آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
جامعه
۱۳
سلامت

مخالفت کمپینی 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

گروه اجتماعی: به دنبال مخالفت صریح وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی با افزایش ظرفیت رشته های پزشکی، دانشجویان هم دست به کار شدند و با راه اندازی کمپینی در فضای مجازی و با 80 هزار امضای مخالف، نسبت به تصمیم نمایندگان مجلس برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی اعتراض کردند. فارس دیروز با انتشار این خبر با اشاره به طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی که سرآغاز مخالفت های وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی هم بود، نوشت: «در طرحی که نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند، آمده است که طبق گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرانه پزشک در ایران به 1.6 پزشک به ازای هر 1000 نفر جمعیت برآورد شده در حالی که این شاخص در کشور قطر 7.8 و در کشور یونان 6.2 و در کشور یمن 5 و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت مابین 3 تا 5 پزشک و این شاخص در بسیاری از کشورهای دنیا عموما بیش از 2 است. بدون کمترین تردید ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و رشته های علوم پزشکی مهم ترین عامل در تعیین نرخ سرانه پزشک در دراز مدت است و مقایسه ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و علوم پزشکی در ایران با اکثر کشورهای دنیا حاکی از پایین بودن ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی است.»

هفته گذشته، محمدرضا ظفرقندی، رییس کل نظام پزشکی با ابراز مخالفت این نهاد متولی سلامت، تاکید داشت که هرگونه افزایش ظرفیت رشته های پزشکی آن هم با وضعیت فعلی مابه ازای پزشک در برابر هزار نفر جمعیت و همچنین تعداد دانشجویان پزشکی مشغول تحصیل، بدون تردید در آینده نزدیک و کمتر از 10 سال پس از ایجاد هر دانشکده پزشکی جدید، به افت کیفیت آموزشی و آسیب های جدی بر سلامت مراجعان بیمارستان های آموزشی منجر خواهد شد. ظفرقندی افزود: «از سال 88 تا امروز، 7 دانشگاه علوم پزشکی، 17 دانشکده علوم پزشکی و 7 دانشکده داروسازی، به مجموعه آموزشی اضافه شده و ظرفیت دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پرستاری هم افزایش پیدا کرده. به دنبال افتتاح هر دانشکده پزشکی، 8 سال بعد باید منتظر ورود فارغ التحصیلان این دانشکده به نظام سلامت باشیم و اگر این بعد زمانی را در نظر نگیریم، با حجم تراکمی مواجه خواهیم شد که قابل پیش بینی بوده است. آمار تعداد دانشجوی ما به تفکیک رشته های گروه پزشکی در بخش دولتی و در فاصله سال های 87 تا 97 نشان می دهد که مجموع تعداد دانشجویان ما در رشته پزشکی در این بازه 10ساله، 117 درصد، در رشته دندانپزشکی 120 درصد، در رشته داروسازی 116 درصد و در رشته پرستاری 100 درصد افزایش داشته و البته در دوره های تخصصی، با رشد 50 درصد و 100 درصد و حتی 233 درصد هم روبرو بوده ایم و امروز مجموع دانشجویان پزشکی ما با احتساب دانشجویان دانشگاه آزاد 55 هزار نفر است. رشد تعداد دانشجویان پزشکی باید متناسب با زیرساخت ها باشد. تحمیل 80 هزار میلیارد تومان هزینه از محل افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، آن هم در شرایط امروز کشور و بدون تامین زیرساخت ها، سقوط و رکود کیفی را در حوزه خدمات درمانی و آموزش پزشکی به دنبال خواهد داشت. توزیع پزشکان موجود باید منطقی و فراگیر باشد. حدود 139 هزار پزشک عمومی و متخصص در کشور داریم که مابه ازای این عدد، 1.74 پزشک به ازای هر هزار نفر جمعیت است. با توجه به سرانه درمان و وضعیت اقتصادی کشور، این عدد برای جمعیت ما قابل قبول است و در مقایسه با کشورهای حوزه مدیترانه شرقی هم می بینیم که سرانه پزشکان در پاکستان 8 دهم به ازای هزار نفر، در عربستان 1.4، در امارات 1.7، در کانادا 1.9، در ترکیه 1.9، در سنگاپور 1.5 و در چین 1.4 است و بنابراین، سرانه تعداد پزشک ما، عدد قابل قبولی است اما چرا توزیع پزشکان در کشور مناسب نیست؟ و آیا صرفا با افزایش دو الی سه برابری پذیرش دانشجوی پزشکی و بدون ایجاد زیرساخت ها، مشکل حضور نداشتن پزشک در مناطق محروم حل می شود؟ خیر. چون اقدامات دیگری برای برقراری عدالت باید انجام شود؛ باید در مناطق محروم، تسهیلات و امکانات ویژه جذب پزشکان فراهم شود و باید برای مناطق محروم از ظرفیت های بومی استفاده کنیم که این کار در وزارت بهداشت شروع شده و حتی در رشته های تخصصی و جراحی هم ظرفیت 30 درصد بومی پذیری علاوه بر ظرفیت موجود در حال انجام است که ارزیابی های علمی ما نشان می دهد با ادامه چنین روندی، تا سال 1404 نه تنها در هیچ رشته ای با کمبود پزشک مواجه نیستیم و به تعادل خواهیم رسید، بلکه تعداد فارغ التحصیل در بعضی رشته ها به مازاد خواهد رسید.»

البته در این میان، بسیج دانشجویی 13 دانشگاه علوم پزشکی از حامیان افزایش ظرفیت پزشکی بودند و حتی برای تصریح موافقت خود، بیانیه ای هم صادر کردند و نوشتند: «نه تنها با کمبود شدید پزشک متخصص مواجه هستیم بلکه کمبود پزشک عمومی نیز داریم و بیکاری پزشکان عمومی یک دروغ بزرگ است و مردم مناطق محروم و شهرستان های دورافتاده به شدت نیازمند خدمات پزشکی هستند. همچنین این جماعت سعی می کنند مساله اصلی را نه کمبود پزشک بلکه بحث توزیع نامتناسب پزشک در کشور عنوان کنند در حالی که خود این موضوع معلول کمبود پزشک است و دست سیاست گذار در توزیع پزشک را بسته است و اظهارات وزیر سابق بهداشت نیز موید این مساله است».

حالا فارس گزارش داده که این معترضان به افزایش ظرفیت ها، با انتشار توییت هایی در قالب کمپین 80 هزار نفری، توییت های خود را با هشتگ #افزایش_ظرفیت_تهدید_سلامت و #سیمای_ضد_سلامت منتشر کرده اند که بنا بر اعلام این خبرگزاری، این هشتگ ها در کمتر از 24 ساعت، بیش از 80هزار بار در توییتر منتشر شده اند.