آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۲۵
خبر
۸

باهنر خطاب به اصولگرایان و اصلاح طلبان: هنوز رسوبات تفکرات کمونیستی دارید

دنیای اقتصاد : مشاور رئیس مجلس با تاکید بر اینکه متاسفانه برای سرمایه های خرد در کشور هیچ فکری نمی شود، گفت: چه راستی ها، چه چپی ها، چه اصولگراها و چه اصلاح طلبان هنوز رسوبات تفکرات کمونیستی دارند و در دولت و حکومت هم چنین تفکری وجود دارد و این تفکرات اجازه برخی اتفاقات اقتصادی را نمی دهد و نگران این هستند که امپراتوری برخی ها گسترش یابد.

محمدرضا باهنر روز گذشته در همایش نفت و انرژی، با تاکید بر اینکه دولت می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از شرکت های خود را عرضه کند، گفت: 500 تا 600 هزار میلیارد تومان بنگاه آماده فروش است و خریدار هم برای آن وجود دارد اما هر دو طرف می ترسند چرا که در حال حاضر هم رئیس سابق سازمان خصوصی سازی، هم خریداران و هم فروشندگان در زندان هستند و این نتیجه نبود رگولاتوری در اقتصاد است بنابراین بخش خصوصی و فروشندگان بر این باورند سری را که درد نمی کند چرا دستمال ببندند. به گزارش خبرآنلاین، وی تاکید کرد: البته در این فضا فساد هم زیاد شده است و نمی توان از فسادهایی که صورت گرفته چشم پوشی کرد. باهنر گفت: به آقای رئیسی گفتم همان طور که آنهایی که می خورند و می برند را می گیرید، بنگاه یا قرارگاهی برای سرمایه و سرمایه گذاران پاک ایجاد کنید.

وی با تاکید بر اینکه البته باید بپذیریم در اقتصاد ایران امضای طلایی هم وجود داشته است، گفت: باید چند مساله در اقتصاد ایران پذیرفته شود که مهم ترین آن رقابت در کیفیت، قیمت و سرعت کار است.

70 درصد تولید نفت می سوزد

مشاور رئیس مجلس در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه سهم نفت در اقتصاد کشور باید بسیار متفاوت تر از آنچه امروز است باشد، گفت: نهایتا نمایندگان مجلس زور خود را می زنند که نفت را چقدر و با چه قیمتی بفروشند اما موضوع مهم این است که 70 درصد تولید نفت می سوزد و همه می گویند این موضوع ارتباطی به آنها ندارد، دولت و مجلس آن را گردن نمی گیرند و قوه قضائیه هم می گوید کار هر کدامتان که باشد دستگیرتان می کنیم.

این نماینده ادوار مجلس با اشاره به کوچک بودن سهم نفت از اقتصاد گفت: ما در نفت فقط خام فروشی می کنیم و برای نهایتا فروش 5/ 2 تا 3 میلیون بشکه نفت هر کاری انجام می دهیم. باهنر با تاکید بر اینکه شبانه روز 5/ 5میلیون بشکه نفت و گاز آتش می زنیم، گفت: چطور مسوولان از این شرایط دلواپس نمی شوند و از غصه خوابشان نمی برد، کاش این 5/ 5میلیون بشکه که آتش زده می شود تبدیل به رفاه، توسعه و تولید کالاهای مورد نیاز می شد. مشاور رئیس مجلس با اشاره به افزایش هزینه های تولید نفت گفت: زمانی که چاه های نفتی مان جوان بودند برای تولید هر بشکه نفت به دلار خرج می شد امروز با بالا رفتن سن چاه های نفت این رقم به 8دلار در هر بشکه رسیده و پیش بینی می کنیم با برداشت هیدروکربنی متداول هزینه هر بشکه به 20 دلار برسد و ناچاریم برای تولید هر بشکه 12 دلار بیشتر خرج کنیم. باهنر با بیان اینکه ذخایر نفتی امروز به 750 میلیارد بشکه می رسد، گفت: اگر استحصال یک درصد از این میزان ذخایر نفتی را افزایش دهیم به 5/ 7میلیارد بشکه نفت بیشتر دسترسی پیدا می کنیم و این اقدام می تواند اقتصاد ایران را متحول کند.

وی با اشاره به حجم نقدینگی بسیار بالا در کشور گفت: یک زمانی که برخی از موسسات پولی و بانکی از شرایط موجود سوء استفاده کردند یا بلد نبودند کار انجام دهند 100 هزار میلیارد تومان سرمایه خرد آزاد شد. در همان زمان شورای پول و اعتبار دنگش گرفت که باید سود سپرده ها را به 18 درصد برسانیم بنابراین کسانی که به دریافت سود بالا در این موسسات عادت کرده بودند پول های خود را به سمت کالاهایی که نقدشوندگی بالاتری داشتند هدایت کردند نتیجه این شد که در سه سال گذشته قیمت مسکن و ارز 200 درصد افزایش یافت.