات می شود تا حل چنین مسایلی با مدل های ریاضی بسیار پیچیده شود؛ بنابراین در این پژوهش از ابزار شبیه سازی گسسته پیشامد و نرم افزار ARENA.14 برای محاسبه شاخص های عملکردی سیستم استفاده شد. برای ارزیابی کارایی سیستم و تعیین سناریوی بهینه نیز از تکنیک تحلیل پوششی داده ها استفاده شده است که نتایج آن، کارایی مدل ارایه شده را نشان می دهد.
  کلیدواژگان: نگهداری و تعمیرات، قابلیت اطمینان، سیستم های تولیدی مستعد شکست، شبیه سازی، تحلیل پوششی داده ها
 • داود طالبی، آزاده معززی خواه طهران صفحات 159-185

  افزایش آلودگی ها و مشکلات زیست محیطی و درنتیجه افزایش نگرانی سازمان ها و جامعه در رابطه با آن، موجب به وجود آمدن مفهوم جدید «نوآوری سبز» شده است. نوآوری سبز، زیرمجموعه ای از نوآوری است که کیفیت زیست محیطی را توسعه می دهد و منابع را به صورت بهینه مصرف می کند. هدف پژوهش حاضر، بررسی رابطه بین استراتژی نوآوری سبز و نوآوری سبز با میانجی گری مشروعیت زیست محیطی سازمان و هویت سازمانی سبز است. مطالعه حاضر از نوع پیمایشی و همبستگی است.‏ جامعه آماری پژوهش14 شرکت تولیدکننده دستگاه های مدیریت پسماند بیمارستانی است که به تعداد مساوی 10 پرسشنامه در سطح مدیران ارشد و مدیران تولید توزیع شد. درنهایت 126 پرسشنامه گردآوری و با نرم افزار smart.pls به آزمون فرضیه ها پرداخته شد. نتایج نشان داد که هویت سازمانی سبز و مشروعیت زیست محیطی سازمان ارتباط بین استراتژی نوآوری سبز و نوآوری سبز را میانجی گری می کند. مدیران باید نقش هویت سازمانی سبز و مشروعیت سازمانی محیطی را در شرکت های خود تایید کرده و توسعه یک استراتژی نوآوری سبز را شروع کنند. مدیران باید درک کنند که داشتن یک استراتژی کافی نیست و بایدبه طور مستقیم عملکرد نوآوری سبز را افزایش دهند و به دنبال رویکردهایی در مورد چگونگی پرورش هویت سازمانی سبز قوی بوده و با استفاده از آن به دنبال کسب مشروعیت زیست محیطی سازمان باشند.

  کلیدواژگان: نوآوی، نوآوری سبز، هویت سبز، هویت سازمانی، مشروعیت سازمانی
 • مهدی اسلام پناه* صفحات 187-210
  با جهانی شدن بازارها، استانداردهای بین المللی برای توسعه فرایندهای تجاری و حصول اطمینان از رعایت قواعد صادرات و واردات محصولات در سطح کارایی و ایمنی، بسیار حیاتی هستند. مشارکت فعال در تدوین استانداردهای بین المللی و هماهنگ سازی روش های ارزیابی انطباق با آن ها می تواند باعث افزایش رقابت پذیری محصولات، کاهش هزینه و انتقال دانش و فناوری روز دنیا به کشور شود. هدف از این پژوهش، شناسایی راهبردهایی در حوزه های مختلف نظام استاندارد و مدیریت کیفیت، به منظور دستیابی به چشم انداز «توسعه، پیشرفت و رفاه اجتماعی با استاندارد» در کشور ایران است. رویکرد پژوهش، کیفی، و از روش سنتزپژوهی بهره گرفته شده است. جامعه پژوهش کلیه قوانین و اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران، اسناد بین المللی و اسناد راهبردی سایر کشورها در زمینه استاندارد و کیفیت هستند که 16 سند بر اساس ملاک های تعریف شده و به روش هدفمند تا رسیدن به اشباع داده انتخاب شدند. تحلیل داده های با روش تحلیل مضمون و استفاده از نرم افزار ماکس کیودای نسخه 10 صورت گرفت که منجر به استخراج 18 راهبرد در 3 مقوله اصلی و 57 دستور کار سیاستی قابل اجرا در «سازمان ملی استاندارد ایران» شد. نتایج این پژوهش می تواند به صورت مستقیم مورداستفاده مدیران ارشد سازمان یادشده، اعضای شورای عالی سیاست گذاری سازمان و دستگاه های نظارتی و بازرسی قرار گیرد.
  کلیدواژگان: استانداردسازی، کیفیت، توسعه، راهبردها، رفاه اجتماعی
 • علی محقر*، حجت حیدرزاده مقدم، روح الله قاسمی صفحات 211-240

  تجهیزات کنارجاده ای از اجزای اصلی سیستم های حمل ونقل هوشمند هستند که ارتباط اطلاعاتی خودرو خودرو و خودرو تجهیزات را فراهم می سازند. با توجه به گران بودن، چالش مهم استقرار تجهیزات است. هدف پژوهش حاضر، مدل سازی استقرار بهینه تجهیزات کنار جاده ای برای دستیابی به حداکثر پوشش است. یک مدل ریاضی چندهدفه بر اساس سه پارامتر اصلی حجم ترافیک، نرخ سوانح و نزدیکی به مراکز (تجاری، اورژانسی و غیره) نقاط کاندیدا، ارایه شده است. با توجه به ماهیت NP-Hard مسیله، امکان ارایه روش های مرسوم دقیق و کارآمد برای حل در مقیاس بزرگ وجود ندارد. یک روش فراابتکاری مبتنی بر الگوریتم حریصانه با امکان نشانه گذاری نقاط با اولویت انتخاب قطعی و یا غیرقابل انتخاب، توسعه داده شد. عملکرد مدل از طریق آزمون سه سناریوی مختلف با شعاع پوششی 200، 500 و 1000 متر تجهیزات، در منطقه پنج شهرداری تهران و با نرم افزار متلب مورد ارزیابی قرار گرفت و سناریوی 1000 متر با پوشش امتیازی 71 درصد انتخاب شد. مشاهدات نشان داد که تاثیر پارامترهای مختلف نظیر شعاع پوشش تجهیزات، تعداد تجهیزات و بودجه طرح بر نتایج استقرار تجهیزات تاثیرگذار است. الگوریتم ارایه شده با استفاده از موقعیت جغرافیایی نقاط کاندیدا امکان حل مسیله را در مقیاس بزرگ به وجود می آورد.

  کلیدواژگان: کلیدواژه ها: تجهیزات کنارجاده ای، سیستم حمل و نقل هوشمند، شبکه خودرویی، مسئله حداکثر پوشش مجموعه، مکان یابی
 • اکبر منصوری، اکبر عالم تبریز* صفحات 241-266
  مسیله تخصیص افزونگی به دنبال یافتن یک تخصیص بهینه اجزای افزونه با توجه به مجموعه ای از محدودیت های مختلف است. حل این دسته از مسایل به دلیل پیچیدگی ریاضی زیاد، بسیار موردتوجه پژوهشگران مختلف است. در این پژوهش سامانه تعیین و کنترل وضعیت ماهواره موردمطالعه و اجزای آن معرفی شده، سپس قابلیت اطمینان و هزینه این سیستم بر اساس یک رویکرد ریاضی مبتنی بر تخصیص افزونگی مدل سازی و بهینه سازی می شود. مدل مطالعه شده در این پژوهش بر روی ساختار یک سیستم سری موازی که در مود دقیق سیستم تعیین و کنترل وضعیت یک ماهواره قرار دارد، اجرا می شود. در پژوهش حاضر یک رویکرد جدید برای مدل سازی مسیله دو هدفه و بهینه سازی آن بر اساس یک روش حل دقیق ارایه شده است. مدل ریاضی ارایه شده جزو مسایل مربوط به برنامه ریزی غیرخطی عدد صحیح مختلط (MINLP) قرار می گیرد. در این پژوهش از یک روش ابتکاری که در 7 گام اجرا می شود، برای حل دقیق مسیله استفاده شده و بر این اساس مقادیر بهینه قابلیت اطمینان و هزینه طراحی سیستم تحت وزن های مختلف اهداف به دست آمده است.
  کلیدواژگان: تخصیص افزونگی، قابلیت اطمینان، سیستم تعیین و کنترل وضعیت ماهواره، برنامه ریزی غیرخطی عدد صحیح مختلط، بهینه سازی دو هدفه
 • محمدرضا بهرامی، غلامرضا هاشم زاده*، اشرف شاه منصوری، کیامرث فتحی هفشجانی صفحات 267-298

  در قرن حاضر، انقلاب صنعتی چهارم با افزایش ارتباطات و خودکارسازی هوشمند، سبب تغییرات سریع فناوری، صنایع و الگوها شده است در همین راستا ضروری است مطالعاتی پیرامون تعیین اهمیت ابعاد و شاخص های آمادگی صنعت چهار جهت بقای صنایع کشور صورت پذیرد. برای درک بهتر سازمان ها و صنایع غذایی استان تهران از وضعیت فعلی آمادگی خود در حرکت به سمت صنعت نسل چهارم، هدف این پژوهش شناسایی و تعیین اهمیت مولفه های تاثیرگذار و تاثیرپذیر بر آمادگی سازمان درحرکت به سمت صنعت نسل چهار است. در بخش کیفی این پژوهش با بررسی مبانی نظری و دریافت نظر خبرگان فرآیند طبقه بندی داده ها برای ایجاد کدهای اولیه، مقوله ها و کدهای محوری صورت گرفت که درنتیجه آن 60 کد اولیه و شش مقوله استخراج شد و سپس به کمک روش دلفی فازی با نظرسنجی انجام شده 17 زیرمعیار مورد اجماع نظر خبرگان قرار گرفت. در پایان نیز با روش دیمتل فازی، روابط بین معیارها و زیرمعیارها بررسی شد که در طی آن معیار «آمادگی عملکردی» بیشترین میزان تاثیرپذیری و «آمادگی فناوری اطلاعاتی» بیشترین میزان تاثیرگذاری را به خود اختصاص دادند؛ همچنین از میان زیرمعیارها نیز زیرمعیار «قوانین دولتی و نهادها» به عنوان اثرگذارترین علت و «پویایی محیط کار» به عنوان اثرپذیرترین معلول شناسایی شدند.

  کلیدواژگان: آمادگی صنعت 4.0، کارخانه هوشمند، تحول دیجیتال، خودکارسازی هوشمند، دیمتل فازی
|
 • Hadi Fazli, Behrouz Afshar-Nadjafi *, Seyed Taghi Akhvan Niaki Pages 9-38

  In the city of Qom, there is no dual water supply network with a separate meter inside the citizens' homes. On the other hand, high quality water sources do not meet all the drinking and non-drinking needs of the consumption areas. Therefore, the water and sewage company should respond to the drinking and non-drinking needs of the citizens by optimally managing the distribution of various available water resources. In this paper, the problem has been investigated in the form of two optimization mathematical models.In the first model, the current water allocation to citizens has been modeled and optimally solved, in which water resources should be allocated to citizens at the lowest cost, provided that all the needs of citizens are covered. In the second model, it is suggested that by scheduling the allocation of water resources, citizens will have access to quality water for drinking at a certain pre-determined time, and other consumption needs of citizens will be met with low quality water during the rest hours of the day and night.In the proposed model, both the allocation of water resources for the drinking and non-drinking needs of the citizens under the condition of covering all the needs of the citizens and the allocation of water resources with the lowest cost for the needs of the citizens are included. Finally, the application of the proposed model is presented with numerical analysis.

  Keywords: Mathematical Modeling, Optimal distribution of water resources, Urban water management, Consumption schedule, Optimization
 • Samaneh Peyghami, Mojtaba Farrokh *, Reza Yousefi Zonouz, Aboozar Jamalnia Pages 39-64
  The COVID-19 pandemic has posed a significant challenge to the COVID-19 vaccine supply chain that need to be resolved for a successful exit from the pandemic. It is essential to identify and evaluate the risks associated with the vaccine supply chain. We propose a new measure for quantifying the resilience of the vaccine supply chain in Iran. To evaluate the resilience of the vaccine supply chain, we use a Bayesian network to consider the vulnerability and recoverability indices as well as the associated disruption propagation. This approach enables managers to measure the resilience of the supply chain and identify the reasons for performance decline due to the ripple effect. Our results show that outbreak risks, lack of access to vaccine suppliers, low efficacy of the vaccine against new variants, inaccurate prediction of vaccine demand, and failure to choose the right suppliers are the risks likely to have a high impact on the disruption of the vaccine supply chain. Our approach provides a useful tool for evaluating the resilience of the vaccine supply chain and identifying the critical risks. It can be used by decision-makers to mitigate the impact of disruptions and improve overall resilience of the vaccine supply chain.
  Keywords: Resilience, Risk, Vaccine Supply Chain, Covid-19, Bayesian network
 • Zahra Motamedi, Kamran Kianfar * Pages 65-98

  This paper aims to identify the optimal locations for new fire stations in Isfahan city using multiple criteria decision-making (MCDM) methods and geographic information system (GIS) data. AHP, fuzzy AHP, and TOPSIS methods are used to identify potential locations for new fire stations based on decision criteria such as population density, proximity to main roads, distance from existing fire stations, density of hazardous materials, radius of the fire brigade, traffic network, land use, age of buildings, and potential for danger. The candidate locations for new fire stations are ranked according to these criteria, and the results are validated by the Statistics and Strategic Planning Unit of the Isfahan Central Fire Department. The fuzzy AHP results indicate that districts 8, 9, and 4 have the highest priority for new fire stations, respectively. Sensitivity analysis of the criteria weights reveals that district 8 has the highest priority, while districts 12 and 15 have the lowest. This study also provides managerial insights, including the need to modify municipal building regulations and relocate dangerous sites to improve fire safety in Isfahan city. The proposed approach provides a useful tool for decision-makers to identify optimal locations for new fire stations and improve fire safety in urban areas.

  Keywords: Locating Fire Stations, Multiple-Criteria Decision Making, AHP, Fuzzy Theory, TOPSIS
 • Hamid Sharifi Esfahani *, Nasser Shahsavari Pour, MohammadHossein Sharifi Fini, Razieh Bahmanyar Pages 99-118

  As competition among marketing companies and retailers intensifies, segmenting customers and recommending suitable products has become a critical strategy for maintaining a competitive edge. With the rapid growth of online shopping, customers often make purchasing decisions based on their needs and desires. Salespeople play a crucial role in influencing customers, making a product recommendation system essential. Such a system has various applications and can also encourage customers to purchase additional products. In this study, we present a method for recommending products to customers that utilizes the K-means clustering algorithm and the RFM (Recency, Frequency, Monetary) model to segment customers and make personalized product recommendations. To evaluate the performance of the proposed system, we conducted experiments using data collected from Digikala, an online shopping company. The results show that clustering based on the RFM features has better results for cluster number zero, which represents loyal customers. Therefore, to encourage these customers to purchase higher-priced goods, companies can offer special discounts to cluster number zero. Our approach provides a customer-centric solution for increasing sales and customer satisfaction.

  Keywords: RFM model, K-means Clustering Algorithm, Customer Segmentation, Digikala Online Company, Recommender System
 • Fereshteh Tavan, Seyed Mojtaba Sajadi *, Farzad Movahedi Sobhani, Amir Azizi Pages 119-157
  In this paper, we study a production system that is subject to network failures and produces perishable goods. We assume that the system has preventive and corrective maintenance activities and can return defective items for rework. Our objective is to find the optimal production rate that minimizes the total cost of production, inventory, spoilage, and maintenance over a long planning horizon. We consider the uncertainty of machine failures and use discrete event simulation and ARENA.14 software to estimate the performance measures of the system. We also use data envelopment analysis to evaluate the efficiency of the system and identify the best scenario. The results show the effectiveness of our proposed model.
  Keywords: Maintenance, Reliability, Failure Prone Manufacturing Systems, Simulation, Data Envelopment Analysis
 • Davood Talebi, Azadeh Moazezi Khah Tehran Pages 159-185

  The increase in pollution and environmental issues, consequently raising concerns for organizations and society, has given rise to the new concept of "Green Innovation". Green Innovation is a subset of innovation that enhances environmental quality and optimizes resource utilization. The aim of the present research is to examine the relationship between Green Innovation Strategy and Green Innovation, with the mediating factors of Organizational Environmental Legitimacy and Green Organizational Identity. The current study is of a survey and correlational nature. The statistical population of the research includes 14 companies that produce hospital waste management devices. An equal number of 10 questionnaires were distributed to senior managers and production managers within these companies. Ultimately, 126 questionnaires were gathered, and hypothesis testing was conducted using the smart.pls software. The results revealed that green organizational identity and organizational environmental legitimacy mediate the relationship between green innovation strategy and green innovation. Managers must endorse the role of green organizational identity and organizational environmental legitimacy within their companies and initiate the development of a green innovation strategy. Managers need to understand that having a strategy is not sufficient, and they should directly enhance the performance of green innovation. They should pursue robust approaches to fostering green organizational identity and, using it, seek to acquire organizational environmental legitimacy.

  Keywords: Innovation, Green Innovation, organizational identity, Green Identity, organizational legitimacy
 • Mehdi Eslampanah * Pages 187-210
  In the era of globalized markets, international standards play a crucial role in the development of business processes and ensuring adherence to export and import regulations, efficiency, and safety measures. Actively engaging in the formulation of international standards and harmonizing assessment methodologies can lead to enhanced product competitiveness, cost reduction, and the infusion of cutting-edge global knowledge and technology into a country. The objective of this research is to identify strategies in various domains of the standardization and quality management system, aiming to achieve the vision of "Development, Progress, and Social Welfare through Standards" in Iran. The research employs a qualitative approach and utilizes the research synthesis method. The research population encompasses all higher-level laws and documents of the Islamic Republic of Iran, international documents, and strategic documents from other countries pertaining to standards and quality. A systematic selection process led to the identification of 16 documents based on predefined criteria, saturating the data collection. Thematic analysis, facilitated by "Max Quda" software version 17, extracted 18 strategies across three primary categories and 57 actionable policy directives within the framework of the "National Standards Organization of Iran." The outcomes of this study hold direct utility for senior managers within the Standard Organization, members of the Supreme Policy Council, and regulatory and inspection entities.
  Keywords: standardization, quality, Development, Strategies, Scial welfare
 • Ali Mohaghar *, Hojjat Heydarzadeh Moghaddam, Rohollah Ghasemi Pages 211-240

  Roadside units are crucial elements of intelligent transportation systems that provide vehicle–vehicle and vehicle–equipment information communication. Due to the high cost of installation, the deployment of roadside units is the most critical. Aim of this study is developing a model to optimize of roadside units placement to achieve maximum coverage. A multi–objective mathematical model presented, based on the three main parameters. These parameters are traffic volume, incident rate and adjacency to important centers, which determine for alternative points. The maximum coverage problem is NP–hard. Consequently, conventional mathematical methods are not accurate for large scale problem. A meta–heuristic method based on the greedy algorithm was developed which conciders marking points as definitive–select or non–selectable. Result of the model were evaluated through testing of three scenarios, 200, 500 and 1000 meters coverage in District 5 of Tehran by using MATLAB and the best one, 1000 meters was chosen with 71% coverage. Observations showed the effect of various parameters such as equipment coverage radius, number of equipment and budget on the results of distribution. This algorithm makes it possible to solve the problem on a large scale by using the geolocation of the candidate points.

  Keywords: Roadside Units, Intelligent Transportation System, VANET, Maximum SET Coverage Problem, Location
 • Akbar Mansouri, Akbar Alem Tabriz * Pages 241-266
  The redundancy allocation problem is to find an optimal allocation of redundant components by considering a set of different constraints. Solving these problems is of great interest to various researchers due to its high mathematical complexity. In this research, the satellite attitude determination and control system are studied, and its components are introduced. Then, the reliability and cost of this system are modeled and optimized using a mathematical approach based on redundancy allocation. The model studied in this research pertains to the configuration of a series-parallel system operating within the precise context of a satellite attitude determination and control system. This paper introduces a novel approach to modeling a bi-objective problem and optimizing it using an exact solution method. The mathematical model presented in this paper is a mixed integer non-linear programming (MINLP). In this research, an heuristic method executed in 7 steps has been employed to achieve an exact solution to the problem. Based on this approach, the optimal values for system reliability and cost are determined under various objective weighting schemes.
  Keywords: redundancy allocation, Reliability, satellite attitude determination, control system, Mixed-integer nonlinear programming, bi-objective optimization
 • MohammadReza Bahrami, GholamReza Hashemzadeh *, Ashraf Shahmansouri, Kiamars Fathi Hefeshjani Pages 267-298

  Fourth industrial revolution is rapidly changing technology, industry and patterns through increased communications and intelligent automation in the current century. It is crucial to conduct thorough research to determine the importance of dimensions and indicators in assessing the preparedness of Iran's industries for sustainability in Industry 4.0. The goal of this paper is to identify and determine the importance of the influential components on the organization's readiness to move towards the fourth-generation industry. This model should help the organizations and industries understand their industry 4.0 readiness status. In qualitative part of the study, we categorized the data to produce the initial codes, themes and axial codes by examining the theoretical foundations and receiving experts' comments. The result was extracting 60 initial codes and 6 themes. We then used the fuzzy Delphi method on the result of the poll. Experts unanimously voted in favor of 17 sub-criteria. Finally, we used fuzzy DEMATEL method to study the relationships between criteria and sub-criteria. According to this study, ‘functional readiness’ was the most effectible and ‘information technology readiness’ was the most affecting criteria. Among sub-criteria, ‘governmental and institutional laws’ and ‘workplace dynamics’ were identified as the most effectible cause and most affecting effect respectively.

  Keywords: Industry 4.0 Readiness, Smart Factory, Digital Revolution, Smart Automation, Fuzzy Dematel