آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
سیاست: داخلی/خارجی
۲

اخبار

حفظ امنیت، توسعه و منافع مردم منطقه را تضمین می کند

رئیس جمهور در تماس تلفنی امیر قطر گفت: ایران برای حفظ و تقویت امنیت منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اهمیت زیادی قائل است و همه تلاش خود را در این راستا به کار گرفته و معتقد است که حفظ این امنیت، توسعه و منافع مردم منطقه را تضمین می کند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در گفت وگوی تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی روابط تهران - دوحه را دوستانه، برادرانه و رو به توسعه خواند و تاکید کرد که روابط دو کشور دوست، در همه عرصه ها از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باید بیش از پیش توسعه و تحکیم یابد. وی هدف اقدامات برخی کشورهای فرامنطقه ای از جمله آمریکا در منطقه خلیج فارس را القای ناامنی در منطقه به جهانیان دانست و تاکید کرد که این اقدامات، مشکلات منطقه را پیچیده تر و خطرناک تر می کند.  رئیس جمهور گفت: تهران معتقد است که کاهش تنش ها در منطقه به نفع همه است و امیدواریم آمریکایی ها دریابند مسیری که انتخاب کرده اند نادرست است، این مسیر برنده ای نخواهد داشت و باید رفتار خود را اصلاح کنند.

امنیت خلیج فارس، مسوولیت کشورهای منطقه است

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که به دوحه سفر کرده بود، در دیدار با محمدبن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر، امنیت خلیج فارس را مسوولیت کشورهای همین منطقه دانست و نه نیروهای خارجی و بر مسوولیت ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه تاکید کرد. وی همچنین روابط دو کشور را در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه سیاست و اقتصاد رو به رشد خواند. ظریف رایزنی مستمر دو کشور درخصوص تحولات منطقه را به عنوان یک نیاز منطقه ای مورد تاکید قرار داد و گفت: ائتلاف های نظامی از پیش شکست خورده اند و نیروهای بیگانه موجبات ناامنی منطقه را فراهم می آورند. وی همچنین در گفت وگو با شبکه الجزیره  گفت: غرق شدن منطقه در سلاح توسط آمریکا و هم پیمانانش، منطقه ما را به بشکه باروت آماده انفجار تبدیل کرده است.

واکنش قاضی عسکر به ادعای رکن آبادی

نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهارات مرتضی رکن آبادی درباره پذیرش تقصیر از سوی ایران در فاجعه منا را ادعایی نادرست دانست و گفت: تفاهم نامه حج موجود است و هرگز چنین چیزی در آن نیست.

به گزارش ایسنا، مرتضی رکن آبادی برادر دیپلمات سابق ایران در لبنان که جزو جان باختگان فاجعه منا بود، همزمان با سالگرد آن حادثه در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد اسناد و منابع موثقی دارد که نشان می دهد ایران برای باز شدن راه حج، توافق نامه ای را امضا کرده که در آن پذیرفته مقصر فاجعه منا ایرانی ها بوده اند.

در همین ارتباط حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، درباره پیش شرط های عربستان برای امضای تفاهم نامه حج با ایران و برقراری دوباره حج برای زائران ایرانی پس از فاجعه منا، تصریح کرد: عربستان هیچ پیش شرطی در مذاکرات نگذاشته بود، نه تنها راجع به منا بلکه درباره سایر موارد. در آن تفاهم نامه هر آنچه نظر جمهوری اسلامی ایران بود، قید شده است.

وی ادامه داد: در تمام مذاکرات با وزیر حج عربستان و حتی امسال مساله منا به جد پیگیری شده است. آنها (عربستان) در مورد مسجدالحرام اظهار می کنند که غرامت و دیه را پرداخت می کنند ولی با کمال تاسف به خاطر بدی روابط، این پرداخت با مشکل مواجه شده است. قاضی عسکر افزود: درباره حادثه منا هم هنوز نگفته اند مقصر که بوده است، بلکه می گویند پرونده به نتیجه نهایی نرسیده و ما همیشه گله مند بوده ایم چرا بعد از این چند سال که همه اسناد در اختیارشان قرار گرفته نظر نهایی را اعلام نمی کنند.