فهرست مطالب

فصلنامه دریا فنون
سال دهم شماره 4 (پیاپی 34، زمستان 1402)

 • تاریخ انتشار: 1402/11/01
 • تعداد عناوین: 9
|
 • جعفر خلیل پور*، ایمان بهرامی، اسماعیل زارع زاده صفحات 1-8
  در این مقاله یک ساختار فراماده جهت کاهش کوپلینگ متقابل بین المان های یک آنتن آرایه ای میکرواستریپ پیشنهاد شده است. ابتدا سلول واحد متامتریال جهت رزونانس در فرکانس کاری 3/5 گیگاهرتز طراحی شده که نتایج حاصل از شبیه سازی سلول واحد فراماده نشان دهنده جذب 99% در فرکانس مرکزی می باشد. آنتن های پچ برای فرکانس کاری 3/5 گیگاهرتز طراحی شده و کوپلینگ متقابل بین المان های آن ثبت شده است. با قرار دادن یک آرایه 6×1 از فراماده در قسمت فوقانی المان های آنتن پچ، ساختار مجددا توسط نرم افزار CST شبیه سازی شده است. نتایج حاصل از شبیه سازی و انداره گیری عملی نشان می دهد که با بکارگیری آرایه فراماده، کوپلینگ متقابل به میزان 23 دسی بل کاهش یافته و به منفی 45 دسی بل می رسد. این میزان کاهش کوپلینگ متقابل که با جانمایی دقیق فرامواد صورت گرفته، تاثیری بر فرکانس کاری و خواص تشعشعی آنتن نداشته و نتایج شبیه سازی و ساخت به طور کامل مطابقت دارد. از مقایسه نتایج این مقاله و مقالات مشابه می توان به این نکته رسید که تنها با قرار گیری 6 عدد سلول واحد فراماده آن هم در قسمت فوقانی آنتن ها (بر خلاف اغلب مقالات که فرامواد مابین المان های آنتن قرار دارد) مقدار کوپلینگ متقابل کاهش فوق العاده ای یافته است.
  کلیدواژگان: تداخل مغناطیسی، آنتن های آرایه ای، جاذب های مغناطیسی، فرامواد، کوپلینگ متقابل
 • سید مجید حسنی اژدری*، محمد خویشه صفحات 9-35
  به دلیل نقش مهم سیگنال های سونار در شناسایی و ردیابی اهداف و اجسامی که درون محیط آبی قرار دارند، وجود سامانه های تشخیص و طبقه بندی کننده این اهداف از اهمیت خاصی برخوردار است. برای انجام تشخیص و طبقه بندی راه های متنوعی وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از سامانه های خودکار هست که به صورت هوشمند اقدام به تشخیص و طبقه بندی اهداف می کنند که هم هزینه کمتری دارند و هم می توانند با دقت های بالا عمل طبقه بندی را انجام دهند.در این پژوهش هدف اصلی تشخیص و طبقه بندی خودکار اهداف در محیط آبی با استفاده از سیگنال های سونار غیرفعال و از طریق شبکه های عصبی عمیق نیمه نظارتی هست. در این پژوهش چند نوع معماری شبکه عصبی ارائه گردیده که با استفاده از مکانیسم های نوین همانند استفاده از درگاه های توجه و اتصالات جهشی، دقت طبقه بندی بالایی را نسبت به روش های موجود داشته و عملکرد قابل قبولی در انجام طبقه بندی دارا می باشند. شبکه پیشنهادی پایه تنها با استفاده از 25% داده بر چسب دار با کسب دقتی معادل 70.17% بر روی دادگان تست توانسته است به میزان 10.59% بهبود را نسبت به دقتی که در مقاله دادگان موردبررسی اعلام شده است، ارائه دهد. همچنین شبکه پیشنهادی دیگر تحت عنوان Attention-Resnet-2 با کسب دقت 71.92% فراتر رفته و این بهبود را به میزان 12.34% رسانده است.
  کلیدواژگان: سونار غیرفعال، شبکه عصبی، یادگیری نیمه نظارتی، درگاه توجه
 • سکینه بخشی، رضا بیرانوند* صفحات 36-51
  در این مقاله، یک مبدل dc-dc افزاینده با بهره ولتاژ بالا ارائه شده است. نحوه اتصال شبکه منبع امپدانسی به یک مبدل افزاینده چندبرگی سبب شده که این ساختار برای دستیابی به مزایای هر دو روش مبدلهای منبع امپدانسی و چندبرگی ارتقا یافته و مزایای هر دو را محقق سازد. با استفاده از روش مدولاسیون PWM جهت کنترل خروجی، در این مبدل شرایط کلیدزنی نرم به صورت ZVS در لحظه روشن شدن برای نیمه هادیهای فعال و همچنین کلیدزنی نرم بصورت ZCS در لحظه روشن و خاموش شدن برای دیودهای قدرت مبدل فراهم می شود. تحقق کلیدزنی نرم برای کلیدهای قدرت و دیودها سبب کاهش نویز و تلفات کلیدزنی و افزایش بازده مبدل می شود و مکان طراحی مبدل جهت کار در فرکانسهای بالا، در صورت دردسترس بودن قطعات مناسب، وجود دارد تا بتوان اندازه و حجم قطعات غیرفعال از جمله سلف، خازن، و فیلترها را کاهش داد تا چگالی توان افزایش یابد. همچنین، کلیدزنی نرم با کاهش تنشهای لحظه ای ولتاژ و جریان در ادوات مبدل، به افزایش عمر مفید آنها کمک می کند. جهت نشان دادن عملکرد صحیح مبدل ارائه شده، علاوه بر شبیه سازی و تحلیل ریاضی، یک نمونه آزمایشگاهی از آن نیز طراحی و ساخته شده و نتایج تجربی و آزمایشگاهی در شرایط مختلف ارائه شده است. در اینجا، با وجود تغییرات ولتاژ ورودی 50-40 ولت و توان خروجی 400-200 وات، با کنترل مناسب پهنای پالس در فرکانس کلیدزنی 100 کیلوهرتز، مقدار ولتاژ خروجی در مقدار 400 ولت تثبیت شده است. همچنین بیشترین مقدار بازده مبدل در شبیه سازی 96 درصد و در نمونه آزمایشگاهی ساخته شده 92/5 درصد بدست آمده است. با توجه به اینکه نویز و تلفات کلیدزنی مبدل به طور موثر کاهش می یابند، در صورت لزوم جهت افزایش بازده می توان از ادوات نیمه هادی و قطعات با تلفات هدایت کمتر استفاده نمود.
  کلیدواژگان: شبکه منبع امپدانسی، مبدل چندبرگی، مبدل dc-dc با بهره ولتاژ بالا، PWM، ZCS و ZVS
 • علی صفری مظاهری، عبدالواحد کمی*، وحید عابدینی، علی جدلی صفحات 52-61
  در این تحقیق خواص کششی و خمشی قطعات چندماده ای پلی لاکتیک اسید-پلی لاکتیک اسید/آلومینیوم مورد بررسی قرار گرفته است. هدف بررسی خواص قطعات پرینت سه بعدی از فیلامنت های کامپوزیتی تولید شده با اکسترودرهای آزمایشگاهی (رومیزی) است. فیلامنت کامپوزیتی مورد استفاده دارای پایه پلیمری از جنس پلی لاکتیک اسید بوده و حاوی 40 درصد وزنی از ذرات آلومینیوم به عنوان تقویت کننده است. نمونه های چند ماده ای (پلی لاکتیک اسید- پلی لاکتیک اسید/آلومینیوم) کشش و خمش با استفاده از یک پرینتر سه ‎بعدی مدل سازی رسوب ذوبی تک نازله پرینت شدند. این نمونه ها شامل ده لایه بوده که هشت لایه زیرین آنها از جنس پلی لاکتیک اسید و دو لایه بالا از جنس پلی لاکتیک اسید/آلومینیوم است. این ساختار بر اساس یک پروسه بهینه سازی بدست آمده است. علاوه بر این تصویربرداری میکروسکوپ الکترونی روبشی برای مطالعه مقطع شکست نمونه ها بکار گرفته شد. توزیع ذرات تقویت کننده و رفتار شکست نمونه ها مورد آنالیز قرار گرفت. علاوه بر این، خواص مکانیکی و ساختاری نمونه های تولیدی با فیلامنت آزمایشگاهی با نمونه های پرینت شده از یک فیلامنت تجاری پلی لاکتیک اسید/آلومینیوم مقایسه شدند. نتایج نشان داد که افزودن پودر آلومینیوم سبب افزایش انعطاف پذیری فیلامنت کامپوزیتی نسبت به فیلامنت پلی لاکتیک اسید خالص می شود. از طرف دیگر، حفرات (درون و مابین لایه ها) افزایش یافته و استحکام مکانیکی کاهش می یابد.
  کلیدواژگان: مدل سازی رسوب ذوبی، ساخت افزودنی، پرینت سه بعدی، پلی لاکتیک اسید، فیلامنت کامپوزیتی
 • مرتضی نقی پور*، علی اکبر کابلیان شاندیز صفحات 62-70

  تونل شناور (SFT) یک سازه نوآورانه به منظور عبور از آبراه ها مانند تنگه ها، آبدره ها و دریاچه ها می باشد. با افزایش عرض و عمق آبراه ها، سازه های سنتی نظیر پل های کابلی، تونل های زیرزمینی و یا تونل های مستغرق به سازه هایی غیراقتصادی تبدیل می شوند. به منظور درک صحیح از رفتار تونل شناور، بایستی این سازه تحت شرایط دریایی شدید و با مهاربندی ها و پیکربندی های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. در این پژوهش به مقایسه پاسخ دینامیکی تونل های شناور با شرایط مهاربندی و پیکربندی مختلف تحت موج منظم پرداخته شده است. به منظور دستیابی به نیرو ها، جابه جایی ها، شتاب ها و خمش های ایجاد شده ناشی از بار موج منظم برروی سازه، از مدلسازی در نرم افزار آباکوس و به روش آکوآ (AQUA) استفاده شده است. پیکربندی قوس دار در تونل شناور از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که دامنه پاسخ های سازه ای را تا حد زیادی کاهش می دهد. این پژوهش با مقایسه پاسخ دینامیکی هر مدل، نشان داده شده است که تونل شناور با پیکربندی قوس دار رفتار بسیار بهتری نسبت به تونل با پیکربندی مستقیم داشته است. در طی آنالیز دینامیکی، مشخص شد که کابل های مورب در کنترل تغییر مکان های افقی نقش بسیار موثری را ایفا کرده است؛ در حالی که مهاربندی کابلی قائم هم در پاسخ افقی سازه نیز تاثیرگذار است. همچنین با مقایسه فرکانس های طبیعی سازه در مدل های ارائه شده، احتمال تشدید مدل های با پیکربندی قوس دار و مهاربندی کابلی مورب بسیار کمتر از سایر مدل ها می باشد.

  کلیدواژگان: تونل شناور، SFT، آکوآ، AQUA
 • سامان یوسفی، امین محمودی*، سجاد حاجی زاده صفحات 71-84
  پیش بینی اثر امواج بر روی موج شکن ها، برای طراحی بندر بسیار ضروری می باشد. یکی از انواع موج شکن ها که قابلیت نصب، جابه-جایی و استفاده مجدد در شرایط متفاوت، حتی در آب های عمیق را دارد، موج شکن های شناور می باشد. اما واکنش پیچیده آنها در پاسخ به عبور موج، کاربردشان را برای محدوده دوره تناوب معینی مناسب می سازد. یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار در کارایی موج-شکن شناور، شکل هندسی آن است. در این تحقیق، تاثیر هندسه مقطع موج شکن شناور در حالت تکی و دو ردیفه بر ضریب عبوری موج، بصورت عددی در نرم افزار ANSYS AQWA برای پریودهای موج در بازه 3 تا10 ثانیه مورد بررسی قرار گرفته است. برای صحت سنجی، نتایج مدل عددی حاضر با نتایج آزمایشگاهی مقایسه شد که از تطابق خوبی برخوردار است. در مدل های استفاده شده، عمق آبخور ثابت فرض شده و مقاطع هندسی پیشنهادی با جرم و چگالی های متفاوت مورد بررسی قرار گرفتند. براساس نتایج بدست آمده در محدوده پریودهای مذکور، هندسه ای با بهترین کارایی و هزینه کمتر برای پروژه های مرتبط پیشنهاد شده است.
  کلیدواژگان: موج شکن شناور، ضریب انتقال موج، عملگرهای دامنه پاسخ، شکل مقطع، ANSYS AQWA
 • سعید باعصمت*، سعید کرمی، امیرمحمد یارمحمدی، امیرحسین یزدفاضلی صفحات 85-95

  امروزه اهمیت کاهش نیروی پسا در وسایل رونده زیرسطحی به علت کاربرد آنها در صنایع نظامی، تحقیقاتی و تفریحی بیش از پیش افزایش یافته است. در پژوهش پیشرو تاثیر روش های مختلف کاهش نیروی پسای اصطکاکی از جمله روش اتصال ریبلت به بدنه، پوشش دهی بدنه، تزریق هوا و حرارت دهی به بدنه روی یک رونده زیرسطحی بررسی شده است. معتبرسازی نتایج تحلیل عددی حاضر به وسیله دو حلگر استار سی سی ام و انسیس فلوئنت با داده های تجربی انجام گرفت. از مدل توربولانسی ترکیبی انتقال تنش برشی برای مدلسازی جریان آشفته استفاده شد. نتایج مطالعه نشان داد روش های فوق الذکر در بهترین حالت به ترتیب موجب کاهش نیروی پسا به میزان %5.5، %19.9، %51.9 و %6.2 شدند. تمامی روش ها باعث کاهش ضریب پسای اصطکاکی گردیدند. همچنین روش های پوشش دهی و حرارت دهی موجب کاهش اندک ضریب پسای فشاری شدند در حالی که در روش های اتصال ریبلت به بدنه و تزریق هوا به جریان اطراف، این ضریب افزایش یافت.

  کلیدواژگان: زیرسطحی، پسا، دینامیک سیالات محاسباتی، استار سی سی ام، انسیس فلوئنت
 • مریم راه بانی، زرافشان سالاری، رحیمه شمسایی، دانیال قادری* صفحات 96-107
  ناحیه ساحلی ماهیتی پویا و فعال دارد و دائما متاثر از شرایط محیطی دریاست، از طرفی نقش شگرفی در مباحث مدیریت اقتصادی- اجتماعی ایفا می کند. خط ساحلی نیز به عنوان بخشی از ناحیه ساحلی است که دائما متاثر از کشند، امواج، جریان و فعالیت های انسانی است. ازاین رو انتظار می رود این بخش همواره با تغییراتی همراه باشد. گام نخست هرگونه توسعه و ساخت وساز در ناحیه ساحلی، شناخت شرایط هیدرودینامیکی منطقه است. در این مطالعه تلاش شده است با در نظر گرفتن ارتفاع و انرژی امواج در ناحیه ساحلی، حساسیت نوار ساحلی شهرستان بندرلنگه بررسی شود. داده های ارتفاع و انرژی امواج با اجرای مدل عددی امواج طیفی MIKE 21 برای بازه زمانی 12 ماه برآورد شده است. نتایج با دقت مطلوبی نسبت به داده های ECMWF حاصل شده است. میزان ضریب همبستگی و جزر میانگین مربع خطاها به ترتیب برابر با 95/0 و 239/0 است. نتایج مدل سازی نشان می دهد بیشینه میانگین ارتفاع و انرژی امواج در نوار ساحلی به ترتیب 22/0 متر و 21/0 کیلووات بر متر، در ماه های پایانی بهار و ابتدایی تابستان است. با استفاده از منطق فازی-گاما و در نظر گرفتن ضریب گاما به میزان 9/0، حساسیت نوار ساحلی به دو تغییر برآورد شده است و درنهایت به سه کلاس؛ بالا، متوسط و پایین، دسته بندی ارائه شد. 20 درصد از نوار ساحلی در کلاس بالا و همچنین 23 و 57 درصد از نوار ساحلی به ترتیب در کلاس متوسط و پایین قرار گرفته است. بدین معنا که این بیش از نیمی از پهنه ساحلی بندرلنگه در مواجهه با موج و انرژی امواج مقاوم هستند.
  کلیدواژگان: شهرستان بندرلنگه، ارتفاع موج، انرژی موج، منطق فازی-گاما، مدل عددی
|
 • Jafar Khalilpour *, Iman Bahrami, Esmaeel Zarezade Pages 1-8
  In this article, a metamaterial structure is proposed to reduce the mutual coupling of the elements of a microstrip array antenna. First, the metamaterial unit cell is designed for resonance at the operating frequency of 5.3 GHz, and the results of the simulation of the metamaterial unit cell show 99% absorption at the central frequency. The patch antennas are designed for the working frequency of 5.3 GHz and the mutual coupling between its elements is registered. By placing a 6x1 array of metamaterial in the upper part of the patch antenna elements, the structure is simulated again by CST software. The results of the simulation and practical measurements show that by using the metamaterial array, the mutual coupling decreases by 23 dB and reaches minus 45 dB. This amount of reduction of mutual coupling, which is done with the accurate implementation of metamaterials, has no effect on the working frequency and radiation properties of the antenna, and the results of simulation and construction are completely consistent By comparing the results of this article and similar articles, it can be concluded that only by placing 6 metamaterial unit cells in the upper part of the antennas (unlike the articles where our metamaterials are located in the antenna elements), the amount of mutual coupling has been greatly reduced.
  Keywords: magnetic interference, array antenna, electromagnetic absorber, Metamaterial, Mutual Coupling
 • Seyed Majid Hasani Azhdari *, Mohammad Khishe Pages 9-35
  Due to the critical role of sonar signals in identifying and tracking targets and objects in the water environment, the existence of classification systems for these targets is particularly important. There are various ways to do classification. One of these ways is using automatic systems that intelligently classify targets, which are less expensive and can perform the classification process with high accuracy.In this research, the main goal is to automatically classify targets in the water environment using passive sonar signals and through semi-supervised deep neural networks. In this research, several types of neural network architectures have been presented, which, by using new mechanisms such as the use of attention gates and jump connections, have high classification accuracy compared to existing methods and have acceptable performance in performing classification. By using only 25% of the labeled data, the proposed basic network has provided a 10.59% improvement compared to the accuracy stated in the article of the examined data, with an accuracy of 70.17% on the test data. Also, the other proposed network called Attention-Resnet-2 has exceeded by obtaining 71.92% accuracy and has achieved this improvement by 12.34%.
  Keywords: Passive sonar, Neural network, semi-supervised learning, attention gate
 • Sakineh Bakhshi, Reza Beiranvand * Pages 36-51
  In this paper, a new high voltage gain DC-DC converter is proposed. The method of connecting the Z-source network to the primary side of an interleaved step-up converter achieves the advantages of both Z-source and interleaved converters, and realizes their benefits. Using the pulse width modulation (PWM) technique to control the output, zero voltage switching (ZVS) conditions at turn on times are provided for the active semiconductors and zero current switching (ZCS) conditions at the turn off times of the diodes are provided in the converter. The realization of the soft switching conditions for all power switches and diodes in the converter has reduced EMI noise and switching losses and thus increased the converter efficiency. Therefore, it is possible to design the converter to operate at high frequencies, if the appropriate devices are available, in order to reduce the size and volume of passive components of the converter, including inductors, capacitors, and filters required to increase the power density. In addition, soft switching operation helps to increase their useful life by reducing voltage and current stresses of the components. To verify the proposed converter performance, a laboratory sample of it is also designed and implemented and experimental results are given under different conditions, in addition to simulation and mathematical analysis. Here, despite changes in input voltage of 40-50 V and output power of 200-400 W, the output voltage value of 400 V is well regulated, by properly controlling the pulse width at the switching frequency of 100 kHz. In addition, maximum efficiency value of this converter is 96% in simulation results and 92.5% in the given experimental results. Considering that, the EMI noise and switching losses are effectively reduced in this converter; low conduction loss components can be used, if necessary to increase the converter efficiency, practically.
  Keywords: Interleaved Converter, PWM, Step-up dc-dc converter, ZCS, Z-Source, ZVS
 • Ali Safari Mazaheri, Abdolvahed Kami *, Vahid Abedini, Ali Jadali Pages 52-61
  This study investigates the tensile and flexural properties of polylactic acid (PLA)-polylactic acid/aluminum multimaterial components. The aim is to characterize 3D-printed components of composite filaments produced using laboratory (desktop) extruders. The composite filament comprises a PLA polymer matrix and 40 wt.% aluminum particles as the reinforcement. The multimaterial (PLA-PLA/aluminum) tensile and flexural specimens were printed using a single nozzle fused deposition modeling 3D printer. These samples are composed of ten layers; the lower eight layers are made of PLA, and the upper two are composed of PLA/aluminum. An optimization process obtains this structure. In addition, scanning electron microscopy (SEM) was used to study the fracture section of the samples; the distribution of reinforcing particles and the fracture behavior of the samples were analyzed. Furthermore, the mechanical and structural characteristics of the samples manufactured using laboratory filament were compared to those of a commercial PLA/aluminum filament. The results showed that adding aluminum powder increases the formability of the composite filament compared to the pure PLA filament. On the other hand, pores (intra- and inter-layer) increase, and the mechanical strength diminishes.
  Keywords: Fused Deposition Modeling, Addition Manufacturing, 3D printing, Polylactic acid, Composite filament
 • Morteza Naghipour *, AliAkbar Kabolian Shandiz Pages 62-70

  Submerged floating tunnel (SFT) is an innovative structure to cross waterways such as straits, fjords and lakes. With the increase in width and depth of waterways, conventional structures such as cable-stayed bridges, underground tunnels or immersed tunnels become uneconomic structures. In order to properly understand the tunnel-hydrodynamic coupling behavior, this structure should be investigated under severe sea conditions and with different mooring systems and configurations. In this research, the dynamic response of SFTs with different configurations and mooring systems under regular waves has been compared. In order to obtain the dynamic responses caused by regular wave load, modeling in ABAQUS software and AQUA method has been used. The arched configuration in the SFTs reduces the range of structural responses. It has been shown that the SFT with arched configuration behaved much better than the tunnel with straight configuration. Also, from the point of view of cable mooring systems, it was found that the diagonal cables played a very effective role in controlling the change of horizontal locations; While the vertical cable bracing is also effective in the horizontal response of the structure. Also, by comparing the natural frequencies of the structure in the presented models, the probability of amplification of models with arched configuration and diagonal cable bracing is much less than other models.

  Keywords: Floating tunnel, SFT, AQUA
 • Saman Yousefi, Amin Mahmoudi *, Sajad Hajizadeh Pages 71-84
  Predicting the effect of waves on breakwaters is very important for port design. One of the types of breakwaters that can be installed, moved and reused in different conditions, even in deep waters, is floating breakwaters. But their complex reaction in response to the passing of the wave makes their use suitable for a certain periodicity range. One of the most important and influential issues in the efficiency of a floating breakwater is its geometric shape. In this research, numerical investigation of the effect of floating breakwater section geometry in single and double rows on the wave transmission coefficient in ANSYS-AQWA software for wave periods between 3 and 10 seconds has been investigated. For validation, the results of the present numerical model were compared with the experimental results, which are in good agreement. In the used models, the immersion depth is assumed constant and the proposed geometric sections with different masses and densities were investigated. Based on the results obtained with in the mentioned periods, a geometry with the best efficiency and lower cost has been proposed for related projects.
  Keywords: Floating Breakwater, Wave transmission coefficient, Response Amplitude operators, cross-section shape, ANSYS AQWA
 • Saeed Baesmat *, Saeed Karami, AmirMohammad Yarmohammadi, Amirhosein Yazdfazeli Pages 85-95

  Today, the importance of reducing the drag force in subsurface vehicles has increased even more due to their use in the military, research and entertainment industries. In the leading research, the effect of various methods of reducing the friction drag, including the method of connecting the riblet to the body, covering the body, injecting air and heating the body, has been investigated on a subsurface vehicle. Validation of the results of the present numerical analysis was done by two solvers, Star CCM and Ansys Fluent, with experimental data. The combined shear stress transfer turbulence model was used to model the turbulent flow. The results of the study showed that the aforementioned methods in the best case reduced the drag force by 5.5%, 19.9%, 51.9% and 6.2%, respectively. All methods reduced the coefficient of friction drag. Also, the methods of coating and heating caused a slight decrease in the back pressure coefficient, while in the methods of connecting the riblet to the body and injecting air into the surrounding flow, this coefficient increased.

  Keywords: Underwater, Drag, CFD, Star CCM, Ansys Fluent
 • Maryam Rahbani, Zarafshan Salari, Rahimeh Shamsaie, Danial Ghaderi * Pages 96-107
  Nearshore is dynamic and constantly affected by the environmental conditions of the sea, on the other hand, it plays a great role in economic-social management issues. The shoreline is also a part of the nearshore that is constantly affected by tide, waves, currents and human activities. Therefore, it is expected that this section will always be accompanied by changes. The first step of any nearshore development and construction is to know the hydrodynamic conditions of the area. In this study, an attempt has been made to investigate the sensitivity of the shoreline of Bandar Lengeh County by considering the height and energy of nearshore waves. Wave height and energy data have been estimated by running the MIKE 21 spectral wave numerical model for a period of 12 months. The results have been obtained with good accuracy compared to ECMWF data. The correlation coefficient and the RMSE are equal to 0.95 and 0.239. The modeling results show that the maximum average height and energy of waves in the shoreline are 0.22 m and 0.21 kW/m, respectively, in the last months of spring and the beginning of summer. Using the fuzzy-gamma logic and considering the gamma coefficient as 0.9, shoreline sensitivity to variables has been estimated and finally divided into three classes High, moderate, and low. 20% of the shoreline is in the high class, and 23% and 57% of the shoreline are in the moderate and low class, respectively.
  Keywords: Bandar Lengeh County, wave height, Wave Energy, Fuzzy-Gamma Logic, Numerical Modeling
 • Gohar Varamini * Pages 108-113
  this paper, a Modified aperture antenna is introduced and designed using feeding by the adjacent couple method. This structure covers multi-frequency ability, improves gain and efficiency, and reduces antenna size remarkably. The proposed antenna comprises meta-material cellular units and a new fractal microstrip antenna. The indirect feeding technique in the proposed antenna increases bandwidth, design capability in the array antennae, a reduction of return losses and the unwanted radiations. The structure has an acceptable multi-band bandwidth. In addition, by increasing the frequency of the fractal antenna in smaller resonant frequencies and in a fixed frequency, the smaller antenna size and reduction of mutual promotion are covered. Finally, the results of the return loss and radiation pattern in two modes of simulation and production make a relative suitable match. The desired antenna is designed according to the logarithmic triangular patch by coupling with the adjacent feeder line. In order to reduce the number of array elements, the scale factor of K is used, while compensation is applied at the end of the feeder line, which leads to an increase in the antenna efficiency.
  Keywords: Modified aperture antenna, Incomplete Land Plates, Miniaturization