آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
جهان
۶

رسانه های جهان

ترامپ و 12 هزار و 19 ادعای دروغ

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در بازه زمانی دو و نیم ساله ریاست جمهوری خود (928 روز) حدود 12 هزار و 19 ادعای دروغین یا گمراه کننده مطرح کرده است. تمایل ترامپ برای مطرح کردن اعداد و ارقام اغراق آمیز، فخر فروشی های بی دلیل و دروغ های آشکار همچنان با سرعت چشمگیری ادامه دارد. رییس جمهور امریکا تا تاریخ 5 آگوست (15 مرداد ماه) در 928 امین روز از ریاست جمهوری خود، 12 هزار و 19 ادعای دروغین یا گمراه کننده مطرح کرده است. دروغ های ترامپ در تاریخ 26 آوریل (6اردیبهشت ماه) از مرز 10 هزار دروغ گذشت و از آن زمان تا تاریخ 5 آگوست به طور متوسط روزانه 20 دروغ گفته است. ترامپ از آغاز ریاست جمهوری خود به طور متوسط روزانه 13 ادعای دروغین مطرح کرده است. حدود یک پنجم از ادعاها درباره مهاجرت بوده و در حقیقت یکی از ادعاهای مکرر او این بوده که دیوار مرزی با مکزیک در حال ساخت است و 190 بار این ادعا را تکرار کرده است. ترامپ 186 بار به دروغ مدعی شده که اقتصاد امروز امریکا در بهترین وضعیت خود در تاریخ امریکا قرار دارد. این گزارش همچنین در خصوص پیام های ترامپ در صفحه شخصی توییتر او نوشت که بیش از 18درصد از ادعاهای دروغین و گمراه کننده ترامپ از توییتر او نشات می گیرد.

امریکا و همکاری جدید با طالبان

«نیوزویک» به نقل از مقامات ارشد وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) گزارش داده است که به تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان دستور داده شده تا تقریبا تمامی عملیات جنگی تهاجمی در برابر طالبان را محدود و مشاوره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را نیز متوقف کنند.

در این گزارش گفته شده، دولت ترامپ کاهش قدرت/حضور نیروهای امریکایی در افغانستان (6 هزار سرباز) را به عنوان ابزاری برای نهایی کردن جزئیات فنی گفت وگوهای صلح بین رهبری طالبان پیشنهاد کرده است. مقامات پنتاگون همچنین گفته اند، آمار کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان هر چند بسته به روند درگیری دوام دار و مذاکرات برای پایان دادن به آن است اما موضوعی است که تغییر خواهد کرد. براساس این گزارش، ماموریت حمایت قاطع حاضر به ارایه دیدگاه در این مورد نشده است. یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صحبت با رسانه ها این گزارش را رد کرده و گفته است که تاکنون هیچ دستوری مبنی بر محدودسازی عملیات جنگی در برابر طالبان را دریافت نکرده و نه تغییری در عملیات جنگی آمده است.

بن سلمان آماده گفت و گو با ایران

«ریاض شروع به عقب نشینی بی سروصدا در برابر ایران کرده» عنوان یادداشتی است که القدس العربی اخیرا منتشر کرده و در آن آمده است: شکست بن سلمان در جنگ یمن، عربستان را آماده گفت وگو با ایران کرده است. محمد بن سلمان با وجود قراردادهایی که با کارشناسان غرب داشت، نتوانست تحولات اوضاع را پیش بینی کند و موفق به درک واقعیت ها نشد و به بهانه مقابله با نفوذ ایران شروع به جنگ علیه یمن کرد اما تحولات در یمن بسیار متفاوت پیش رفت تا ریاض را در یک وضعیت بی سابقه قرار دهد. واقعیت فعلی ژئوپلتیکی در خلیج فارس ایران را به عنوان یک قدرت منطقه ای نشان داده که بدون لحاظ کردن آن، اتخاذ هر تصمیم استراتژیکی در منطقه دشوار است. از سوی دیگر حوثی ها شروع به کنترل روند جنگ کرده اند تا جایی که به صنعت نفت عربستان هم حمله کردند. ریاض اخیرا متوجه شده که برای واشنگتن دشوار است به دلیل پیامدهای فاجعه آمیز جنگ بر منطقه و خود امریکا جنگ علیه ایران را آغاز کند. موفقیت اخیر ایران در شلیک هواپیمای جاسوسی غول پیکر امریکا، اوج صنعت نظامی امریکا و اصرار تهران برای مقابله با هر گونه تهدید در خلیج فارس از جمله بازداشت یک کشتی انگلیسی موید عدم ورود امریکا به جنگ علیه ایران است. تیر اتهام ها درباره مشارکت در کشتار کودکان و سالخوردگان یمنی و جنایات جنگی از هر سو به سمت عربستان سعودی نشانه رفته است. برخی کشورها فروش سلاح به عربستان را متوقف کردند. مساله اساسی این بود که عربستان نتوانست، دولت منصور هادی را به یمن بازگرداند بلکه در برابر حوثی ها، ابتکار نظامی را هم از دست دادند. رسانه های سعودی دیگر سیاست توهین و حمله آزاد به ایران را پیاده نمی کنند بلکه به منظور آماده سازی فضای گفت وگو با رهبران ایران نسبتا محتاطانه عمل می کنند، چون معلوم شد عمو سام آماده هیچ جنگی با ایرانی ها نیست. امارات عربی متحده هم این قضیه را درک کرده و از همین رو شروع به عقب نشینی از یمن کرد و اکنون راه را برای ریاض هموار می کند.