آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۷۱۷۷
اجتماعی
۱۴

نماینده تهران در مجلس در سوالی از وزیر علوم گزارش داد : 100 آقازاده با رانت بورسیه شدند

هدی هاشمی

داستان بورسیه ها انگار تمامی ندارد. شش سال بعد از تصمیم دولت های نهم و دهم در ارتباط با موضوع بورسیه ها، مجلس، برای چندمین بار وزیر علوم را فراخواند تا درباره احکامی که برای ارائه برخی از بورسیه ها  صادر شده، توضیحاتی ارائه دهد. به گزارش ایسنا، دیروز محمود صادقی نماینده معترض به روند بررسی بورسیه های تحصیلی که در دولت های نهم و دهم اتفاق افتاده است در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: «سوال ما این است چرا وزارت علوم اعلام نمی کند چه تعداد از بورسیه ها از مقامات و منتسبان به مقامات بوده و چرا این وزارتخانه جسارت و شجاعت لازم برای پاسخ به این سوال را ندارد. بنده لیست 100 نفره ای از آقازاده ها و آقاها را دارم که با رانت بورسیه گرفتند. این لیست شامل نماینده مجلس و فرزندان نمایندگان مجلس، امام جمعه، فرمانده انتظامی و وزیر است. کمیته منتخب رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم با این افراد چطور رفتار کرده است. کسی که می خواهد از این طریق استاد دانشگاه شود مگر صلاحیت علمی دارد که دانشجو را پرورش دهد؟ این افراد روال غیرشفاف و تبعیض آمیز داشته اند و می خواهند در ادامه در محیط علمی فعالیت کنند؛ بعضا ملاک انتخاب این افراد برای دادن بورسیه داشتن انگیزه انقلابی و اعتقاد به نظام و ارزش ها بوده است.»این موضوع از آن جهت برای عده ای از نمایندگان مجلس مهم شده است که برخی از این افراد دانشگاه را ملزم می کنند تا به عنوان هیات علمی ردیف استخدامی بگیرند یا در سازمان های دولتی جذب شوند؛ بحرانی که رئیس دانشگاه تربیت مدرس، صنعتی اصفهان و کاشان با آن مواجه شدند. رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره این موضوع به خبرنگار «ایران»، اعلام کرد: مساله در اختیار دانشگاه و حتی وزارت علوم نیست. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید درباره آن تصمیم گیری کند.

از سوی دیگر محمود مدرس هاشمی، رئیس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان درباره جذب بورسیه های تحصیلی اعلام کرد: در زمان دولت های نهم و دهم 26 نفر بورسیه تحصیلی شدند. دانشگاه برای جذب این افراد دوران تحصیلی و سوابق علمی آنها را در دوران بورسیه بودن بررسی می کند و این حق برای دانشگاه و مرکز جذب استادان محفوظ است. ما بر اساس قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی وضعیت علمی افراد را بررسی می کنیم. بنابراین بر اساس ارزیابی های ما حدود 20 نفر صلاحیت علمی داشتند و در دانشگاه مشغول تدریس شدند. 3 نفر از این افراد فاقد صلاحیت بودند. 3 نفر دیگر هم تا دو ماه پیش که بنده مسئولیت دانشگاه را داشتم هنوز فارغ التحصیل نشده بودند.

محمد تقی احمدی از دادن اطلاعات بیشتر درباره تعداد بورسیه ها خودداری کرد و گفت: اگر حکمی قطعی شود ما روسای دانشگاه موظف به اجرای آن هستیم. البته مسئولان در حال رایزنی هستند تا از ورود افرادی که صلاحیت علمی ندارند در دانشگاه ها جلوگیری شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال امضای تفاهمنامه با دیوان عدالت اداری است تا بلکه از این طریق بتواند وضعیت را اصلاح کند. رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره آقازاده هایی که به دانشگاه فشار می آورند تا استخدام این دانشگاه شوند توضیحی نداد و اعلام کرد: «شاید با امضای این تفاهمنامه بتوانیم وضعیت را ساماندهی کنیم.»

رئیس قوه قضائیه با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند

درباره ماجرای بورسیه هاهیچ مرجع رسمی ای حاضر به صحبت کردن نیست و تنها می شود به صحبت های منابع آگاه و همچنین اظهارنظر برخی از نمایندگان مجلس بسنده کرد. موضوعی که دوباره از سوی محمود صادقی در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. او با اشاره به اینکه 100 آقازاده و آقا با رانت از بورس تحصیلی برخوردار شده اند، گفت: رئیس قوه قضائیه با فساد علمی در دانشگاه ها برخورد کند که زمینه ساز فسادهای دیگر است.بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما هنوز تبعات آثار زیانبار مربوط به استفاده از بورسیه ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه های کشور است. اینکه امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 24 را درباره ایجاد زمینه جهت استخدام های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معناست که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است. وی با اشاره به مصوبه سال 64 درباره اعزام دانشجو به خارج از کشور گفت: طبق این مصوبه اعزام دانشجو به خارج از کشور برای ادامه تحصیل منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام بود که توسط سازمان سنجش برگزار می شد با این روال هر کسی حق برابر برای شرکت در رقابت علمی را داشت تا از امتیاز بورسیه برخوردار شود. درباره مربیان هم باید حداقل سه سال سابقه خدمت داشته و حد نصاب امتیاز جدول ارتقا را کسب کرده و شرایط فعلی هم وجود داشت. متاسفانه در دولت گذشته در سال 85 روال قانونی اعزام به هم خورد، مطابق تصمیم شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفته شد و داوطلبان را خودشان انتخاب می کردند. روال این بود که از بین دانشجویان نمونه در رشته های خاص افراد انتخاب شوند.

وی گفت: نماینده دوره هفتم و هشتم در سربرگ خود تعداد زیادی از افراد را برای برخورداری از بورسیه تحصیلی معرفی کرده، جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان تشکل سیاسی و دانشجویی هم لیست ارائه کرده، این کار توسط معاون اداری و مالی و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وقت انجام شده است. برخی از نهادها مانند بسیج هم لیستی برای داشتن بورسیه تحصیلی معرفی کردند. براین اساس تعدادی از طریق سفارش از امتیاز بورس برخوردار شده اند.او افزود: سوال این است که کمیته رسیدگی به پرونده بورسیه ها در وزارت علوم بر چه مبنای قانونی تصمیم گرفته و چه تعداد بورسیه را لغو کرده است. حکم آنها این بوده که این افراد با هزینه شخصی در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند؛ یعنی کسانی که در رقابت علمی شرکت نکرده اند. جوانان ما چه گناهی دارند که از این شرایط برخوردار نبوده و در مقابل آن افرادی بدون شرکت در رقابت علمی با رانت و سفارش و انتساب به این و آن وارد فضای علمی شده اند؟ بدتر آن است که تعلل وزارت علوم در برخورد با فساد باعث شده این افراد بعد از گذران تحصیل در دانشگاه وزارتخانه را برای استخدام تحت فشار قرار دهند و با همین روش بیش از 3 هزار نفر جذب شدند. وی افزود: این افراد به حکم دیوان عدالت اداری متوسل شدند ولی مگر این حکم می تواند به فرد اعتبار و وجهات لازم برای فعالیت در دانشگاه را بدهد؟ البته که قرار است بیش از 70 نفر با حکم دیوان عدالت اداری در دانشگاه ها جذب شوند. دانشگاه ها را ملزم کردند که برای این افراد ردیف استخدامی لحاظ کنند. این کار به دانشگاه تربیت مدرس تحمیل شد و بعد رئیس دانشگاه را محکوم کردند چون نمی خواهد زیر بار روال های غیر قانونی برود. با وجود این هم استخدام تحت فشار انجام شد. اکنون می گویند ردیف استخدامی ایجاد شود. مگر رئیس دانشگاه می تواند قبل از داشتن ردیف از سازمان اداری و استخدامی ردیف استخدامی ایجاد کند.

800 نفر از بورسیه های خارج فاقد شرایط بورسیه بودند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بورس تحصیلی بیش از 3 هزار و 600 نفراز سال های 85 تا 92 گفت که از این تعداد بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای بورسیه بودند.منصور غلامی درپاسخ به سوال محمود صادقی درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی و تعداد احکام بورسیه ها و مبنای قانونی تصمیم گیری در این باره گفت: دیوان محاسبات سال 92 به وزیر علوم وقت مشکلات قانونی در مورد بورسیه ها را اعلام کرد و دلیل اصلی ورود مسئولان وزارت علوم نیز همین تاکید دیوان محاسبات بوده است. که مهم ترین مشکلات قانونی آن عدم رعایت قانون الزام در برگزاری آزمون علمی، نداشتن مصوبه مورد تایید وزیر علوم وقت و عدم رعایت شرط سنی و معدل و همچنین اشتغال رسمی همزمان با تحصیل بوده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه موارد تخلف در بورسیه ها از سوی سازمان بازرسی نیز اعلام شده، ادامه داد: در بین سال های 85 تا 92، 710 نفر بورس خارج، هزار و 874 تبدیل بورس خارج به داخل، 160 نفر استفاده از بخشنامه ایثارگران و 890 نفر از سهمیه مربیان دانشگاه استفاده کردند که جمع کل آنها 3 هزار و 644 نفر بوده است.

این مقام مسئول در دولت گفت: بر اساس بررسی ها بیش از 800 نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت بورسیه بودند. 345 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند زیرا حداقل شرایط تحصیل برای دکترا را داشتند ولی شرایط بورس را نداشتند. 21 نفر هیچ شرایطی را نداشتند و به دلیل تصمیم آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر هم به دلیل عدم توانایی ادامه تحصیل اخراج شدند.

غلامی خاطرنشان کرد: موضوع بورسیه ها سال 92 توسط دیوان محاسبات مطرح شد و وزارت علوم موظف به توضیح و ارائه اسناد و گزارش چگونگی انجام مراحل مختلف بورسیه ها شد. تا سال 96 که من به عنوان وزیر در وزارتخانه حضور یافتم بخش های اداری این گزارش ها انجام شده بود و بعد از آن در سال های 96 و 97 مباحث مربوط به جایابی و استخدام بورسیه های فارغ التحصیل در دستور کار قرار گرفت که بعضا حاشیه هایی هم داشت.

وزیر علوم با بیان اینکه انتخاب داوطلبان از میان دانشجویان و مربیان نمونه و با تایید وزیر علوم وقت انجام شد ادامه داد: سال 87 دستورالعمل تغییر می کند و افراد دارای خدمات فرهنگی هم به ضوابط اعطای بورس اضافه می شوند و شرط سنی و معدلی نیز تعیین می شود، اما این تغییرات به تایید وزیر وقت نمی رسد و به صورت معرفی دانشجویان بورسیه از طرف افراد  انجام می شود.

بین سال های 89 تا 92 معاون فرهنگی وقت وزارت علوم 736 نفر، یک تشکل دانشجویی، 595 نفر و مسئولی دیگر 151 نفر را برای اعطای بورس معرفی می کنند؛ تا اینکه بتدریج رشته های ضروری برای اعزام حذف شده و برای رشته های بورسیه خارج می شوند که هیچ وقت معمول نبوده است.