آرشیو سه‌شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۸
هنر
۱۰

تهیه کنندگان مستقل مطرح کردند: اعتراض به نمایش غیرقانونی فیلم و سریال خارجی در سامانه های VOD

گروه هنر: هیئت مدیره انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران اعتراض مجدد خود به نمایش فیلم ها و سریال های خارجی بدون رایت و پروانه نمایش در VOD را اعلام کرد.

به گزارش انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران، مرتضی شایسته، سخنگوی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران ضمن اعلام این خبر گفت: «باوجود اعتراض های مکرر هیئت مدیره انجمن تهیه کنندگان مستقل، همچنان وزارت ارشاد هیچ گونه کنترلی بر کار VOD ندارد و اغلب این شرکت ها، همچنان به نمایش فیلم ها و سریال های خارجی بدون داشتن امتیاز حق پخش (رایت) و پروانه نمایش از معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه می دهند».

او بیان کرد: «به نظر می رسد باید ساماندهی جدیدی برای VOD در نظر گرفته شود. بر اساس قوانین موضوعه کشور، این شبکه ها باید تحت کنترل وزارت ارشاد یا سازمان صداوسیما باشند. نمایش بدون خرید رایت ها بعید نیست با شکایت صاحبان این فیلم ها یا سریال ها روبه رو شود و از وجوه ایران در دادگاه لاهه برداشت شود. یعنی سودش را عده ای معدود ببرند ولی دولت از پول مردم، مجبور به پرداخت خسارت صاحبان فیلم ها و سریال ها شود. این چندمین بار است که ما موضوع را تذکر می دهیم اما ظاهرا گوش شنوایی نیست».

شایسته همچنین توضیح داد: «از سوی دیگر این فیلم ها به دلیل نداشتن امتیاز، حق نمایش (رایت) به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمی شود تا مجوز و پروانه نمایش صادر شود. از سوی دیگر دود رفتار این شرکت ها به چشم سینمای ایران می رود. این شرکت ها اغلب با پرداخت های غیرمتعارف به سازندگان سریال های خانگی، به افزایش بی رویه قیمت ها کمک می کنند و باز دود این رفتارهای غیرحرفه ای نیز به چشم سینمای ایران می رود».

سخنگوی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران تاکید کرد: «هیئت مدیره انجمن در نشست خود از سازمان صداوسیما  یا وزارت ارشاد (هرکدام متولی کنترل VOD هستند) درخواست دارد با ورود به موضوع جلوی این رفتارهای غیرقانونی را بگیرد. هیئت مدیره همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون فرهنگی تقاضای رسیدگی و تسریع امر ساماندهی شبکه های VOD را دارد».

او توضیح داد: «متاسفانه بعضی از سریال های نمایش خانگی نیز از نظر محتوا آثار غیرقابل قبولی هستند. در این زمینه هیئت مدیره انجمن امیدوار است با روشن شدن وضعیت VOD، برای سریال های بی محتوا نیز فکری اساسی شود».

سخنگوی انجمن در ادامه گفت: «در این نشست هیئت مدیره انجمن از تهیه کننده جوان و خوش فکر رضا درمیشیان که از اعضای انجمن نیز هست، به خاطر تولید فیلم داریوش مهرجویی، تشکر و قدردانی کرد. هیئت مدیره اعتقاد داشت که این گام توسط درمیشیان به عنوان شاگرد مهرجویی، حرکتی قابل تحسین است و اگر همه شاگردان استادان بزرگ به چنین اقدامی متوسل شوند، بی گمان تولیدات فاخری به سینمای ایران هدیه خواهد شد. البته هیئت مدیره انجمن از نبود حمایت نهادهای مسئول ازجمله بنیاد سینمایی فارابی از این فیلم سینمایی انتقاد داشت. هیئت مدیره امیدوار است مسئولان سینمایی کشور به وظیفه خود در قبال استادان و پیش کسوتان سینمای ایران عمل کنند».

شایسته در پایان گفت: «هیئت مدیره انجمن در پی بعضی اخبار مبنی بر تشکیل صنف توسط دولت، آن را غیرمعقول دانست. هیئت مدیره اعتقاد داشت که شیوه فدراتیو برای فعالیت صنفی تهیه کنندگان در شرایط کنونی بسیار منطقی تر و به روزتر است».