آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
سیاست
۳

خبر

ترکیب جدید اعضای شورای اطلاع رسانی دولت

هیات وزیران در جلسه 13 مردادماه سال جاری، به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی، آیین نامه چگونگی تعیین و حدود وظایف سخنگوی هیات دولت و تشکیل شورای اطلاع رسانی دولت را مشخص کرد. به گزارش ایسنا، بر اساس این آیین نامه، اعضای شورای اطلاع رسانی دولت شامل سخنگوی هیات دولت به عنوان رییس شورا، دبیر هیات دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا یکی از معاونان او، وزیر اطلاعات یا یکی از معاونان او، وزیر امور خارجه یا یکی از معاونان او، وزیر کشور یا یکی از معاونان او، رییس سازمان برنامه و بودجه یا یکی از معاونان او، رییس سازمان صدا و سیما یا یکی از معاونان او، معاون امور مجلس رییس جمهوری یا یکی از معاونان او، معاون حقوقی رییس جمهوری یا یکی از معاونان او، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده یا یکی از معاونان او، رییس دفتر معاون اول رییس جمهوری، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و همچنین پنج فرد صاحبنظر به انتخاب رییس شورا هستند. همچنین بر اساس یک تبصره، رییس شورا می تواند از دستگاه های اجرایی و سایر اشخاص صاحبنظر حسب مورد برای شرکت در جلسه شورا دعوت به عمل آورد.

تشکیل کمیته راهبری اصلاح نظام مالی کشور

در جلسه روز یکشنبه هیات وزیران که به ریاست حسن روحانی، رییس جمهور برگزار شد با تصویب هیات وزیران به منظور ایجاد وحدت رویه و استانداردهای یکسان در سامانه های بودجه ای سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی، کمیته راهبری اصلاح نظام مالی کشور متشکل از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل می شود. به گزارش ایرنا، هیات دولت با هدف تمرکز و یکپارچگی ثبت اطلاعات مربوط به یک شخص در کارت ملی هوشمند و استفاده از ظرفیت های کارت ملی برای ثبت سایر اطلاعات مورد نیاز، در خصوص ساماندهی وضعیت صدورکارت های هوشمند تصمیم گیری کرد.

ابلاغ وظایف و تکالیف 9 کارگروه اقتصاد مقاومتی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور وظایف و تکالیف 9 کارگروه اقتصاد مقاومتی را با هدف اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب و محوریت توسعه و رونق تولید در سال جاری با توجه به نامگذاری سال 1398 تحت عنوان سال رونق تولید ابلاغ کرد. به گزارش ایرنا، جهانگیری در این ابلاغیه ها ضمن یادآوری ضرورت و اهمیت مدیریت شرایط ویژه اقتصاد کشور و مواجهه فعالانه با تحریم ها، رفع موانع و چالش های مهم اقتصادی، وظایف کارگروه های «اصلاحات ساختاری بودجه و برقراری انضباط مالی در بخش عمومی»، «مردمی کردن اقتصاد»، «بهبود معیشت و رفاه اجتماعی»، «تقویت درونزایی و رونق تولید»، «گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی»، «سازگاری با تحولات زیست محیطی»، «پیشبرد برونگرایی اقتصاد»، «تقویت نظام تامین مالی» و «توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان» مشخص کرد.

تشکیل کارگروه استان های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان

شانزدهمین جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان عصر دیروز با حضور اعضا تشکیل شد. به گزارش ایلنا، در این جلسه اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با بحث و تبادل نظر پیرامون مهم ترین موضوعات روز کشور و مسائل بین المللی و با گرامیداشت روز خبرنگار بر ضرورت تامین امنیت شغلی اصحاب رسانه تاکید کردند و با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با تعدادی از خبرنگاران و عکاسان خبری، از قوه قضاییه خواسته شد با توجه به رویکردی که رییس این قوه در ابتدای تصدی این سمت اعلام کردند، برخورد با اصحاب رسانه در چارچوب این رویکرد صورت گیرد. در این جلسه گزارش کارگروه های مختلف مطرح شد. همچنین کارگروه استان ها از تشکیل جلسات شورای عالی اصلاح طلبان در اکثر استان ها خبر داد.

امیدوار به اجرای عدالت ازسوی رییس قوه قضاییه هستیم

محمدرضا تابش، رییس فراکسیون محیط زیست گفت: «ما نماینده همه مردم هستیم و من از بعد تخصصی نماینده این طیف از افراد [فعالان بازداشتی محیط زیست] هستم که باید از آنها دفاع کنم. به زعم ما تقصیری متوجه این افراد نبوده است، در این زمینه ما گفت وگوهایی با خانواده های این افراد و همچنین روسای قبلی و فعلی قوه قضاییه، هیات وزیران و مراجع مربوطه داشتیم و خواسته های آنها را منتقل کردیم و گزارش های تخصصی نیز تهیه و به مراجع مربوطه ارایه کردیم. بنا به رعایت مصالح کلی کشور، این مسائل نباید باعث شود قدرت های استکباری با اهرم حقوق بشر از آن استفاده کنند. به گزارش ایسنا، او یادآور شد: انتظار ما این است که بهبودی را در وضعیت آنها شاهد باشیم. 500 روز از بازداشت موقت برخی فعالان محیط زیست گذشته است. تابش گفت: ما امیدوار به اجرای عدالتی هستیم که آقای رییسی قول آن را داده اند. همچنین راجع به محتوای پرونده اظهارنظر نمی کنیم اما معتقدیم این پرونده باید در محکمه ای عادلانه و با حضور وکلای مدنظر خانواده ها و البته به صورت علنی برگزار شود تا افکار عمومی در جریان آن قرار گیرد. به هر حال بازداشت موقت ضوابط و زمان محدودی دارد و نباید اجازه دهیم کار این افراد به اعتصاب غذا بکشد. ما دلیل توقف محاکمه این افراد را نمی دانیم البته موضوع را از مجاری ذیربط در دولت پیگیر هستیم. از آقای رییسی که تمام مراحل را تا رسیدن به ریاست قوه قضاییه طی کرده و شجاعتش را دارد که اگر در جایی اشکال و ایرادی وارد بوده آن را اعلام کند، انتظار داریم به این موضوع رسیدگی کند.»