فهرست مطالب

علوم و فنون بسته بندی - پیاپی 18 (تابستان 1393)
 • پیاپی 18 (تابستان 1393)
 • تاریخ انتشار: 1393/06/18
 • تعداد عناوین: 12
|
 • سرمقاله
  صفحه 2
 • مقالات
 • مصطفی امام پور، سید محمد جواد سپیده دم*، سعید مهدوی صفحه 4
  در این تحقیق، امکان مقاوم کردن چوب تبریزی نسبت به آتش بررسی گردید. نمونه های آزمونی مربوط به اندازه گیری خواص مقاومت به آتش، طبق استانداردISO 11925 تهیه گردیدند. در این تحقیق، برای اشباع کردن از روش بتل استفاده شده است. در مورد ویژگی های اندازه گیری شده مربوط به خواص مقاومت به آتش نمونه ها از بین مواد مختلف، نمونه های اشباع شده با آمونیوم بروماید به روش بتل، بهترین نتایج را نشان دادند. اعمال تیمارها در چوب ها باعث افزایش جذب اولیه نسبت به نمونه های شاهد شد به گونه ای که چوب تبریزی تیمار شده دارای بیشترین میزان جذب اولیه بود. در مورد جذب ثانویه نیز می توان بیان داشت که اعمال تیمارها، باعث افزایش این شاخص شده است. بر اساس یافته های تحقیق، وزن نمونه های تیمارشده بعد از سوختن کاهش معنی داری نداشت.
  کلیدواژگان: کندسوز کردن، آمونیوم بروماید، دی آمونیوم هیدروژن فسفات، بوراکس سدیم، روش بتل و چوب تبریزی
 • احمد نصرالله زاده *، سید مهدی جعفری، احسان اکبری صفحه 18
  پسته یکی از محصولات راهبردی ایران است که در بین محصولات کشاورزی بیشترین ارزآوری را برای کشور دارد و سهم قابل توجهی از صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است؛ اما از جنبه تبلیغی و استفاده از فناوری های روز دنیا در امر بسته بندی و صادرات، به این محصول کمتر توجه شده است. کاهش سهم ایران از صادرات جهانی این محصول در سال-های اخیر، نیاز به مدیریت در زمینه بازاریابی و بسته بندی و استفاده از روش های نوین بسته بندی، این محصول را بیشتر نمایان می سازد. بنابراین در این مقاله، سعی شده ضمن بیان کلیاتی در مورد پسته و میزان تولیدات و صادرات این محصول در 10 سال گذشته به معرفی سامانه های بسته بندی پسته در داخل و خارج کشور پرداخته شده و علاوه بر این فناوری های نوین در بسته بندی پسته مورد بررسی قرار گرفته است.
  کلیدواژگان: پسته، نقش بسته بندی، راهکارها، صادرات و واردات
 • مریم عراقی *، زینب مصلحی، عبدالرضا محمدی نافچی صفحه 32
  امروزه استفاده از فیلم و پوشش های خوراکی به دلیل زیست تخریب پذیر بودن آن ها گسترش بسیاری یافته است. ژلاتین ماهی که از پسماند ضایعات پوست ماهی به دست می آید می تواند یک ترکیب پروتئینی مناسب جهت تولید فیلم خوراکی در بسته بندی ها باشد. فیلم ها از ترکیب ژلاتین ماهی و اسید فرولیک در غلظت های(0%، 1%، 3% و 5%) محتوی قند (5%) و فاقد ریبوز در شرایط10< و دمای °C60 و تزریق مداوم اکسیژن و افزودن افزودن نرم کننده سوربیتول / گلیسرول تهیه گردیدند. سپس میزان نفوذپذیری به بخار آب (WVP)، اکسیژن (OP) و شاخص های رنگ-سنجی مورد بررسی قرار گرفتند. میزان با افزایش غلظت اسید فرولیک، میزان نفوذپذیری به بخار آب و اکسیژن در فیلم محتوی قند ریبوز کاهش معنی داری در سطح 5% نشان داد. افزودن اسید فرولیک و قند ریبوز منجر به افزایش شاخص های-a (شاخص تمایل رنگ به سمت سبز) و +b (شاخص تمایل رنگ به سمت زرد) و افزایش آن هاگردید. نتایج به دست آمده، نشان داد که قند ریبوز و اسید فرولیک هر دو خواص فیزیکوشیمیایی و ممانعتی فیلم های زیست تخریب-پذیر بر پایه ژلاتین ماهی سردابی را بهبود داده و می توانند در صنایع بسته بندی با کاربردی دارویی و غذایی مورد استفاده قرار گیرند.
  کلیدواژگان: اسید فرولیک، قند ریبوز و ژلاتین ماهی سردابی
 • محمدرضا عبدالهی مقدم*، ناصر صداقت صفحه 38
  فیلم های پروتئینی مورد استفاده در بسته بندی مواد غذایی، علی رغم دارا بودن مزایای زیاد همچون تخریب پذیری و تجدیدپذیری، دارای دو ضعف اساسی از قبیل ضعیف بودن خواص مکانیکی و نیز ممانعت-کنندگی در برابر نفوذ بخار آب می باشند. تلاش ها برای بهبود خواص عملکردی فیلم های پروتئینی مختلف، از روش های اصلاح فرمولاسیون، ایجاد اتصالات عرضی بین مولکول ها و تهیه مواد مرکب بر پایه پروتئین ها، در سال های اخیر رو به افزایش بوده است. در این مقاله، تحقیقات انجام شده برای اصلاح خواص عملکردی فیلم های پروتئینی تهیه شده از منابع مختلف پروتئینی از طریق تهیه مواد مرکب بر پایه پروتئین ها، مرور شده است.
  کلیدواژگان: مواد مرکب، زیست تخریب پذیر، خواص عملکردی، فیلم و پروتئین
 • علیرضا سوخته سرایی*، حمید شریعتی، الهام نوروزی صفحه 52
  صنایع چاپ و بسته بندی از جمله صنایعی محسوب می شوند که در هر سه فاز جامد، مایع و گاز، آلاینده های بسیار خطرناکی ایجاد می-کنند. حضور الکل ها، مرکب ها و پاک کننده ها در حجم وسیع، می تواند طیف وسیعی از آلاینده-های صنعتی را به دنبال داشته باشد. از جمله معایب رایج صنایع مذکور، مشکلات تنفسی، ریوی، خستگی، سرگیجه، ضعف، رفتار نامتعادل، نقصان حافظه، بی خوابی، کم اشتهایی و اختلال سامانه بینایی، شنوایی و ابتلا به سرطان بوده است. در بین آلاینده ها، متیل اتیل کلرها، دی کلرومتان ها، اتیل گلیکول ها و فنول ها از سمیت بیشتری برخوردارند. در این تحقیق، مشکلات زیست محیطی صنایع چاپ و بسته بندی مورد بررسی قرار گرفته است.
  کلیدواژگان: صنایع چاپ، مرکب، آب دارو و پاک کننده و ترکیب، های آلی فرار
 • مهدیس شفاعی *، الیاس افرا، علی قاسمیان، محمدرضا دهقانی فیروزآبادی، پونه ابراهیمی صفحه 60
  امروزه ضرورت استفاده از فراورده های کاغذی در زندگی بشر احساس می شود که می توان از مصارف کاربردی آن به تولید کاغذهای بهداشتی و مقواهای بسته بندی اشاره کرد. بهبود ویژگی های فیزیکی و مکانیکی کاغذ در مباحث کاربردی آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به منظور تامین این هدف به صورت متداول از روش های فرآیندی مثل پالایش و افزودن موادی چون الیاف بلند و سایر مواد شیمیایی مثل افزودنی های مقاومت خشک و تر به خمیر استفاده می گردد. یکی از روش های نوین در راستای بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی کاغذ، تولید نانو سلولز ها مثل سلولز نانو فیبریله شده (NFC) با نسبت قطر زیاد و سطح موثر و در نتیجه گروه های OH در دسترس فراوان به عنوان تقویت کننده کاغذ می باشد. از طرف دیگر، در صنایع مختلف مثل صنایع بسته بندی و محصولات بهداشتی، ایجاد خواص ضد باکتری کمک شایانی به جلوگیری از توسعه و رشد باکتری ها و در نتیجه ارتقاء درجه سلامت جامعه می گردد. به منظور بهبود خواص ضد باکتری کاغذ می توان از نانو مواد مختلف مثل نانو نقره، نانو دی اکسید تیتانیوم، نانو اکسید روی و سایر مواد استفاده نمود. نانوذرات اکسید نقره (NP) به عنوان عوامل ضد میکروبی مورد توجه زیادی قرار گرفته است، این مواد، دارای طول عمر بیشتری نسبت به عوامل ضد میکروبی آلی هستند. افزایش آگاهی از بیماری های عفونی ناشی از میکروارگانیسم های مختلف و توسعه مقاومت به آنتی بیوتیک، باعث می شود، این تحقیق برای مواد جدید و کارآمد مواد ضد باکتری ضروری باشد.
  کلیدواژگان: فناوری نانو، نانو سلولز فیبریله شده، نانو ذرات نقره و کاغذ بسته بندی
 • علیرضا محمدلو*، الناز قلندری صفحه 70
  طراحی بسته بندی عامل تاثیر گذار در فروش هر محصولی است که باید مطابق با سلیقه مخاطبانش به انجام برسد. در این مقاله به معرفی مقوای توپر مطابق با الزامات، استانداردها و کاربردی که امروزه در صنعت بسته بندی دارد، پرداخته شده است. بنابراین، استفاده از مواد اولیه مناسب و مطابق با استانداردهای معتبر نیز یکی از الزامات مهم می باشد. موادی که در سطوح مختلف بسته بندی اعم از اولیه، ثانویه و تکمیلی یا توزیعی بیشترین مصرف را در صنایع مختلف تولیدی اقلام دارد. اطلاع داشتن از ویژگی های این مواد و فرآیند تولید آن در هنگام انتخاب و مصرف برای بسته بندی اقلام مختلف، تولیدکنندگان محصولات را برای عرضه با کیفیت خوب راهنمایی می نماید.
  معمولا وزن پایه انواع مقوا بیشتر از 150g/m2 است. البته استثناهایی نیز وجود دارد مثل بسیاری از مقواهای روکش و لایه میانی کنگره-ای که می تواند وزن پایه کمتر از100g/m2 داشته باشد.
  مقوای ساده(لاینر بورد) مقوای نسبتا سبک وزنی است که معمولا به عنوان لایه های بیرونی مقوای کنگره ای و به عنوان بسته بندی مصرف می-شود.سازمان بین المللی استاندارد (ISO) این مرز را وزن پایه(گرماژ) 224g/m2)) تعیین کرده است. در نتیجه موادی با وزن پایه بیش از این مقدار، مقوا به شمار می آیند.
  کلیدواژگان: مقوای توپر، بسته بندی، فوردرنیر و کاغذ
|
 • Emam Pour Mostafa*, Sepidedam Seyed Mohammad Javad, Mahdavi Saeed Page 4
  In this study, the feasibility study for making fire resistant from populus nigra was performed. Test sample of size making fire resistance properties according to ISO 11925 standard has been made. In this paper, the saturation of the two-way immersion productivity and Bethel is used. In the case of feature sizes samples are tested fire resistance properties of various materials, samples saturated with ammonium Bromide Bethel method, the best results were provided. Treatments in the wood caused the initial uptake being higher than the control samples in populus nigra, so that the wood was treated with the highest initial uptake. The secondary absorption can also be stated that treatment, the index has increased. As was indicated, treated wood after burning weight loss was significantly lower in non finds.
  Keywords: Retrofitting, resistance to fire, ammonia bromide, diammonium hydrogen phosphate, borax sodium, productivity immersion technique, bethel methods, populus nigra
 • Araghi Maryam*, Moslehi Zeinab, Mohammadi Nafchi Abdorreza Page 32
  Nowadays use of edible films and coatings is increasing due to their biodegradability properties. Fish gelatin obtained from fish skin wastage can be used as an appropriate protein compound for preparation of edible films and replacing pork gelatin. In this study, films were prepared from a combination of fish gelatin and three phenolic compounds (Caffeic acid, tannic acid and ferulic acid) at concentrations of (0%, 1%, 3% and 5%) at pH>10 and temperature of 60˚c under continuous injection of O2 and addition of the plasticizer sorbitol /glycerol. Oxygen permeability, water vapour permeability and colorimetric indices were studied. Oxygen permeability and water vapour permeability were decreased in the cold water fish gelatin film content of ferulic acid and ribose sugar, and the highest effect was observed at concentration of 5%. Increasing concentration of ferulic acid in presence of ribose sugar led to increased indices –a (tend to green color) and +b (tend to yellow color). Thus, rebose sugar and ferulic acid can increase security of biodegradable packaging by improving barrier and physico-chemical properties.
  Keywords: Ferulic acid, ribose sugar, cold water fish gelatin
 • Abdollahi Moghaddam Mohammad Reza, * Sedaghat Nsser Page 38
  Protein based films used for food packaging despite having numerous benefits like biodegradability and renewability suffer from essential drawbacks of weak mechanical and water vapour barrier properties. In recent years efforts for improving functional properties of such films from various resources, through modifying formulation, molecular crosslinking and promote proteins based composite films have been increased. In this paper some early researches on improving functional properties of protein films obtained from different resources via preparing composite protein films have been reviewed.
  Keywords: Composites, biodegradable, functional properties, film, protein
 • Shafaee Mahdis*, Afra Elias, Ghasemiyan Ali, Dhghani Firozabadi Mohammad Reza, Ebrahimi Pone Page 60
  Improvement of the physical and mechanical properties of paper in the discussion of the application is very important. In order to fulfill this purpose, conventional processing techniques such as filtering and addition of long fibers and other chemicals such as additive resistors for dry and wet the pulp have been used. One of the methods to improve the physical and mechanical properties of paper, is nano-cellulose to produce nano fibrillated cellulose (NFC) with relatively large diameter and effective surface OH groups available in abundance as a result in reinforcing Paper. On the other hand, in various industries like packaging industry and health products, anti-bacterial properties help to prevent the development of bacteria and as a result community health would be improved. In order to improve the antibacterial properties of paper, nano-materials such as nanosilver, nano titanium dioxide, zinc and other materials can be used. Silver oxide nanoparticles (NP) as antimicrobial agents has been of great interest, which has a higher shelf life than organic antimicrobial agents. Increased awareness of infectious diseases caused by various microorganisms to develop resistance to antibiotics, which makes the search for new materials and efficient anti bacteria is essential.
  Keywords: Nano technology, Nano cellulose fibrillated, Nano pParticle Ag, paper packaging
 • Mohammadlou Alireza*, Ghalandari Elnaz Page 70
  Package design is an important factor in product manufacturing that must be performed based on customer requirements. This paper Introduces cardboard approach using raw materials according to standards and also effective requirements so, using materials based on specific standards will play important role. The materials and its production process used for packaging manufacturers to supply products with good quality tips to board based on its weight should typically greater than 150 g/m2 while choosing and packing various items.meanwhile, there are some exceptions,such as the middle layer of cardboard crowns and a congress that can have a light weight less than 100g/m2. A there are some exceptions, such as the middle layer of cardboard crowns and a congress that can have a light weight less than 100g/m2. Asimple board (liner board)board is usually fairly light weight as the outer layer of cardboard congress and as close packing is consumed.
  Keywords: Solid fiberboard, packaging, cardboard, Fourdrinier, paper