فهرست مطالب

برق - سال پانزدهم شماره 3 (پیاپی 36، 1381)

فصلنامه برق
سال پانزدهم شماره 3 (پیاپی 36، 1381)

 • 104 صفحه، بهای روی جلد: 10,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1381/12/15
 • تعداد عناوین: 8
|
 • تعریف و معرفی تولیدات پراکنده
  رنجبر، نیکنام، ترابی اردکانی صفحه 1
  امروزه با حرکت سیستم های قدرت از ساختار سنتی به سمت ساختار رقابتی، انتظار می رود که تولیدات کوچک همچون توربین های آبی و بادی، فتوولتائیک کوچک و... در آینده نقش مهم و اساسی را در این صنعت ایفا نمایند. لذا لازم است که این تولیدات به خوبی تعریف و معرفی شوند. به طور کلی تولیدات پراکنده را می توان به عنوان منابع تولید توان الکتریکی که به شبکه توزیع یا به مصرف کننده متصل می شوند تعریف کرد.
 • بهینه سازی با استفاده از روش مورچگان
  نیکنام، رنجبر، شیرانی صفحه 11
  یکی از مهمترین مسائلی که فراروی مهندسان برق قرار دارد، استفاده بهینه از سیستم های قدرت می باشد. لازمه هر نوع بهینه سازی وجود الگوریتم های بهینه سازی کارآ و مقاوم است. به طور کلی روش های بهینه سازی را می توان به چهار روش کلاسیک، گرادیان، برنامه ریزی پویا و روش های تکاملی طبقه بندی کرد.
 • تعیین مدل دینامیکی سیستم توربین و گاورنر واحد گازی نیروگاه قم
  قدیمی، انصاری مهر، شایان فر صفحه 20
  بررسی پایداری سیستم قدرت، از مهمترین چالش هایی است که از دیرباز تاکنون مورد توجه مهندسان برق بوده است. مهمترین اجزای سیستم قدرت در این مطالعه، نیروگاه ها هستند. تعیین اطلاعات دینامیکی یک نیروگاه، شامل مدل سازی ژنراتور، تحریک، توربین و گاورنر می باشد.
 • بررسی سه واقعه فروپاشی ولتاژ در کشورهای آمریکا، ژاپن و شیلی
  همدانی گلشن، اشترایه صفحه 30
  یکی از علل خاموشی های جزئی یا کلی در سیستمهای قدرت تکامل یافته امروزی، ناپایداری ولتاژ است. بررسی وقایع ناپایداری ولتاژ رخ داده در سیستمهای مختلف قدرت، یکی از راه های ساده و در عین حال مفید برای آشنایی با زمینه هایی است که یک سیستم قدرت را در آستانه فروپاشی ولتاژ قرار می دهند.
 • افزایش قدرت خروجی توربین های گازی در فصل گرم
  بهداشتی، الهامی امیری، ابراهیم پور کومله صفحه 39
  توربین های گازی جزو ماشین های تولید قدرتی هستند که با افزایش دمای هوای محیط، افت توان پیدا می کنند که در صورت خنک کردن هوای ورودی به کمپرسور می توان درصد مهمی از این افت توان را بازیابی کرد. روش های متعددی برای خنک کردن هوای ورودی به توربین ها وجود دارد که از آن جمله به روش های تبخیری و چیلری اشاره کرد.
 • طراحی الکتریکی و ساخت مقره کامپوزیتی رده انتقال تا 230 کیلوولت
  شریعتی، وفاکیش، محمدی، اسکویی، گرامیان صفحه 50
  توسعه روزافزون شبکه های قدرت در کشور، ضرورت داشتن شبکه ای مطمئن با حداقل قطع سرویس را موجب می شود. درصد زیادی از خطاهای ایجاد شده در خطوط انتقال ناشی از عملکرد نامناسب زنجیره مقره های بشقابی رایج در شرایط سخت محیطی می باشد. در بررسی های انجام شده کاهش خطاهای خطوط فشار قوی پس از جایگزینی مقره های کامپوزیتی به جای زنجیره مقره های بشقابی مشهود است.
 • نرم افزار ارزیابی رله های دیستانس و جریان زیاد و اتصال زمین
  محمد صادق صفحه 61
  در یک شبکه به هم پیوسته پس از عملکرد یکی رله ها، مقادیر جریان های خطا در سایر رله ها تغییر خواهد کرد. برحسب پیچیدگی شبکه به هم پیوسته، پس از عملکرد یکی از رله ها تعدادی از رله ها به طور همزمان و یا متوالی عمل خواهند نمود. بنابراین با تغییر آرایش شبکه که ناشی از عملکرد رله ها است، مقدار جریان عبوری از یک رله ممکن است تا قبل از عملکرد آن چندین مرتبه تغییر نماید.
 • طراحی و ساخت راه اندازهای کم مصرف تایمردار
  عشریه، فرهمند، کریمی صفحه 71
  سالهاست که مصرف لامپهای گازی در شبکه های برق توجیه اقتصادی و علمی مطلوبی پیدا کرده است و از آنجا که راه انداز عامل استارت با ولتاژ بالا بر روی لامپها می باشد، حضور و درستی کارکرد آنها باعث افزایش طول عمر لامپ، بالاست و مصرف برق کمتر در شبکه می شود.