فهرست مطالب

توسعه مهندسی بازار - پیاپی 39 (مهر و آبان 1393)
 • پیاپی 39 (مهر و آبان 1393)
 • بهای روی جلد: 85,000ريال
 • تاریخ انتشار: 1393/08/05
 • تعداد عناوین: 26
|
 • یادداشت
 • میزگرد بازاریابی ورزشی، فیلم گفت وگو با مدیر بازاریابی باشگاه بارسلونا، گفت وگوهای تلفنی با استادان بازاریابی ورزشی جهان، تبلیغات، مذاکره، خرده فروشی
  پرویز درگی صفحه 4
 • سرمقاله
 • بازاریابی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ی بازاریابی ورزشی
  دکتر حمید قاسمی صفحه 5
 • رویداد
 • بازی برندهای جهانی در بازیهای 2014 اینچئون کره جنوبی
  فاطمه محسنی فر صفحه 6
 • اخبار بازاریابی
 • بازار خبر
  صفحه 6
 • میزگرد
 • بازاریابی ورزشی؛ چالشها و راهکارها
  احمد آخوندی، محسن جاویدموید صفحه 14
  میزگرد «بازاریابی ورزشی» در ترکیبی از «استادان دانشگاه»، «مدیری از بخش خصوصی»، و ناشری در حوزه ی کتابهای ورزشی، برخی از اصلی ترین موضوعات «بازاریابی ورزشی» را در ایران مورد بحث و بررسی قرار داد.
  شایان ذکر است فیلم گفت وگو با مدیر بازاریابی باشگاه بارسلونا که ضمیمه ی اهدایی این شماره ی مجله است (به زبان انگلیسی با زیرنویس فارسی)، مجموعه ای از وظایف باشگاه های فوتبال را برمی شمارد تا بتوانند خود را برند سازند؛ همچنانکه بارسلونا، از یک تیم محلی، به برندی جهانی تبدیل شد.
  گفتنی آنکه، گفت وگوهای اختصاصی توسعه مهندسی بازار با بزرگان ورزشی جهان در همین شماره عهده دار برخی از موضوعات «بازاریابی ورزشی» است.
 • بازاریابی ورزشی (گفت وگو)
 • گفت وگوی تلفنی با پروفسور دیوید شیلبری، متخصص بازاریابی ورزشی
  سیداحسان گل پرور صفحه 22
  گفت وگوی تلفنی با پروفسور دیوید شیلبری یک فرصت مغتنم است که بتوان «الفبای بازاریابی ورزشی» را از او آموخت.
  شیلبری، رئیس مرکز مدیریت ورزشی دانشگاه دیکین و رئیس سابق دانشکده ی مدیریت و بازاریابی این دانشگاه می باشد. پیش از پیوستن وی به دانشگاه دیکین، شیلبری در حوزه ی مدیریت ورزشهای کریکت و گلف و نیز در بخش دولتی فعالیت داشته است و به عنوان اولین استاد تمام رشته ی مدیریت ورزشی در استرالیا معرفی شده است، ضمن آنکه پروژه های تحقیقاتی را در حوزه ی مدیریت و بازاریابی ورزشی برای شورای پژوهش، لیگ فوتبال، لیگ کریکت، و وزارت ورزش این کشور انجام داده است.
  شیلبری دارای دکتری مدیریت ورزشی از دانشگاه موناش و نیز کارشناسی ارشد همین رشته از دانشگاه ماساچوست است. وی بیش از یکصد مورد آثار تالیفی دارد که از آن جمله می توان به 11 عنوان کتاب، 60 مقاله، و 15 گزارش اشاره کرد. یکی از مشهورترین کتابهای پروفسور شیلبری، مدیریت استراتژیک ورزشی است که نخستین بار در سال 1998 منتشر شده است و ویراست چهارم آن در سال 2014 به چاپ رسیده است. شایان ذکر است که ویراست دوم این کتاب برای بازار کشورهای هلند و یونان متناسب سازی شده است.همچنین در سال 2004 این کتاب به زبان چینی ترجمه شد. وی سردبیر ارشد مجله ی مدیریت ورزشی (Journal of Sports Management) است و بین سالهای 2002 تا 2004 نیز به عنوان سردبیر مجله ی اسپرتس منیجمنت ریویو (Sports Management review) مشغول به کار بوده است. در حال حاضر نیز عضو شورای سردبیران این مجله است.
  این استاد استرالیایی همچنین عضو شورای اجرایی انجمن مدیریت ورزشی امریکای شمالی و نیز عضو اتحادیه ی مدیریت ورزشی استرالیا و نیوزلند است.
 • بازاریابی ورزشی
 • بازاریابی لیگ قهرمانان اروپا
  صفحه 24
  لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا معتبرترین رقابتهای فوتبال در سطح باشگاهی در جهان است. با وجود اینکه شکل برگزاری این رقابتها بارها دستخوش تغییراتی شده است، اما نه تنها با گذر زمان از اعتبار آن کاسته نشده بلکه، سیاستهای حرفه ای اتحادیه ی فوتبال اروپا (یوفا) باعث شده که هر سال به ارزش و محبوبیت این مسابقات افزوده شود.
  لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا به شکل امروزی آن از فصل 1956-1955 آغاز به کار کرده است. در آن دوره از مسابقات 16 تیم حضور داشتند که رئال مادرید توانست قهرمان مسابقات شود و اولین قهرمان لیگ قهرمانان اروپا لقب بگیرد. این تیم اسپانیایی تاکنون 13 بار به مسابقه ی فینال این رقابتها راه پیدا کرده که 10 بار به مقام قهرمانی رسیده و 3 بار نایب قهرمان شده است. پس از رئال مادرید تیم میلان ایتالیا با 7 عنوان قهرمانی در رده ی دوم پرافتخارترین تیمهای باشگاهی در اروپا قرار دارد و بایرن مونیخ و لیورپول با 5 عنوان قهرمانی در رده های بعدی هستند.
  لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا علاوه بر هیجانی که برای فوتبالیستها و طرفداران فوتبال دارد، برای کسب وکارها نیز جذاب است. کمیته ی بازاریابی اتحادیه ی فوتبال اروپا با برنامه های حساب شده ی خود این مسابقات را به رویدادی باارزش به لحاظ بازاریابی و تبلیغات تبدیل کرده و برندهای بزرگ برای گرفتن حق اسپانسری و تبلیغات آن رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در این مسابقات می توان تئوریهای بازاریابی ورزشی را که در کتابها آمده بخوبی در عمل مشاهده کرد.
 • بازاریابی ورزشی (گفت وگو)
 • گفت وگو با پروفسور جاشوا گوردون، بنیانگذار موسسه ی تعارضات ورزشی (SCI)
  محمدرضا حسن زاده جوانیان صفحه 26
  جاشوا گوردون، بنیانگذار موسسه ی تعارضات ورزشی (SCI) و عضو هیات علمی مرکز بازاریابی ورزشی ورشو در دانشکده ی کسب وکار لاندکوئیست (Lundquist) وابسته به دانشگاه اورگان است.
  وی متخصص کسب وکار ورزشی و مدیریت تعارض است ضمن آنکه به صورت حرفه ای به ورزش دومیدانی می پردازد.
  گوردون در گفت وگوی اختصاصی با توسعه مهندسی بازار، درباره ی تجربیات خود در موسسه ی تعارضات ورزشی و نیز کار کردن با ورزشکاران حرفه ای صحبت می کند.
 • بازاریابی ورزشی
 • استراتژیهای بازاریابی باشگاه بورسیا دورتموند / چگونه یک باشگاه در حال مرگ را به یک برند قدرتمند تبدیل کنیم؟
  علی خادم صفحه 28
  شهر دورتموند، برخلاف دیگر شهرهای توریستی کشور آلمان ساختمانها و قلعه های قدیمی و تاریخی ندارد اما در این شهر بنایی وجود دارد که هر هفته هیجان و شور و حرارت در آن به اوج خود می رسد. این بنا که نه تنها در اروپا بلکه در تمام جهان منحصر به فرد است، وست فالن، استادیوم اختصاصی باشگاه فوتبال بورسیا دورتموند، است. فرقی نمی کند دورتموند با بایرن مونیخ و رئال مادرید بازی کند یا با تیمی از لیگ دسته ی سوم فوتبال آلمان. فرقی نمی کند این تیم در صدر جدول باشد یا در انتهای آن؛ فرقی نمی کند بازی وسط هفته برگزار شود یا آخر هفته، در هر صورت وست فالن همیشه مملو از 80 هزار هوادار متعصبی است که البته خودشان احساس نمی کنند فقط هوادار هستند بلکه، معتقدند آنها هم در کنار 11 بازیکن تیمشان می جنگند.
  آنها دیوار زردی در برابر حریفان ایجاد می کنند که گذشتن از آن کار هر تیمی نیست. برند بورسیادورتموند آنقدر جذاب و پرهیجان است که طرفداران فوتبال در سراسر جهان به آن علاقه مندند و به آن احترام می گذارند.
 • استادان بین المللی ایرانی
 • دکتر علیرضا نظریان، مدیر گروه MBA دانشگاه وست لاندن: فرهنگ سازمانی و تاثیر آن در رشد و سقوط شرکتها
  حمید کلامی صفحه 30
  دکتر علیرضا نظریان استاد دانشگاه وست لاندن است. وی دکتری خود را در رشته ی مطالعات مدیریت از دانشگاه برونل دریافت کرد. رساله ی دکتری وی در حوزه ی فرهنگ سازمانی و تاثیر آن بر عملکرد سازمان و همچنین سبک رهبری می باشد.
  دکتر نظریان در دانشگاه های مختلف انگلستان مانند دانشگاه برونل و دانشگاه وست منستر تدریس کرده است. وی همچنین موسس و معاون انجمن تحقیقات دانشگاه برونل است. حوزه ی اصلی تحقیقات ایشان فرهنگ سازمانی، فرهنگ ملی، و اثربخشی سازمانی است.
  دکتر نظریان در گفت وگو با توسعه ی مهندسی بازار از تاثیر فرهنگ ملی مردم ایران بر فرهنگ سازمانی و سبک رهبری مدیران ایرانی می گوید.
 • مشاهیر
 • درسهای بازاریابی از سالوادور فیلیپ دالی
  زهرا جورابلو صفحه 32
  سالوادور دالی، هنرمند خلاق، برای دوستداران هنر شخصیتی مثال زدنی است؛ چرا که افزون بر نقاشی، با کارگردانان بزرگ سینمای امریکا از جمله آلفرد هیچکاک در ساخت فیلم «طلسم شده» همکاری داشته، با فوتبالیستهای معروف بارسلونا توپ زده، فیلمنامه نویس بوده و از جمله «جزر و مد مهتاب» یکی از فیلمنامه های اوست، و رمانی دارد به نام «سالن مد برای اتومبیلها.»با این همه، آنچه در این اثر از دالی جستجو شده، نگاه خلاق وی به فروش آثار هنری خود اوست. فروش آثار هنری هم در گذشته، و هم در زمان حال بویژه برای هنرمندان ایرانی موضوع ناشناخته و پیچیده ای است که ارتباط فراوانی با آن ندارند و بسیاری از هنرمندان نقاش و مجسمه ساز، تمایلی هم ندارند در این باره بدانند.
  دالی، درست به عکس در این باره ایده های خوبی برای فروش آثار هنری دارد که می توان از او آموخت و به احتمال حتی در کسب وکارهای معمولی نیز بهره های فراوان برد.
 • تبلیغات خلاق
 • تبلیغات خلاق؛ آنچه که مشتریان را به وجد می آورد
  صفحه 34
  شرکتهای برتر، به مدد کارگزاران تبلیغاتی ناگزیرند از «هوشمندانه ترین» و گاه «غیرمعمول ترین» و حتی «مضحک ترین» روش ها، توجه «عموم مردم جامعه»، «مخاطبان»، و یا «مشتریان» را به خود جلب کنند.
  برای نمونه در این متن می خوانید رستورانی در ایتالیا، 25 درصد تخفیف می دهد اگر بتوانید «بدی» آنها را بگویید؛ «لنوو»، شرکت سازنده ی کامپیوتر، از مشتریان خود می خواهد تا راه های تازه ای بگویند درباره ی آنکه چگونه می توان لپ تاپهای این شرکت را خراب کرد. ام اند ام، شرکت سازنده ی شکلات، در یک نمایشگاه تجاری، یک گاو شیشه ای با 66 هزار قطعه شکلات را به نمایش درآورده که درست هم اندازه ی گاوی واقعی است؛ انجمن آلزایمر نیوزلند، برای جلب توجه افراد به این بیماری و نشان دادن احتمال فراموش شدن خاطرات، به آنها فلش مموری های جالبی داده که داخل پاک کن تعبیه شده اند، و...
 • اصول بازاریابی
 • گفت وگو با بهمن فروزنده، مترجم کتاب«اصول بازاریابی» اثر کاتلر و آرمسترانگ
  احمد آخوندی، محسن جاویدموید صفحه 36
  بهمن فروزنده، مترجم نام آشنای بازاریابی ایران است. فروزنده، کتاب «اصول بازاریابی» اثر فیلیپ کاتلر و گری آرمسترانگ را 18 سال پیش ترجمه کرد و چهارده بار این کتاب در ایران تجدید چاپ شد؛ اثری ارزنده که هنوز هم استادان بازاریابی، دانشجویان دکتری و دانشجویان کارشناسی ارشد به عنوان مرجع درسی به آن دلبسته اند.
  بهمن فروزنده در سال 1393، ویراست جدیدی از کتاب «اصول بازاریابی» را ترجمه کرد که ویراست دوازدهم کتاب کاتلر و آرمسترانگ است؛ کتابی که دیدگاه های تازه ای دارد، مطالعات موردی آن تغییر یافته است و پیوستهای تازه دارد. انتشارات آموخته نیز در اقدامی بایسته، حاصل کوشش بهمن فروزنده را در دو قطع رحلی بزرگ (دوجلدی)، و وزیری (تک جلدی)، به زیبایی آماده سازی و منتشر کرده است.
  گفت وگوی ما با بهمن فروزنده، بازتاب تنها بخشی از کوششهای این مترجم سختکوش بازاریابی ایران است که به طور حتم بسیاری از دانشوران و مدیران ایرانی، خود را مرهون همت سترگ و دانش ارزنده ی او می دانند که با لطف «انتشارات آموخته» برای نشر این اثر ارزشمند، یادگاری ماندگار برای بازاریابی ایران آفریده است.
 • کمپین
 • سه قدم موثر در بومی سازی کمپین های بین المللی
  آرش بهجو صفحه 40
  «کمپین بین المللی» را چگونه می توان ساخت؟ پاسخ این پرسش کاملا فشرده و گویا در این اثر موجز آمده است.
  ویژگی این اثر با تاکید بر بومی سازی آن، و تمرکز برای سه قدم موثر و اساسی است:1) نیازهای عملیاتی،2) فرهنگ، 3) رفتار مشتری.
 • برند
 • گفت وگو با خلیل جعفرپیشه، مترجم کتاب برندینگ عاطفی
  خبرنگاران: احمد آخوندی، محسن جاویدموید صفحه 42
  برندینگ عاطفی (Emotional Branding)، اثر ارزشمند مارک گوبه، با ترجمه ی خلیل جعفرپیشه، از انتشارات بازاریابی به چاپ دوم رسید.
  گفت وگوی ما با خلیل جعفرپیشه، مترجم کتاب «برندینگ عاطفی» لایه های متفاوتی دارد. نخست از شکل و فرم آغاز شد که چگونه مترجم توانسته همان حالت داستانی و روایی کتاب را در ترجمه حفظ کند و به خواننده انتقال دهد. اما گفت وگو فراتر از شکل، دیدگاه های تازه ای از «برندسازی» را معرفی می کند.
  وی در این گفت وگو، شخصیت نویسنده یعنی «مارک گوبه» را در پرتو همین کتاب ترسیم می کند، سپس در چند عبارت فشرده، کتاب را توصیف کرده است. افزون بر آن، از پایه های اساسی این کتاب در دو حوزه ی «رفتار مصرف کننده» و «بسته بندی» می گوید و از تفاوت نسلها صحبت به میان می آید که در ایران نیز کم و بیش با همان ریخت شناسی جمعیتی روبه روئیم؛ ویژگیهایی که می تواند راهنمای شرکتها و سازمانهایی باشد که علاقه مندند «برندسازی» خود را با پایه های دانشی و بینشی مدرن استوار سازند.
 • رفتار مصرف کننده
 • نامه سرگشاده ی مشتری
  دکتر محمد بلوریان تهرانی صفحه 46
  «نامه ی سرگشاده ی مشتری»، مقدمه ی کتاب ارزشمند پیتر فیسک است با عنوان نبوغ مشتری (Customer Genius).
  پیتر فیسک، فیزیکدان هسته ای است که با نبوغی خارق العاده، دیدگاه های خود را از فیزیک اتمی به «دنیای بازاریابی» گسترش داد. نخستین بار کتاب پیتر فیسک را در ایران، استاد سینا قربانلو با عنوان «پرورش نبوغ بازاریابی» در سال 1391 ترجمه کرد که در 600 صفحه از سوی انتشارات بازاریابی به قیمت 15 هزار تومان چاپ و منتشر شد. سه کتاب دیگر نیز از پیتر فیسک در دست است:Business GeniusCustomer GeniusCreative Genius
 • رویداد
 • بازاریابی برای سالمندان / به مناسبت 9 مهر ماه، روز جهانی سالمندان
  عادله عباس زاده صفحه 48
  «بخش بندی» اهمیت فراوانی برای کسب وکارها دارد. با وجود این، همچنان بسیاری از کسب وکارها فراموش کرده اند که «سالمندان» گروه قابل توجهی هستند. توجه به این گروه می تواند سود و درآمدزایی فراوانی نصیب کسب وکارها کند، همچنین رفاه و آسایش خاطر فراوانی برای این گروه از جامعه به ارمغان می آورد.
  «کسب وکارها» متاسفانه گاه در دام کلیشه هایی می افتند که کمترین اثری در دنیای واقعی از آن سراغ داریم. برای مثال، آنکه سالمندان خساست به خرج می دهند و تمایلی ندارند که هزینه کنند!
  ویژگی این اثر که با عنوان «بازاریابی برای سالمندان» نام دارد، افزون بر آنکه نگرش ما را درباره ی سالمندان تصحیح می کند، دیدگاه های تازه ای را معرفی می کند از جمله آنکه برخی غذاهای کودکان، می توانند و توانسته اند سلیقه ی سالمندانی را تامین کند که دندانهای زیادی ندارند؛ معده ی آنها قدرت هضم غذاهای معمولی را ندارد، و یا به لحاظ گوارش با موضوعات پزشکی سروکار دارند.
  این اثر به علاوه، افق ذهنی کسب وکارهایی را معرفی می کند که با توجه به قدرت فیزیکی سالمندان، بسته بندیهای خاصی را اجرا می کند؛ هم توجه برانگیز برای این گروه سنی است، هم باز کردن این بسته بندیها برای سالمندان ساده تر است، حروف درشت تری نیز بر روی بسته بندیها درج شده که مطالعه ی آن را برای این گروه سنی آسان می کند.
 • مدیریت و رهبری
 • مدیرعامل بعدی شرکت
  صفحه 50
  برای انتخاب یک «مدیرعامل» چه ویژگیها و پارامترهایی را باید در نظر گرفت؟ این پرسش ساده، سالها است شرکتها را با چالش جدی روبه رو کرده است.
  آشفتگی بیش از اندازه ی بازار و کسب وکارها، پاسخگویی به این پرسش را همچنان دشوارتر کرده است. با وجود این، راه حلهای نسبتا آسانی را در این اثر می خوانید که به سهولت می توان چنین مدیرعاملانی را از بین سایرین، شناسایی کرد و تشخیص داد.
  اثر حاضر از زوایای متعدد، پاسخ این پرسش را، کوتاه اما دقیق با معرفی و شناسایی عوامل متنوع عهده دار است که می خوانید.
 • مذاکره
 • پنج اشتباه فاحش که سرنوشت مذاکره را تغییر می دهد
  فاطمه شیرازی صفحه 52
  دنیای کنونی، دنیای مذاکره است. کافی است به زندگی روزمره ی خود بنگرید: پدر و مادر با همدیگر، والدین و فرزندان، زن و شوهر، فروشنده و خریدار، و در نهایت مذاکرات دیپلماتیک در بین کشورهای جهان.
  5 اشتباه می تواند سرنوشت مذاکره را تغییر دهد که با به کارگیری آن علیه خود اقدام کرده اید و با اطلاع از آن، می توانید سرنوشت مذاکره را در دست بگیرید.
 • آینده پژوهی
 • آینده ی خرید در سال 2030
  ستیلا باسقی صفحه 54
  آینده به سرعت در حال وقوع است. آنها که بدانند «خرده فروشی» و فروشگاه های زنجیره ای به چه سمت و سویی می روند، به احتمال با اقدامات خود می توانند ماندگاری خود را افزون کنند.
  «آینده ی خرید در سال 2030» چشم دوختن به آینده ای است که به سرعت از راه می رسد، مشتریان وسیعی را به خود جلب و جذب خواهد کرد، و دیگران نیز باید از کسب وکارها بیرون روند. این نتیجه ی عدم ریسک پذیری است بویژه در شناسایی و تشخیص آینده ی فروشگاه های زنجیره ای.
  فروشگاه های زنجیره ای پیشرو می دانند که آینده از همین حالا شروع شده، و به سرعت نیز دگرگون می شود. آنها موظفند هم آماده ی دگرگونی باشند و هم به سرعت تغییر چهره دهند. پرسش اصلی این است چگونه آماده باشند؟ و چگونه تغییر چهره دهند؟ پاسخ این هر دو پرسش را در این مقاله جستجو کنید.
 • بسته بندی
 • ایده های خلاق در بسته بندی
  فاطمه گویا صفحه 56
  هنوز هم «بسته بندی» شاید اصلی ترین عامل «خرید» باشد. بسیاری از محصولات را می خرید، بی آنکه از جنس و کیفیت آن آگاه باشید. حاضرید بدون دغدغه، پول بیشتری بپردازید، چون «بسته بندی» آن محصول شما را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است.
  به جای توضیح درباره ی «بسته بندیهای فوق العاده جذاب»، بهتر است از این بسته بندیها بیشتر بدانیم. 7 بسته بندی شامل بسته بندیهای موادغذایی نظیر بیسکوئیت، نوشابه، تن ماهی، آدامس، و... در این شماره زینت بخش صفحات است که می بینید.
 • بازاریابی ورزشی
 • مروری بر تازه ترین شماره ی مجلات «بازاریابی فوتبال» و «اسپورتس پرو»
  احمد محسنی صفحه 58
  آگاهی از آنچه مجلات برتر دنیا در زمینه ی بازاریابی ورزشی می نویسند هم «راهگشا» است و هم «آگاهی بخش.»«راهگشا» از این منظر که خواننده ی حرفه ای و علاقه مند بازاریابی ورزشی می تواند در اندک صفحاتی، مروری جامع بر به روزترین مطالب حوزه ی بازاریابی داشته باشد که به قلم اساتید و بزرگان این حرفه به رشته ی تحریر درآمده است؛ و «آگاهی بخش» از این منظر که حرفه ای های بازاریابی ورزشی کشور می توانند با الگوبرداری از آنچه در دیگر کشورها به انجام رسیده و موفقیت به همراه داشته است، چارچوب تازه ای برای انجام فعالیت خود خلق کنند.
  در این شماره دو مجله معرفی شده اند:بازاریابی فوتبال(Football Marketing Magazine)، که مجله ای است آنلاین و از منظر تخصصی فوتبال به بازاریابی ورزشی می پردازد.
  اسپورتس پرو(SportdPro)، که نشریه ای است تخصصی در حوزه ی کسب وکار ورزشی، بویژه جذب اسپانسر و توریسم ورزشی.
 • منابع انسانی
 • از پارتی بازی در کسب وکار، تا درسهای رهبری از فاجعه ی نشت نفتی شرکت بریتیش پترولیوم
  سعید خیرآبادی صفحه 60
  «قوم و خویش بازی» زمانی مذموم است که اساس «شایسته سالاری» را نادیده بینگارید. در غیر این صورت، اتفاقا «قوم و خویش بازی» گاهی به سرعت فعالیتها می افزاید نظیر آنچه مشاغلی که به صورت خانوادگی در کشورهایی نظیر ژاپن یا چین اداره می شود. علاقه مندیها به کیان خانواده، استحکام کسب وکار را می افزاید، به علاوه افراد با شناخت دقیقی که از روحیات همدیگر دارند، کارها به تناسب توانایی، دانایی، و ظرفیت کاری واگذار می شود. همچنین برخی فعالیتها از اساس با «قوم و خویش بازی» سریعتر به نتیجه می رسد؛ برای مثال، استعداد بازیگری و نقاشی در برخی خانواده ها آنچنان ریشه دوانده که برخی تصور می کنند روحیه ی هنری ذاتی و موروثی است. طبیعی است در این موارد به سرعت استعدادها و ظرفیتها شناسایی و کارها سرعت می گیرند.
  آنچه مذموم است «قوم و خویش بازی» در مواردی است که در این فیلم آموزشی بازاریابی از دانشگاه هاروارد، خانم «جیل کورکهیندل» به آن اشاره می کند. این فیلم به زبان انگلیسی است که از سوی شرکتTMBA به فارسی ترجمه شده و با 1500 تومان قابل خریداری است؛ تلفن: 71 و 66408251 خرید آنلاین:.www.MarketingShop.ir
 • کتابفروشی بازاریابی
 • تازه ترین کتابهای بازاریابی، تبلیغات، و فروش
  صفحه 62
 • فیلم هدیه ی ویژه ی این شماره مجله توسعه مهندسی بازار (همراه با زیرنویس فارسی)
  صفحه 65
 • فیلم آموزشی دانشگاه هاروارد (همراه با زیرنویس فارسی) / عنوان فیلم آموزشی این شماره: خطرهای قوم و خویش بازی در کسب وکار مصاحبه با جیل کورکهیندل (مربی اجرایی و نویسنده ی لاندن بلاگ)
  صفحه 65