آرشیو چهار‌شنبه ۲۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۷۹
صفحه آخر (جهان)
۱۲

مذاکرات صلح آمریکا و طالبان شکست خورد

خونریزی و کشت و کشتار تنها دستاورد مذاکرات صلح آمریکا و طالبان

آمریکا می گوید از سال 2018 مشغول مذاکره با نمایندگان ارشد طالبان در مسیر پیدا کردن راه حلی برای پایان دادن به 18 سال درگیری در افغانستان است. البته این کشور به روی مبارک خود هم نمی آورد که حضور نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان خود مهم ترین عامل ناامنی در افغانستان به شمار می رود. ضمن اینکه، ریشه تروریست هایی مثل طالبان، داعش و القاعده نیز به همین اشغالگری ها بر می گردد.

حالا خبر رسیده در نهمین دور از گفت وگوها بین آمریکا و طالبان دو طرف به توافق رسیده بودند که آمریکا از آن خارج شد. طبق این توافق قرار بود که آمریکا بلافاصله حدود 8600 سرباز از 14 هزار سرباز کنونی را از افغانستان خارج کند. اما به ناگاه رئیس جمهور آمریکا مذاکرات را به هم ریخت و آن را پایان یافته اعلام کرد. رئیس جمهور آمریکا با تاکید بر این که دیدار و مذاکرات با گروه طالبان را پایان یافته تلقی می کند، اعلام کرد، کشورش موضوع کاهش نیروهایش در افغانستان را بررسی می کند. به گفته او، این تصمیم پس از آن گرفته شد که طالبان مسئولیت حمله اخیر در کابل را بر عهده گرفت که در جریان آن یک سرباز آمریکایی کشته شد! دونالد ترامپ، گفته تا آنجا که به من مربوط می شود، مذاکرات مرده است. رئیس جمهور آمریکا همچنین در توییتی گزارش رسانه های آمریکا در خصوص مخالفت مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با حضور طالبان در آمریکا را «داستانی دروغ» خواند. پیش تر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود ادامه مذاکرات با طالبان به این گروه بستگی دارد. در همین حال گزارش ها حاکی است که زلمای خلیلزاد نماینده آمریکا در گفت وگوهای صلح به واشنگتن فراخوانده شده است. به نظر می رسد، اختلافات در کاخ سفید، در این تصمیم ترامپ بی تاثیر نبوده است.

نکته جالب دیگر اینکه از زمان شروع مذاکرات بین طالبان و آمریکا، این گروه تروریستی حملات خود را تشدید کرده و در یک هفته اخیر شهرهای مهم افغانستان مورد حملات طالبان قرار گرفته بود، مسئله ای که این نفس مذاکرات را با علامت سوال بزرگی مواجه می کرد. طالبان از یک هفته قبل تا کنون حملات گروهی خود را به منظور سقوط برخی فرمانداری ها در تعدادی از ولایت ها شدت داده است. حملات این گروه هم زمان با بحث نهایی شدن متن توافق نامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان افزایش می یافت. به گونه ای که در یک هفته گذشته، این گروه حملات تهاجمی و گروهی خود را به منظور سقوط ولایت های قندوز، بغلان و فراه آغاز کرده بود. این حملات به رغم گذشت نزدیک به یک هفته، فروکش نکرده و هم اکنون هم درگیری ها ادامه دارد. همچنین درگیری های پراکنده ای نیز در تخار و بدخشان گزارش شده است.

واکنش طالبان

طالبان اما در واکنش به تصمیم ترامپ اعلام کرده این تصمیم باعث می شود آمریکایی های بیشتری جان و مال خود را از دست بدهند. طالبان بیانیه ای هم صادر و در آن اعلام کرده، تاوان این کار بیش از هر کسی به خود آمریکا می رسد، اعتبار آمریکا را متضرر می کند و تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می کند. طالبان می گوید به چیزی کمتر از خروج کامل نیروهای آمریکایی قانع نخواهد شد و به جنگ ادامه خواهد داد. این دقیقا همان نکته ای است که آمریکا با استناد به آن ماندن در افغانستان را توجیه می کند!

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هم اعلام کرده، ما به زمینه ای که برای نشست مشترک در کمپ دیوید مساعد شده بود، به عنوان یک فرصت نگاه می کردیم اما متاسفانه تلاش های صلح برخلاف خواست و آرزوی مردم افغانستان، به دلیل افزایش خشونت ها و حملات طالبان و عوامل دیگر مفید واقع نشد. رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد: «موضع ما در قبال این توافقنامه جعلی صلح از روز اول مشخص بود. وقتش رسیده که طالبان قدم به جلو بگذارد، به خونریزی پایان دهد، اعلام آتش بس کند و گفت وگوهای مستقیم با طرف افغانستان را شروع کند.»