آرشیو شنبه ۹‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۳
اقتصاد
۴

397 هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه شد

شرق: براساس اعلام بانک مرکزی، نقدینگی در خردادماه سال جاری به عددی بزرگ تر از 1979 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 25.1 درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر در یک سال گذشته 397 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه شده است. عدد بزرگ نقدینگی شاید همیشه مفهوم بدی برای اقتصاد نداشته باشد، اما در شرایط امروز اقتصاد ایران، این حجم نقدینگی، نقدینگی بد قلمداد می شود. ازآنجاکه حجم درخور توجهی از نقدینگی در دست نهادهای بزرگ و خصولتی ها انباشته شده است و این صاحبان نقدینگی براساس صلاحدید خود، دارایی ها را در بخش های اقتصاد صرف می کنند؛ باید منتظر تورم پس از رشد نقدینگی باشیم.حسین راغفر، کارشناس اقتصادی، در تحلیل این میزان رشد نقدینگی به «شرق» گفت: چند نکته لازم است به صورت مقدمه توضیح داده شود تا افزایش نقدینگی را در آن بستر بهتر مشاهده کنیم. نخست اینکه در دو سال اول دولت دوزادهم افزایش حقوق و دستمزد کارکنان بین 25 تا 30 درصد بوده است. در این مدت مخارج خانوار بین سه تا پنج برابر شده است. نرخ ارز و طلا سه برابر شده و قیمت مسکن 3.5 برابر و بورس نیز سه برابر شده است. اینها نشان می دهد ارتباط تنگاتنگی بین این افزایش قیمت ها و نرخ ارز وجود دارد که ما از ابتدا معتقد بودیم رشد نرخ ارز توسط خود دولت برنامه ریزی شده بود.او توضیح داد: با توجه به نسبت های بیان شده، اقتصاد کشور نه به سمت رکود یا تعمیق رکود، بلکه به سوی قفل شدگی پیش می رود و این باعث می شود به شدت وضعیت اقتصاد شکننده تر شود و این به معنای بدترشدن وضعیت بسیاری از شاخص ها مانند فقر و حوزه جرم و جنایت است.

صاحبان نقدینگی بزرگ

راغفر اضافه کرد: در واقع در کشور ما شاهد هستیم که تمرکز ثروت در دست عده ای خاص بیشتر شده و بخش درخور توجهی از افزایش دارایی ها، عمدتا متعلق به نهادهای بزرگ و بانک های خصوصی بوده است. نهادهایی مانند پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها در سال گذشته به دلیل چندبرابرشدن قیمت ها، دارایی هایشان رشد ارزش چشمگیر پیدا کرده است؛ بنابراین حجم عمده این نقدینگی دست مردم نیست؛ آنچه در دست مردم است، حجم بسیار ناچیزی از این 2000 هزار میلیارد تومان است. او عنوان کرد: در چنین شرایطی که اقتصاد قفل شده و این مبالغ هنگفت نیز در دست بانک های خصوصی و به ویژه نهادهای خصولتی است؛ نقدینگی می تواند با ورود به بخش های مختلف اقتصادی، تورم را در آن بخش ها تشدید کند.راغفر متذکر شد: حرکتی که به تازگی در جهت مبارزه با فساد به وجود آمده که بسیاری از این گروه های بزرگ و برخی مدیران دولتی را در بر گرفته، هراسی بین صاحبان این نقدینگی ایجاد کرده است؛ اما اگر حرکت مبارزه با فساد یک امر مقطعی و قابل مدیریت توسط صاحبان نقدینگی های بزرگ باشد؛ آن وقت باید انتظار داشته باشیم که تورم به صورت لجام گسیخته ای افزایش یابد؛ اما اگر برخورد با فساد به صورت جدی دنبال شود و هم زمان سیاست ها به سمت تولید هدایت شود؛ فرصتی ایجاد می شود که این نقدینگی بزرگ زمینه ساز رونق اقتصادی خواهد شد.

دیگر آمارهای پولی اعلامی بانک مرکزی

در خرداد 98 بانک مرکزی حجم نقدینگی را 19هزارو 799 هزار میلیارد ریال اعلام کرد که نسبت به اسفندماه سال گذشته 5.2 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (خرداد 98 نسبت به خرداد 97)، 25.1 درصد افزایش نشان می دهد. حجم پول در این دوره 3108.7 هزار میلیارد ریال با 50.9 درصد افزایش نسبت به خرداد سال قبل بوده و حجم شبه پول نیز با 21.2 درصد رشد، 16690.4 هزار میلیارد ریال است.بر پایه این گزارش، میزان دارایی های خارجی سیستم بانکی در خرداد سال جاری 9245.6 هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 12.9 درصد افزایش یافته است. درعین حال بدهی بخش دولتی در دوره مورد بررسی 3476.4 هزار میلیارد ریال است که نسبت به خرداد سال 97 به میزان 25.7 درصد رشد یافته است.طبق اعلام بانک مرکزی، بدهی بخش غیردولتی 13475.1 هزار میلیارد ریال است که نشان دهنده 18.7 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده و نسبت به اسفندماه سال گذشته نیز 2.7 درصد رشد نشان می دهد.

خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی

میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در خرداد سال جاری به 4527.4 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.5 درصد کاهش نشان می دهد. همچنین بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی 1009.7 هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده 64.3 درصد افزایش است. بدهی های ارزی بانک مرکزی در خرداد سال جاری 2217 هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نداشته است.