فهرست مطالب

دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد - سال نهم شماره 4 (زمستان 1380)
 • سال نهم شماره 4 (زمستان 1380)
 • 140 صفحه،
 • تاریخ انتشار: 1380/10/15
 • تعداد عناوین: 18
|
 • دکتر محمدرضا مدرسی، بهراد نوعدوست، سید محمدرضا باطنی، مریم تدین صفحات 3-8
  در این تحقیق بر آن بودیم تا با تعیین تاثیر انجام واکسیناسیون علیه ویروس آنفلوانزا در کاهش علائم ناشی از ابتلای به سوش شایع در طی مناسک حج، شواهدی بر له یا علیه انجام واکسیناسیون عمومی حجاج قبل از اعزام به سفر حج بدست آوریم.
  کلیدواژگان: واکسیناسیون، آنفلوانزا، حج
 • دکتر کاظم ندافی، دکتر علیرضا مصداقی نیا، دکتر محمود شریعت، مهندس غلامرضا موسوی صفحات 9-15
  با گسترش دانش بیوتکنولوژی، امکان کاربرد این علم در سایر زمینه ها فراهم شده است. یکی از این زمینه ها، تصفیه فاضلاب بخصوص سیستم های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های شهری و صنعتی است. در چنین سیستم هایی میکروارگانیزم های موجود در لجن فعال نقش اساسی در عملکرد سیستم تصفیه ایفاد می کنند و هرگونه فن آوری که موجب تسهیل تهیه و تولید لجن فعال با خواص مناسب برای سیستم های تصفیه گردد، می تواند در بهبود و ارتقا، عملکرد تصفیه بیولوژیکی موثر واقع شود و برای رفع نواقص احتمالی ناشی از تاثیر شوک های بار هیدرولیکی و سمی نیز موثر باشد.
  کلیدواژگان: لجن فعال، ضرایب سینتیکی، لیوفیلیزه کردن
 • دکتر مهران کریمی، مهتاب اردویی، خدیجه جمشیدی صفحات 16-22
  تغذیه صحیح کودکان در 2 سال اول زندگی مهمترین عامل در تامین سلامت، رشد و نمو کودکان در سالهای آتی زندگی خواهد بود. تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه اول زندگی، شروع تغذیه کمکی پس از 6 ماهگی همراه با شیر مادر و مصرف مولتی ویتامین از هفته دوم تولد و قطره آهن از 6 ماهگی و ادامه آن تا پایان و سالگی از مهمترین جنبه های تغذیه شیرخواران می باشد.
  کلیدواژگان: شیر مادر، تغذیه تکمیلی، شیرخواران، آگاهی مادران
 • دکتر محمد پوراسلامی، دکتر انسیه امین، حمیده سرمست صفحات 23-29
  هدف تحقیق حاضر تعیین سطح آگاهی و رفتارهاری بهداشتی دانش آموزان دختر 18-15 ساله مشغول به تحصیل در دبیرستانهای مشکین دشت و محمد شهر از توابع شهرستان کرج نسبت به دیسمنوره و بهداشت دوران قاعدگی می باشد.
  کلیدواژگان: دیسمنوره اولیه و ثانویه، دانش آموزان دختر دبیرستانی، آگاهی و رفتار
 • دکتر حمیدرضا منصوریان صفحات 30-35
  پنومو کونیوز بیماری مزمن و غیر قابل برگشت ریوی است که در اثر استنشاق غبار Inorganic در طی سالیان متمادی بوجود می آید. ذرات با قطر کمتر از پنج میکرون وارد ریه و آلوئول شده و توسط ماکروفاژها بلع و در فضای انترستیسیل ریه با تحریک فیبروبلاستها سبب بروز فیبروز می شوند.
  کلیدواژگان: پنومو کونیوز، گرافی قفسه صدری، سی تی اسکن
 • اشرف پیراسته، دکتر علی رمضانخانی صفحات 36-41
  مشارکت معلمین برای بهبود بهداشت مدارس و ارتقا، سلامت دانش آموزان از اهمیت ویژه برخوردار است. دستیابی به عوامل موثر بر درگیر شدن معلمین در بهداشت مدرسه و ترغیب آنها برای شرکت کردن در تامین و ارتقا، بر بهداشت مدرسه از چالشهای مهم بخش بهداشت و آموزش کشور می باشد.
  کلیدواژگان: آگاهی، نگرش، مشارکت، معلم و دانش آموز دوره ابتدایی
 • دکتر محمدرضا یعقوبی ارشادی، رضا جعفری، علیرضا زهرائی رمضانی، امیراحمد اخوان، دکترمهدی محبعلی صفحات 42-48
  به دنبال وقوع اپیدمی لیشمانیوز جلدی روستایی در دهستان جرقویه واقع در جنوب شرقی اصفهان، مطالعاتی در زمینه اکولوژی پشه خاکی های منطقه در سالهای 76-1375 انجام شد.
  کلیدواژگان: اکولوژی، لیشمانیا ماژور، پشه خاکی، اصفهان
 • فاطمه کامیابی، اسفندیار محمودی، زرین تاج کوهستانی صفحات 49-57
  بیماری مالاریا از مهمترین مشکلات بهداشتی در جنوب شرقی کشور بویژه مناطق گرمسیری استان کرمان است. مناطق گرمسیری شهرستان جیرفت به علت موقعیت جغرافایی و آب و هوایی از جمله مناطق مالاریا خیز استان است.
  کلیدواژگان: آنوفل استفنسی، آنوفل پرولکریموس، آنوفل فلوویاتیلیس، مالاریا، جیرفت
 • دکتر زهرا جلیلی، دکتر علیرضا حیدرنیا، دکتر سفراط فقیه زاده، دکتر شهریار دبیری و همکاران صفحات 58-66
  اهمیت برنامه آموزش تغذیه در پیشگیری از کم خونی فقر آهن کودکان در مطالعات متعددی به اثبات رسیده، که توجه این برنامه بر آموزش تغذیه مادران متمرکز شده است. این تحقیق یک مطالعه تجربی است که طی سالهای 9-1378 به منظور مقایسه سه روش کنترل کم خونی فقر آهن بر روی 160 کودک 5-1 ساله و مادرانشان در شهر کرمان انجام شده است.
  کلیدواژگان: الگوی پرسید، کم خون فقر آهن، کودکان 5-1 ساله
 • حسن مظفری خسروی، دکتر سید علی کشاورز، دکتر فریدون سیاسی، دکتر رضا شراقیان و همکاران صفحات 67-74
  روی یکی از عناصر کمیاب می باشد که در سال 1934 به عنوان یک عنصر ضروری برای بقا، حیوانات مشخص شد. این عنصر در بدن انسان نیز دارای عملکردهای مهم و متعددی است به گونه ای که بیش از 200 آنزیم در بدن وجود دارند که برای فعالیت خود وابسته به حضور این عنصر به مقدار کافی هستند و لذا در رشد و تقسیم سلولی، بلوغ جنسی، باروری و تولید مثل، دید در شب و عملکرد سیستم ایمنی نقش بسزایی ایفا می کند.
  کلیدواژگان: روی شیر مادر، روی پلاسما، سو، تغذیه شیرخواران، کمبود روی، مادران شیرده
 • غلامرضا شریفی راد، علیرضا حیدرنیا، عبدالحسین دلیمی اصل، فضل الله غفرانی پور صفحات 75-80
  پژوهش حاضر به عنوان یک طرح نیمه تجربی از نوع مورد - شاهدی به منظور بررسی تاثیر آموزش بهداشت بر اساس الگوی پری سید در کاهش میزان آلودگی انگلی روده ای در بین دانش آموزان مقطع پایان ابتدایی شهر ایلام صورت گرفته است.
  کلیدواژگان: آموزش بهداشت، الگوی پری سید، انگلهای روده ای، عوامل مستعد کننده، عوامل قادر کننده، عوامل تقویت کننده، رفتار، آگاهی، ایلام
 • دکتر محمدحسین باقیانی مقدم، دکتر مسعود میرزایی صفحات 81-86
  از مهمترین معضلاتی که امروزه گریبانگیر کشورهای جهان سوم و از جمله کشور ما ایران است افزایش بی رویه جمعیت و باروری های ناخواسته می باشد از سویی مهمترین مسئله ای که در پزشکی اجتماعی مطرح می باشد این است که سلامت هر گروه از جمعیت به ارتباط پویا بین تعداد جمعیت، فضایی که اشغال می کنند و مهارتهایی که در جهت تامین نیازهای خود بدست می آورند وابسته است.
  کلیدواژگان: نیازهای آموزشی مادران، زنان 49-15 ساله، بهداشت مادر و کودک
 • دکتر جمشید آیت اللهی، حسین هادی ندوشن صفحات 87-90
  هپاتیت A یک بیماری ویروسی است که به طور عمده از طریق دهانی - مدفوعی انتقال می یابد. از راه های تشخیص بیماری تعیین آنتی بادی بر علیه ویروس در سرم است. آنتی بادی از کلاس IgM حدود 60-45 روز بعد از بروز علائم بیماری در سرم قابل تعیین بوده و معمولا شش ماه دوام می یابد میزان IgG با بهبودی بیماری افزایش یافته و معمولا برای سالها در بدن باقی مانده و ایمنی طولانی مدتی را نسبت به بیماری موجب می گردد.
  کلیدواژگان: هپاتیت A، مصونیت، یزد
 • منصوره عزیززاده فروزی، سکینه محمد علیزاده، بتول پورامبولی، طاهره نظری صفحات 91-97
  آموزش جنسی، بایستی یکی از مهمترین اجزاء مراقبت بهداشت باشد، زیرا که: بسیاری از مشکلات جنسی ناشی از بی اطلاعی از موضوعات جنسی است. این تحقیق یک مطالعه توصیفی است که با عنوان بررسی نگرش معلمات شهر کرمان نسبت به آموزش جنسی و برسی نظرات آنان در مورد نکات مورد لزوم در آموزش جنسی به نوجوانان انجام گردید.
  کلیدواژگان: آموزش جنسی، نوجوانان، معلمین
 • حسین فلاح زاده، دکتر سید سعید مظلومی صفحات 98-102
  به منظور بررسی شیوع حاملگی های ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در شهرستان یزد در سال 1377، از 1200 نفر زن باردار که جهت زایمان به کلیه بیمارستانهای دولتی و خصوصی شهر یزد مراجعه نموده بودند مورد بررسی قرار گرفتند نوع مطالعه به صورت توصیفی - تحلیلی بوده و نتایج عمده این تحقیق عبارتند از: میزان شیوع حاملگی های ناخواسته و بدون برنامه ریزی قبلی در مناطق شهر 1/26 درصد و در مناطق روستایی شهرستان یزد 31 درصد بوده است.
  کلیدواژگان: حاملگی ناخواسته، روشهای پیشگیری از حاملگی
 • دکتر اصغر فرشاد، بهرام صنعی، مهندس همایون فرزان صفحات 103-106
  استفاده صحیح از سموم و مواد گندزا برای مقاصد بهداشتی و بهسازی، از عوامل موثر بر ارتقاء وضعیت سلامت جامعه می باشد مصرف و تهیه غلظت مناسب این مواد بستگی به دانش، آگاهی و مهارت کاربران و مسئولین تعیین و تجویز این مواد دارد.
  کلیدواژگان: آگاهی، مهارت، سموم گندزدا، بهداشت محیط
 • سید محمود عزیزی، دکتر منصور غیاث الدین، دکتر سیمین ناصری، دکتر جعفر نوری صفحات 107-116
  ارزیابی اثرات زیست محیطی یک پروژه اثرات احتمالی مثبت و منفی آن را پیش بینی و روش های کنترل اثرات ناخواسته را شناسایی و معرفی می کند. لذا این مطالعه با هدف ارزیابی اثرات زیست محیطی و اقتصادی نیروگاه حرارتی بیستون کرمانشاه در طی سالها 80-1379 صورت گرفت.
  کلیدواژگان: ارزیابی، اثرات زیست محیطی، نیروگاه حرارتی، کرمانشاه
 • میرزا محمود حبوباتی، محمد حسین دهقانی، فرخ لقا ثروت صفحات 117-120
  علیرغم پیشرفتهای وسیعی که در علم پزشکی در خصوص بیماریهای مشترک انسان و دام صورت گرفته است ولی همچنان این بیماریها با میزان ابتلای زیاد و خسارات شدید در جهان، جان صدها انسان را می گیرد که در این میان به بیماریهای ناشی از حیوان گزیدگی می توان اشاره نمود زیرا به عنوان یک معضل در جهان و کشور ایران وجود دارد و از مهمترین بیماریهای ایجاد شده در اثر حیوان گزیدگی هاری می باشد.
  کلیدواژگان: حیوان گزیدگی، هاری، انسان، یزد