آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
دیپلماسی
۵
سوژه روز

در پروژه اراک قدم های بلندی برداشتیم

خبرهای خوش هسته ای صالحی

گروه دیپلماسی: آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار فرصتی شد تا علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی توضیحات جدیدتری درباره وضعیت فناوری هسته ای کشور و همچنین گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی ارایه کند. به گزارش ایرنا، صالحی در آغاز مراسم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته ای تصمیمی گرفته شده است، گفت: هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می شود. ما به عنوان مجری دستورات، سناریوهای مختلفی را ارایه کردیم. این سناریوها بررسی شده، اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر، ترجیح می دهم صحبت نکنم و هر موقع مسوولان تصمیم لازم را اتخاذ کنند، سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه همکاری های ایران در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد، گفت: ساخت واحدهای 2 و 3 بوشهر به خوبی پیش می رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است، اما در مجموع از زمانبندی پیش بینی شده جلوتر هستیم. پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می رود هر وقت مساله ای باشد ما با صداقت با مردم در میان می گذاریم. حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می رود و مشکلی نداریم. در این پروژه قدم های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد، اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزییات نمی شوم، اما ملت بداند که مسائل به خوبی پیش می رود. بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم پیش می رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه 20 میلیون یورو متعهد شده که بخشی از آن فعالیت درآمدهاست.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به 3 بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش های مختلف آن اعم از غنی سازی، اکتشاف استخراج، ساخت نیروگاه ها و سایت های جدید به خوبی پیش می رود و ما به صورت طبیعی پیش می رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می کند ما می توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه خاطرنشان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان کارها به خوبی پیش می رود و امروز صنعت هسته ای با 15 هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده، مسوولان گفته اند به فعالیت های مان شتاب دهیم، دیدید که انجام شده است. هر اراده ای که مسوولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته ای متصور بشوند ما می توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت هایش پیش می رود. فردو از

با ارزش ترین مجموعه های سازمان انرژی اتمی است و حدود 16 هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده که از جمله مراکز آن می توان به مرکز ملی مواد که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلا اشاره کرد که 20 فروردین امسال رونمایی شد. مجموعه فردو قابل مقایسه با 3-4 سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربناهای آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از 20 کارشناس ارشد، مشغول به کار شده اند. در این مرکز هزار و 44 سانتریفیوژ داریم که در خلا و 2 آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می کنند و کافی است خوراک به این ماشین ها تزریق شود.