فهرست مطالب

Advances in Nursing & Midwifery - Volume:13 Issue:43, 2004
 • Volume:13 Issue:43, 2004
 • 52 صفحه،
 • تاریخ انتشار: 1382/11/15
 • تعداد عناوین: 10
|
 • راهنمای نویسندگان مقالات
  صفحه 2
 • رابطه دو سویه
  دکتر هومان منوچهری صفحه 3
 • مشکلات اوقات فراغت خانواده های دارای سالمند بیمار و وابسته
  مهرزاد بابایی، دکتر فرخ سهیل ارشدی، دکتر فریده یغمایی، دکتر حمید علوی صفحه 5
  مقدمه
  یکی از چالشهای مهم در جوامع امروزی جمعیت سالمند است. در نتیجه خانواده ها با مشکلات بسیار پزشکی، روانی و اجتماعی در زمینه مراقبت از سالمندان وابسته روبرو می باشند.
  هدف
  هدف از این مطالعه بررسی مشکلات اوقات فراغت خانواده های دارای سالمند بیمار مراجعه کننده به درمانگاه های بیمارستانهای دولتی شهر کرج می باشد.
  کلیدواژگان: سالمندان، اوقات فراغت، مشکل خانواده
 • آگاهی و نگرش زنان یائسه در مورد یائسگی در کرمانشاه
  فرزانه پازنده، سندس اسماعیلی، نورالسادات کریمان، پرویز کمالی صفحه 11
  مقدمه
  پاسخ زنان به پدیده یائسگی متغیر است. با توجه به عوارض یائسگی و اهمیت آن در جهت ارتقاء کیفیت زندگی زنان یائسه، توجه به این دوره از اهمیت خاصی برخوردار است.
  هدف
  این پژوهش جهت اطلاع از میزان آگاهی و نگرش زنان یائسه کرانشاه انجام گرفت.
  کلیدواژگان: یائسگی، آگاهی، نگرش، زنان یائسه
 • مقایسه تاثیر آموزش مراقبت از خود به دو روش فردی و گروهی بر میزان آگاهی و عملکرد مبتلایان به انفارکتوس میوکارد، بستری در بیمارستان برادران شهرستان دامغان سال 82-1381
  فرزانه کاظم زاده، شهلا محمد زاده، دکتر ژیلا عابد سمیعی، ابراهیم ابراهیمی ابیانه صفحه 18
  مقدمه
  بیماریهای قلبی عروقی علت عمده، مرگ و میر هستند، برنامه های آموزشی و توانبخشی در بیماران مبتلا به بیماریهای قلب و عروق می تواند موجب کاهش مرگ و میر و ارتقای رفتارهای بهداشتی شود.
  هدف
  این پژوهش حاضر از نوع نیمه تجربی می باشد که به منظور مقایسه تاثیر آموزش مراقبت از خود به روش فردی و گروهی بر میزان اگاهی و عملکرد مبتلایان به انفارکتوس میوکارد بستری در بیمارستان برادران رضایی شهر دامغان در سال 82-1381 انجام گرفت.
  کلیدواژگان: انفارکتوس میوکارد، مراقبت از خود، آموزش فردی، آموزش گروهی
 • بررسی میزان بکارگیری عوامل مرتبط با افزایش بهره وری نیروی انسانی توسط مدیران در مراکز آموزشی درمانی تبریز
  آفاق صدیقیانی، دکتر حیدر علی عابدی، مارلین آراکس صفحه 24
  مقدمه
  عوامل متعددی بر بهره وری (استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود به منظور تولید کالا یا خدمات) مؤثر هستند که در بین این عوامل، برای نقش نیروی انسانی اهمیت بیشتری قائل شده اند. استفاده صحیح از نیروی انسانی به صورت موضوعی حائز اهمیت مورد توجه بوده و تحقق اهداف توسعه تا حد قابل توجهی به نحوه اداره و مدیریت این ثروت و منبع حیاتی وابسته است. با توجه به اینکه در کشور ما اهمیت و ارزش بهره وری به درستی شناخته نشده و فرهنگ و نگش بهره وری بر جامعه حاکم نبوده و با توجه به کاهش نرخ رشد سالانه بهره وری در بخش خدماتی - اجتماعی در سالهای اخیر (8/5 درصد) این پژوهش انجام شد.
  کلیدواژگان: بهره وری، نیروی انسانی، مدیران
 • بررسی مقایسه ای تاثیر داروهای گیاهی و شیمیایی بر دیسمنوره اولیه در دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سال 1381
  شیرین حجازی، دکتر غلامرضا امین، دکتر محمود محمودی، مهناز موقر صفحه 31
  مقدمه
  دیسمنور، اولیه یا قاعدگی دردناک بدون پاتولوژی لگنی، اختلال شایع ژنیکولوژیک زنان در سنین باروری است. امروزه داروهای شیمیایی متعددی جهت درمان دیسمنور، اولیه به کار برده می شود که هر یک عوارض جانبی خاص خود را دارد. بهره گیری از داروهای گیاهی در کنار داروهای شیمیایی می تواند به درمان بسیاری از بیماریها کمک کند، گیهان دارویی در طب سنتی دارای جایگاه ویژه ای هستند زیره سبز در طب سنتی و طب عوام به عنوان ضد درد، ضد التهاب و ضد اسپاسم استفاده می شود.
  کلیدواژگان: دیسمنوره اولیه، زیره سبز، ایبو پروفن
 • بررسی رابطه مهارتهای رهبری سرپرستاران با رضایت مندی شغلی پرستاران شاغل در بخشهای داخلی و جراحی بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی شهر تهران 82-1381
  الهام کوهیار، زهرا جوادزاده، مینا رحیم زاده، دکتر حمید علوی مجد، دکتر مهرنوش پازارگاردی صفحه 40
  مقدمه
  با توجه به شرایط موجود و تنگناهای اقتصادی و لزوم پرداختن به نیرو انسانی (به علت محدودیت منابع) به عنوان یک عامل مهم در اثر بخشی و کارآیی، مهارتهای رهبری یک مدیر نقش بسزایی در رضایتمندی کارکنان دارد.
  هدف
  این مطالعه به منظور تعیین رابطه مهارتهای رهبری سرپرستاران با رضایتمندی پرستاران شاغل در بخشهای داخلی و جراحی بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی شهید بهشتی به انجام رسیده است.
  کلیدواژگان: مهارت، رهبری، رضایتمندی
 • سمینارها و کنفرانسها
  صفحه 47
 • خلاصه انگلیسی مقالات
  صفحه 48