آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۶۰
سیاست
۲
سوژه روز

مرگ دختر استقلالی با واکنش هایی از معاون رییس جمهور تا نمایندگان مجلس روبه رو شد

بغض امان نمی دهد

همه چیز از بازی استقلال و العین شروع شد؛ آن روز یعنی دوم اردیبهشت ماه 98 قرار بود در جریان بازی های جام باشگاه های آسیا، استقلال تهران به مصاف العین امارات برود. پشت درهای ورزشگاه جمعیت زیادی آمده بود؛ همه آمده بودند تیم محبو ب شان را تشویق کنند؛ اصلا خاصیت فوتبال همین است؛ عشقش که به سر کسی بیفتد، دیگر فقط آن هیجان و آن فریاد زدن و تشویق ها به شوق پیروزی است که در دل جا خوش می کند و متاسفانه چندان هم قاعده و قانون نمی شناسد.

«سحر خدایاری» از هواداران تیم استقلال تهران، دوم اردیبهشت ماه خودش را از قم به ورزشگاه آزادی رساند تا بتواند آن بازی حساس را که به تعبیری یک رویداد ملی به حساب می آید، از نزدیک ببیند؛ اما برای آنکه بتواند روی سکوهای سیمانی آزادی، تیم محبوبش را تشویق کند، تغییر چهره داد و با چهره مردانه وارد «آزادی» شد اما پیش از آنکه چشمش به مستطیل سبز بیفتد، هویتش را به بازرسان اعلام کرد. او به دادگاه احضار و بازداشت شد. خانواده اش، سحر را با وثیقه 50 میلیون تومانی از بازداشتگاه بیرون آوردند. چندماه بعد حکم دادگاه برای سحر خدایاری صادر شد و او به 6 ماه حبس محکوم شد.سحر نتوانست این حکم را بپذیرد و در اعتراض به آن، دست به خودسوزی مقابل دادسرا زد و بعد، با 90 درصد سوختگی به بیمارستان سوانح سوختگی تهران منتقل شد. در نهایت بامداد 18 شهریورماه برای همیشه با این زندگی خداحافظی کرد.

مرگ سحر با واکنش هایی متعدد از مسوولان و نمایندگان مجلس روبه رو شد. البته تعدادی از چهره های ورزشی هم از این واقع ابراز تاسف کردند. در میان این اظهارنظرها، اطلاعیه ای که معاون رییس جمهوری در امور زنان صادر کرد بیش از همه قابل توجه بود. معصومه ابتکار در این اطلاعیه اعلام کرد: «با ابراز تاسف و تاثر شدید از درگذشت خانم سحر.خ به اطلاع می رساند اقدامات این معاونت از زمان انتشار اخبار مربوطه در رسانه ها در پی خودسوزی نامبرده، به شرح زیر بوده است: «معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده هفته گذشته پس از اطلاع از موضوع خودسوزی خانم سحر.خ و بررسی صحت و سقم موضوع در جلسه چهارشنبه دولت، به دستیار ویژه حقوق شهروندی خود، خانم شهناز سجادی ماموریت داد تا در محل بیمارستان حاضر و موضوع را شخصا بررسی کند.» ابتکار در ادامه نوشت: «خانم سجادی روز پنجشنبه 14 شهریور در بیمارستان با مادر و خواهر سحر دیدار و جزییات ماجرا را همان روز به طور کتبی گزارش کرد. این گزارش روز شنبه به پیوست نامه ای رسمی به امضای معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده برای رییس محترم قوه قضاییه ارسال شد. در جلسه دولت روز یکشنبه نیز موضوع مطرح شد و وزیر ورزش و جوانان در مورد اقدامات صورت گرفته برای حضور خانم ها در مسابقات توضیح داد.»

پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح طلب مردم تهران نیز در واکنش به این اتفاق در حساب کاربری اش توییتی پر سر و صدا نوشت.

آذر منصوری، قائم مقام حزب اتحاد ملت نیز در واکنش به این واقعه در حساب کاربری اش در توییتر نوشت: «بغض امان نمی دهد و واژه ها از توصیف این واقعه تلخ ناتوانند»