آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۴۹۹
حوادث
۱۹

درخواست دختر 9 ساله برای قصاص مادر اسیدپاش

زن جوان که متهم به شوهرکشی با اسید است، دیروز در حالی در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه قرار گرفت که دختر 9 ساله اش برای او درخواست قصاص کرد. پیش از این زن جوان به قصاص محکوم شده بود که دیوان عالی کشور به حکم نقص گرفته بود.

به گزارش خبرنگار جام جم، آذر ماه سال 95 بود که صدای جنجال شهلا و همسرش مثل خیلی وقت ها در کوچه ای در شهرری پیچید. همسایه ها که به این سر و صدای هرروزه عادت کرده بودند، هیچ واکنشی نشان ندادند اما دقایقی بعد زمانی که صدای آژیر آمبولانس در کوچه پیچید، جمعیت در خانه شهلا جمع شد. چرا که همه چیز حاکی از آن بود که این دعوا با همیشه فرق دارد. همسر شهلا که به دلیل سوختگی شدید با اسید، حال وخیمی داشت؛ دقایقی بعد از انتقال به بیمارستان جان خود از دست داد و حالا پای ماموران نیروی انتظامی برای کشف راز قتل به پرونده باز شد. شهلا در اولین بازجویی انگیزه خود را از اسیدپاشی به شوهرش را این طور بیان کرد: «من و شوهرم همیشه با هم اختلاف داشتیم. او دست بزن داشت و به هر بهانه ای مرا کتک می زد. این اواخر از من می خواست تن فروشی کنم و خودش بیکار بود. این قدر مرا تحت فشار قرار داد که او را تهدید به اسیدپاشی کردم و بالاخره روی او اسید پاشیدم.»

با اعتراف صریح متهم، پرونده با صدور کیفرخواست از سوی دادسرای جنایی راهی دادگاه کیفری یک تهران شد. متهم در دادگاه بدوی در دفاع از خود گفت: «اتهام قتل را قبول ندارم. من نمی خواستم همسرم را بکشم.»

او در مورد روز حادثه رو به قاضی بابایی گفت: «شب قبل از حادثه باز هم با شوهرم دعوا کرده بودم و باز او از من تقاضای اعمال غیراخلاقی کرده بود. صبح که از خواب بیدار شدم تصمیم گرفتم از او انتقام بگیرم. یک بطری اسید در زیرزمین نگهداری می کرد که آن را برداشتم و بالای سرش آمدم. خوابیده بود، صدایش زدم. چشم هایش را باز کرد و من اسید را روی او پاشیدم. اما باور کنید همان لحظه پشیمان شدم و خودم او را به بیمارستان رساندم.»

دادگاه بعد از بررسی محتویات پرونده، با توجه به درخواست اولیای دم، متهم را به قصاص محکوم کرد. این پرونده به خاطر نقص دیوان عالی کشور به دادگاه بازگشت. در رای دیوان عالی کشور اعلام شده بود، گزارش پزشکی قانونی درباره میزان سوختگی و علت فوت باید به طرفین پرونده ابلاغ می شد تا در صورت معترض بودن به آن بتوانند اعتراض خود را مطرح کنند.

روز گذشته بار دیگر اولیای دم پرونده همراه متهم برای رفع نقص پرونده در دادگاه حاضر شدند.

متهم در مواجهه با شاکیان پرونده با اظهار پشیمانی درخواست بخشش کرد. اما پدر و مادر مقتول بیان داشتند، خواسته آنها همچنان قصاص است و گذشت نخواهند کرد.

قاضی بابایی رو به فرزند 9 ساله متهم گفت: «حالا که پدرت را از دست داده ای، نمی خواهی از قصاص مادرت گذشت کنی تا لااقل یکی از والدین در کنارت باشند؟»

فرزند متهم گفت: «پدرم را خیلی دوست داشتم. هرگز روزی را که او را از دست دادم، فراموش نمی کنم. او جلوی چشم من می سوخت و فریاد می زد. برای همین مادری را که قاتل پدر خوبم بود، نمی بخشم.  من مادر قاتل نمی خواهم. شاید سن من کم است اما به اندازه آدم بزرگ ها عقل دارم.»

در پایان گزارش پزشکی قانونی به اولیای دم یعنی پدر و مادر مقتول و فرزند او ابلاغ شد و در صورت اعتراض می توانند ظرف دو هفته اقدام کنند.