آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۵۰۰
اقتصاد
۴

خبر

واگذاری اسکله بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس به یک کنسرسیوم

شرق: رئیس سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران از واگذاری اسکله بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس به کنسرسیومی از شرکت های بزرگ خبر داد.خداداد غریب پور، رئیس سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری مناقصه برای برخی طرح های تحت نظر این مجموعه گفت: برای طرح تیتانیوم کهنوج، معدن زغال سنگ در طبس، کک سازی اروند و الکترود گرافیتی آگهی مناقصه داده شده است. از سوی دیگر، اسکله بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس نیز به کنسرسیومی از شرکت های بزرگ واگذار می شود.او از افزایش وسعت اکتشافات معادن با برنامه جدید ایمیدرو خبر داد. به گفته غریب پور، برنامه های اکتشافی جدید ایمیدرو به وسعت 300 هزار کیلومتر مربع به تایید وزیر صمت رسیده و به زودی اجرائی می شود؛ به این ترتیب وسعت پهنه های اکتشافی ایمیدرو به 600 هزار کیلومتر مربع خواهد رسید.او همچنین با اشاره به جذب 14 میلیارد دلار سرمایه در بخش معدن و صنایع معدنی عنوان کرد: تا افق 1404 نیز 16 میلیارد دلار سرمایه جدید در این بخش جذب خواهد شد.مدیر عامل ایمیدرو به عنوان مسئول احیا و فعال سازی معادن کوچک از پیشرفت 19 درصدی در این بخش سخن گفت. او افزود: اکنون کمیته اجرائی برای معادن کوچک و متوسط تشکیل شده است که به صورت هفتگی به استان های مختلف سفر می کنند و آخرین پیشرفت ها در این ارتباط را مورد رسیدگی قرار می دهند. غریب پور گفت: پیش بینی شده امسال افزون بر 3.5 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شود و از جمله برنامه های افتتاحی امسال، کارخانه احیای مستقیم بافت و واحد جدید گندله سازی در سنگان است.

نیاز به اصلاح قاعده گذاری اقتصادی

شرق: به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی ایران مشکل اصلی کشور در اقتصاد کلان و خرد نیست، بلکه نیازمند قاعده گذاری اقتصادی هستیم.غلامحسین شافعی ، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در جمع خبرنگاران با اشاره به مطالب منتشر شده در مطبوعات از دو دهه پیش تا کنون افزود: همه حرف های ما در رسانه ها درباره وضعیت اقتصادی تکراری است. این نشان می دهد ما نتوانستیم تغییر بنیادین و قابل توجهی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم. در مورد صنعت و صادرات، اشتغال و تولید همان حرف هایی که امروز در مطبوعات منتشر می شود 10 سال قبل نیز منتشر می شد.به گفته او، مشکل اصلی کشور در اقتصاد کلان یا خرد نیست بلکه در سیستم قاعده گذاری اقتصادی است. تا زمانی که این قاعده گذاری را اصلاح نکنیم، تلاش های ما به نتیجه نخواهد رسید. اگر قاعده گذاری به طور عمیق مورد توجه قرار نگیرد، اکثر چیزهایی که به آن تکیه می کنیم، کوتاه مدت و مقطعی خواهد بود.رئیس اتاق بازرگانی ایران از ترویج کارهای غیر مولد در کشور انتقاد کرد. او گفت: همه در کشور از حمایت تولید حرف می زنند اما نگرش کلی به سمت دلالی و واسطه گری است.به گفته شافعی، شرایط اقتصادی امروز کشور غیر عادی و بسیار سخت است، اما دولت و مجلس همان تصمیم هایی را می گیرند که در شرایط عادی می گرفتند. او اضافه کرد: در تصمیم گیری ها همواره رضایت مردم در کوتاه مدت ارجح بوده است، در حالی که مصلحت مردم در بلندمدت در اجرای چنین تصمیماتی نیست.

سکه طرح جدید به چهار میلیون و 220 هزار تومان رسید

سکه طرح جدید، سه شنبه 22 مرداد 98 در معاملات بازار آزاد تهران به چهار میلیون و 220 هزار تومان رسید.به گزارش مهر، سکه طرح جدید روز گذشته، در معاملات بازار آزاد تهران به چهار میلیون و 220 هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و 100 هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و 200 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 350 هزار تومان و سکه یک گرمی 940 هزار تومان بود.هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1526 دلار و 43 سنت و هر گرم طلای 18 عیار نیز 420 هزار و 147 هزار تومان بود.

مطالبات از خودروسازان به 22 هزار میلیارد تومان می رسد

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی گفت: مجموع مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به بیش از 22 هزار میلیارد تومان می رسد. به گزارش ایرنا محمدرضا نجفی منش  گفت: مجموع شاغلان زنجیره قطعه سازی حدود 550 هزار نفر هستند که 280 هزار نفر از آنها در سه موج بی کار، تعدیل یا تعلیق شده اند. او افزود: بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات پایان سال 97، به طور موقت به کار بازگشتند که متاسفانه از ابتدای سال جاری دوباره به مرور شاهد تعلیق مجدد آنها بوده ایم. از حدود هزارو 200 قطعه ساز رسمی فعال در رده های 1، 2 و 3 تقریبا 400 واحد تعطیل و نیمه تعطیل شده اند. اصلاح قیمت های فروش قطعات با وجود افزایش های چندباره قیمت های مواد اولیه و نهادهای تولید به موقع انجام نمی شود؛ بنابراین در سال 98 قطعه سازان با زیان درخور توجهی روبه رو هستند.