آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
حوادث
۱۱

نزاع مرگ بار به خاطر لباس مجانی

شرق: دو برادر که با استفاده از سلاح سرد، جوانی را در مغازه لباس فروشی به قتل رسانده بودند، دستگیر شدند.

به گزارش خبرنگار ما، عصر روز چهارم مردادماه از طریق تماس شهروندان ساکن کهریزک با مرکز فوریت های پلیسی 110،  وقوع نزاع در یک مغازه لباس فروشی به ماموران اطلاع داده شد.

بلافاصله ماموران کلانتری 175 باقرشهر به محل اعزام شدند و به بررسی موضوع پرداختند که در نتیجه مشخص شد درگیری میان دو برادر به نام های «شایان» و «شاهین»، با صاحب لباس فروشی و دوست او به نام «قادر» بود که در جریان آن دو برادر با سلاح سرد مغازه دار و دوستش را مجروح کردند.

بلافاصله با هماهنگی از سوی ماموران کلانتری تیم پزشکی اورژانس مصدومان را به بیمارستان منتقل کرد اما «قادر» (دوست مغازه دار) به دلیل شدت جراحات وارده فوت شد. با اعلام این خبر به اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت، تیمی از کارآگاهان به همراه گروه بررسی صحنه جرم و تشخیص هویت و همچنین بازپرس کشیک ویژه قتل، در محل جنایت حاضر شدند.

در بررسی اولیه مشخص شد مقتول بر اثر ضربات وارده با جسم تیز به گردن فوت شده است. کارآگاهان در تحقیقات بعدی از محل جنایت و شاهدان عینی، پی بردند دو برادر فراری از افراد شرور منطقه هستند و ابتدا شایان با مراجعه به لباس فروشی با صاحب مغازه درگیری لفظی پیدا کرد و سپس با دخالت مقتول شدت درگیری بالا گرفت تا اینکه بعد از گذشت چند دقیقه برادر شایان، وارد درگیری شد و با سلاح سردی که در دست داشت، مالک مغازه و دوستش را مجروح کرد و دو برادر متواری شدند. کارآگاهان متوجه وجود دوربین مداربسته در محل جنایت شدند و با دیدن تصاویر لحظه حادثه بخشی از زوایای پنهان قتل آشکار شد. در نهایت با تمجیع اطلاعات به دست آمده دستگیری دو برادر شرور در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. با انجام اقدامات پلیسی و بهره گیری از روش های علمی کشف جرم، مخفیگاه ضاربان در محدوده ورامین شناسایی شد و با هماهنگی از سوی مرجع قضائی هر دو برادر در عملیات ضربتی دستگیر و به پلیس آگاهی پایتخت منتقل شدند. شایان در تحقیقات اقرار کرد پس از رهایی از زندان برای خرید لباس به آن مغازه رفت و چون پولی نداشت، از فروشنده خواست لباس را به صورت مجانی به او بدهد که این مسئله به درگیری منجر شد و دوست فروشنده که در مغازه حاضر بود، وارد ماجرا  و این مسئله باعث دخالت برادرش و وقوع قتل منجر شد.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران، با اشاره به اینکه در بررسی سوابق هر دو برادر مشخص شد آنها از افراد شرور منطقه باقرشهر و دارای چندین سابقه کیفری در زمینه شرارت، تیراندازی و مواد مخدر هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به اعتراف هر دو برادر به نزاع منجر به قتل، متهمان با صدور قرار قانونی از سوی مرجع قضائی برای انجام تحقیقات تکمیلی و کشف زوایای پنهان پرونده در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفتند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت در توصیه به شهروندان، گفت: بیش از یک سوم قتل های کشور به صورت ناگهانی و با استفاده از سلاح سرد اتفاق می افتد و این در حالی است که حمل سلاح سرد، جسارت نزاع با دیگران را افزایش می دهد؛ نزاعی که در هر حال برنده ای ندارد. همراه داشتن سلاح سرد و استفاده از آن، بی شک پشیمانی و ضرر به دنبال دارد و انگیزه ارتکاب جرم را افزایش می دهد. خویشتن داری، متانت، تدبیر و مدارا در پیشگیری از انواع خشونت و حتی قتل، نقش چشم گیر و  انکارناپذیری دارد و بدانیم  در نزاع های آنی، به طور ناخودآگاه از سلاح سرد در دسترس استفاده می شود. بنابراین سلاح سرد با خود حمل نکنیم.