آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
حوادث
۱۱

محاکمه 3 سرباز به اتهام قتل مرد زندانی هنگام فرار

شرق: سه پسر جوان که در دوران سربازی باعث مرگ متهمی شده بودند در دادگاه کیفری استان تهران به اتهام قتل عمدی محاکمه شدند.

به گزارش خبرنگار ما، این سه جوان هنگامی که مرد متهمی قصد داشت از دست شان فرار کند برای بازداشت او اقدام کردند اما در نهایت متهم جان باخت.

براساس محتویات پرونده ، یک سال قبل ماموران پلیس از کشته شدن مرد زندانی در نزدیکی دادسرای شهرری باخبر و راهی محل شدند. بررسی های ماموران نشان داد لحظاتی قبل از حادثه ماموران زندان فشافویه در حال انتقال تعدادی از زندانیان از دادسرا به زندان بودند که یکی از زندانیان به نام صابر هنگام سوارشدن به خودروی حمل زندانیان از غفلت سربازان و ماموران زندان استفاده و اقدام به فرار کرد. او پس از دستگیری مورد ضرب وجرح قرار گرفت و فوت کرد.

یکی از شاهدان عینی به ماموران گفت: این زندانی که فقط دستبند به دست داشت وقتی از دادسرا بیرون آمد از جلوی خودرو اقدام به فرار کرد که ماموران زندان متوجه شدند و او را تعقیب و بازداشت کردند. پس از آن ماموران زندان، متهم فراری را به داخل خودروی زندانیان بردند و او را کتک زدند که متوجه شدیم متهم فراری حالش بد شده است. پس از انتقال او به بهداری جانش را از دست داد.

کارآگاهان دریافتند مقتول از متهمان سابقه دار بوده و آخرین بار به شیوه ارسال پیامک به شهروندان و ادعای اینکه آنها در مسابقه برنده شده اند، از شهروندان کلاهبرداری کرده است. متهم به این شیوه شهروندان را پای دستگاه عابر بانک می کشاند و از آنها می خواست زبان انگلیسی را انتخاب کنند و بعد حساب آنها را خالی می کرد. متهم در حالی که چندین شاکی داشت، دستگیر و راهی زندان فشافویه شده بود تا اینکه روز حادثه سه سرباز و یک مامور زندان، او را هنگام فرار دستگیر کردند.

کارآگاهان پس از تحقیقات میدانی در نهایت عاملان این حادثه را بازداشت و از آنها بازجویی کردند. یکی از سربازان وظیفه درباره حادثه گفت: تعدادی از زندانیان را از زندان فشافویه سوار خودروی حمل زندانیان و برای بازجویی به دادسرا منتقل کردیم. پس از پایان بازجویی، من پابندهای زندانیان را باز کردم تا راحت تر سوار خودروی حمل زندان شوند. در حالی که من و دو سرباز دیگر و مامور زندان سرگرم سوارکردن دیگر زندانیان بودیم، مقتول از فرصت استفاده و به صورت مخفیانه فرار کرد. وقتی فهمیدیم به تعقیب او پرداختیم که موفق شدیم با کمک مردم او را دستگیر کنیم. من و دو سرباز همراهم زندانی را به داخل خودروی حمل زندانیان بردیم. او به ما فحاشی کرد و ما هم عصبانی شدیم و او را کتک زدیم که ناگهان حالش بد شد. او را به بهداری منتقل کردیم اما فوت شد. او گفت: من و دو سرباز همراهم قصد قتل نداشتیم اما وقتی ما را عصبانی کرد، کتکش زدیم تا تنبیه شود.

دو سرباز دیگر هم با اعتراف به جرمشان حرف های سرباز همراهشان را تایید کردند. مامور زندان هم در بازجویی ها گفت: وقتی متهم فراری را دستگیر کردیم سه سرباز زندان او را به داخل خودروی حمل زندانیان بردند و با هم درگیر شدند و آن لحظه من بیرون از خودرو بودم.

پرونده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به شعبه 10 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و متهمان در شعبه 10 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند. در ابتدای جلسه رسیدگی کیفرخواست عیله متهمان خوانده شد و سپس اولیای دم در جایگاه قرار گرفتند. آنها شکایت خود را علیه متهمان مطرح کردند و خواستار قصاص هر سه متهم شدند. در ادامه سه سرباز تک تک در جایگاه قرار گرفتند؛ آنها اتهام قتل عمدی را رد کردند و گفتند: زمانی که متهمان را سوار ماشین می کردیم، مقتول فرار کرد. ما او را شناسایی و دستگیر کردیم. او فحاشی کرد و سعی داشت دوباره فرار کند و ما هم سعی کردیم جلوی او را بگیریم و در این میان ضرباتی به او وارد شد اما ضربات را به عمد نزدیم. متهمان در پاسخ به این پرسش که چرا قانون برخورد با متهم را رعایت نکردند، گفتند: هیچ دستور علمی درباره اینکه با متهم چطور برخورد کنیم به ما نداده بودند، البته ما سرباز بودیم و ممکن است دستورالعمل را به ماموران زندان داده باشند، اما به ما نگفته بودند باید چه کنیم. به ما قول داده بودند رضایت اولیای دم را بگیرند.

وقتی نوبت به مامور بدرقه رسید، او نیز اتهام معاونت در قتل را قبول نکرد و گفت: من اصلا در درگیری شرکت نداشتم؛ وقتی متهم فرار کرد و سربازها او را گرفتند، من گفتم او را داخل ماشین ببرند متهم در ماشین خودش را زد، عصبانی بود و فحاشی می کرد و خودش را می زد و اگر جلوی او را نمی گرفتیم خودکشی می کرد، سربازها برای کنترلش به او چند ضربه زدند، اما ضربات اصلی را خودش به خودش زد. ضمن اینکه همان موقع اعلام کردیم که حال متهم خوب نیست و درخواست آمبولانس کردیم، اما گفتند که متهم باید به بهداری زندان منتقل شود و بعد هم او فوت کرد.

قضات بعد از گفته های متهمان و وکلای آنها برای صدور رای دادگاه وارد شور شدند.