آرشیو یک‌شنبه ۱۰‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۳۵۱۴
هنر
۱۰

بیست و یکمین جشن خانه سینما در برج میلاد برگزار شد

شب پیشتازی «سرخپوست» و ناکامی «شبی که ماه کامل شد»

شرق: مراسم بیست ویکمین جشن بزرگ سینمای ایران جمعه شب با اجرای احسان کرمی در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد و فیلم «سرخپوست»، به کارگردانی نیما جاویدی با دریافت چهار جایزه، از جمله تندیس بهترین فیلم، فاتح این دوره جوایز جشن بزرگ سینمای ایران شد.

«سرخپوست» که در 9 بخش شانس دریافت جایزه را داشت، جوایز بهترین بازیگر نقش اول مرد برای نوید محمدزاده، بهترین فیلم برداری برای هومن بهمنش و بهترین جلوه های بصری برای جواد مطوری را نیز از آن خود کرد.

پریناز ایزدیار، ستاره پسیانی، آتیلا پسیانی، مانی حقیقی و حبیب رضایی دیگر بازیگران این فیلم هستند. داستان متمرکز بر یک زندان است که باید در مدت زمانی کوتاه تخلیه شود، اما در میان جابه جایی زندانی ها، یک زندانی فرار می کند و... .

«تنگه ابوقریب»، به کارگردانی بهرام توکلی نیز که 9 نامزدی کسب کرده بود، با دریافت چهار جایزه در بخش های فنی، دیگر فیلم موفق بیست ویکمین جشن بزرگ سینمای ایران بود.

«شبی که ماه کامل شد»، به کارگردانی نرگس آبیار و «مغزهای کوچک زنگ زده»، به کارگردانی هومن سیدی که هر یک با 14 نامزدی بیشترین شانس را برای دریافت جوایز این دوره جشن خانه سینما داشتند، درمجموع تنها چهار جایزه دریافت کردند که در این بین سهم فیلم تحسین شده سیدی فقط جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فرهاد اصلانی بود. از سوی دیگر فیلم آبیار جوایز سه بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فرشته صدرعرفایی، بهترین طراحی لباس برای محمدرضا شجاعی و بهترین چهره پردازی برای ایمان امیدواری را از آن خود کرد.

سعید روستایی برای «متری شیش ونیم» برنده جایزه بهترین کارگردانی شد

جایزه بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای «متری شیش ونیم» رسید و این فیلم جایزه بهترین تدوین (بهرام دهقانی) را نیز گرفت. فیلم جدید روستایی 9 نامزدی به دست آورده بود.

سارا بهرامی برای «دارکوب» جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برد و جایزه بهترین فیلم نامه برای محسن امیریوسفی برای «آشغال های دوست داشتنی» اعطا شد. امیریوسفی پس از دریافت جایزه گفت: ارزش این تندیس از شش تندیس جشنواره فجر بیشتر است. شاید این کف زدن به گوش کسانی برسد که شش سال جلوی نمایش فیلم را گرفتند و دیگر هیچ فیلمی دچار این مشکل نشود.

جایزه بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برای «غلامرضا تختی» رسید

در دیگر بخش ها، «زمستان است»، به تهیه کنندگی پیروز حناچی، برنده جایزه بهترین فیلم مستند شد و یاسر طالبی برای «دلبند» جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند را برد. جایزه بهترین فیلم انیمیشن به «سیم ششم»، به کارگردانی بهرام عظیمی اعطا شد و «تشریح»، به کارگردانی سیاوش شهابی جایزه بهترین فیلم کوتاه را گرفت.

«زمستان است» به تهیه کنندگی پیروز حناچی برنده بهترین فیلم مستند شد

فهرست نامزدهای بیست ویکمین جشن بزرگ سینمای ایران را کمیته صیانت از آرای انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی متشکل از عبدالله اسکندری، حسن حسن دوست، سعید رشتیان، رضا مقصودی اعضای کمیته صیانت، مرتضی رزاق کریمی، نماینده هیئت مدیره، رامین حیدری فاروقی، رئیس انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران و مازیار میری، مدیر اجرائی انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران اعلام کرد.

حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، پیروز حناچی، شهردار تهران، مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران و مدیران و هنرمندانی مانند منوچهر شاهسواری، ابراهیم داروغه زاده، علیرضا رضاداد، همایون اسعدیان، غلامرضا موسوی، نوید محمدزاده، آتیلا پسیانی، تورج منصوری، بهمن فرمان آرا، فرشته طائرپور و حسن زاهدی در این مراسم حضور داشتند.

فهرست برنده های بیست ویکمین جشن بزرگ سینمای ایران به این شرح است:

بهترین فیلم: سرخپوست، به تهیه کنندگی مجید مطلبی

دیگر نامزدها: تنگه ابوقریب، به تهیه کنندگی سعید ملکان، شبی که ماه کامل شد، به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی، متری شیش ونیم، به تهیه کنندگی سیدجمال ساداتیان، مغزهای کوچک زنگ زده، به تهیه کنندگی سعید سعدی

بهترین کارگردانی: سعید روستایی برای متری شیش ونیم

دیگر نامزدها: محسن امیریوسفی برای آشغال های دوست داشتنی، نیما جاویدی برای سرخپوست، نرگس آبیار برای شبی که ماه کامل شد و هومن سیدی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین بازیگر نقش اول زن: سارا بهرامی برای دارکوب

دیگر نامزدها: شیرین یزدان بخش برای آشغال های دوست داشتنی، الهام کردا برای به دنیاآمدن، الناز شاکردوست برای شبی که ماه کامل شد، باران کوثری برای عرق سرد و مرجان اتفاقیان برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین بازیگر نقش اول مرد: نوید محمدزاده برای سرخپوست

دیگر نامزدها: هوتن شکیبا برای شبی که ماه کامل شد، امیر جدیدی برای عرق سرد، پیمان معادی برای متری شیش ونیم و نوید محمدزاده برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: فرشته صدرعرفایی برای شبی که ماه کامل شد

دیگر نامزدها: ستاره پسیانی برای سرخپوست، شبنم مقدمی برای شبی که ماه کامل شد، سحر دولتشاهی برای عرق سرد، لیلی رشیدی برای عرق سرد

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: فرهاد اصلانی برای مغزهای کوچک زنگ زده

دیگر نامزدها: سیامک انصاری برای بمب یک عاشقانه آرام، آرمین رحیمیان برای شبی که ماه کامل شد، نوید محمدزاده برای متری شیش و نیم، نوید پورفرج برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین فیلم نامه: محسن امیریوسفی برای آشغال های دوست داشتنی

دیگر نامزدها: پیمان معادی برای بمب یک عاشقانه آرام، نیما جاویدی برای سرخپوست، سعید روستایی برای متری شیش و نیم و هومن سیدی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین فیلم برداری: هومن بهمنش برای سرخپوست

دیگر نامزدها: حمید خضوعی ابیانه برای تنگه ابوقریب، علیرضا زرین دست برای سرو زیر آب، حمید خضوعی ابیانه برای غلامرضا تختی و پیمان شادمانفر برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین تدوین: بهرام دهقانی برای متری شیش و نیم

دیگر نامزدها: مصطفی خرقه پوش برای آشغال های دوست داشتنی، میثم مولایی برای تنگه ابوقریب، عماد خدابخش برای سرخپوست و مهدی سعدی و هومن سیدی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین موسیقی: حامد ثابت برای تنگه ابوقریب

دیگر نامزدها: کارن همایونفر برای اتاق تاریک، بهزاد عبدی برای سرو زیر آب، ستار اورکی برای ماهورا و پیمان یزدانیان برای متری شیش و نیم

بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برای غلامرضا تختی

دیگر نامزدها: جهانگیر میرزاجانی برای آخرین بار کی سحر را دیدی؟، محمدرضا شجاعی برای شبی که ماه کامل شد، بهزاد آدینه برای مارموز و محسن نصرالهی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین طراحی لباس: محمدرضا شجاعی برای شبی که ماه کامل شد

دیگر نامزدها: جهانگیر میرزاجانی برای آخرین بار کی سحر را دیدی؟، زهرا صمدی برای چراغ های ناتمام، غزاله معتمد برای متری شیش و نیم و مارال جیرانی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین صداگذاری: امیرحسین قاسمی برای تنگه ابوقریب

دیگر نامزدها: آرش قاسمی برای شبی که ماه کامل شد، حسین ابوالصدق برای قانون مورفی، سیدعلیرضا علویان برای مغزهای کوچک زنگ زده و سیدمحمود موسوی نژاد برای من دیوانه نیستم

بهترین صدابرداری: رشید دانشمند برای تنگه ابوقریب

دیگر نامزدها: محمود سماک باشی برای آشغال های دوست داشتنی، عباس رستگارپور برای سرو زیر آب، مهدی صالح کرمانی برای شبی که ماه کامل شد، بهمن اردلان برای مارموز، ایرج شهزادی برای متری شیش و نیم و مهران ملکوتی برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین چهره پردازی: ایمان امیدواری برای شبی که ماه کامل شد

دیگر نامزدها: سعید ملکان برای تنگه ابوقریب، زهرا کمالی- فاطمه کمالی برای دارکوب، ایمان امیدواری برای سرخپوست و سعید ملکان برای غلامرضا تختی

بهترین جلوه های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای تنگه ابوقریب

دیگر نامزدها: محسن روزبهانی برای سرو زیر آب، آرش آقابیگ برای شبی که ماه کامل شد، حمید رسولیان برای ماهورا و ایمان کرمیان برای مغزهای کوچک زنگ زده

بهترین جلوه های بصری: جواد مطوری برای سرخپوست

دیگر نامزدها: محمد لطفعلی برای بمب یک عاشقانه آرام، جواد مطوری، محسن خیرآبادی و محمد برادران برای تنگه ابوقریب، فرید ناظرفصیحی برای شبی که ماه کامل شد و جواد مطوری برای قانون مورفی

بهترین تهیه کنندگی مستند: زمستان است به تهیه کنندگی پیروز حناچی

دیگر نامزدها: بهارستان خانه ملت به تهیه کنندگی بابک بهداد، خانه ای برای تو به تهیه کنندگی مهدی شامحمدی، روزی که رفت به تهیه کنندگی هادی معصوم دوست، تمام چیزهایی که جایشان خالی است به تهیه کنندگی زینب تبریزی و خط باریک قرمز به تهیه کنندگی نگار اسکندرفر- فرزاد خوشدست

بهترین کارگردانی فیلم مستند: یاسر طالبی برای دلبند

دیگر نامزدها: لقمان خالدی برای مهمانی خداحافظی، مینا مشهدی مهدی برای آنجا که باد می وزد، پناه بر خدا رضایی برای چشم ها و دست ها، مهدی نورمحمدی برای آواز جغد کوچک و کامران حیدری برای واکس چه

بهترین فیلم انیمیشن: بهرام عظیمی برای سیم ششم

دیگر نامزدها: ملیحه غلامزاده برای کلاف، سمانه شجاعی برای جسم خاکستری، مهین جواهریان برای زر زری کاکل زری و آریا نسب فیضی برای آقای بی تفاوت

بهترین فیلم کوتاه: سیاوش شهابی برای تشریح

دیگر نامزدها: کریم لک زاده برای ماچ سینمایی، حامد اصلانی برای اس S، رقیه توکلی برای حلق آویز، علی پاک نیا برای پاندای قرمز و سیدمهدی موسوی برزکی برای عزیز