آرشیو پنج‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۵
اقتصاد
۵
صمت

وزیر صمت می گوید لوازم خانگی ایرانی نیاز به برندسازی دارند

دو ماه تا ورود تلویزیون ایرانی به بازار

وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید: وقتی برندهای خارجی فعال در بازار، ناگهان تصمیم گرفتند بدون عمل به تعهدات شان، ایران را ترک کنند، باید آماده جایگزین شدن به وسیله کالاهای ایرانی باشند و این فرآیند در حال حاضر در حوزه لوازم خانگی آغاز شده است.

هرچند ایران از سال ها پیش محصولات مختلفی در بازار لوازم خانگی را به شکل داخلی آغاز کرده و در این عرصه، بخشی از بازار را نیز در اختیار گرفته است اما در سال های گذشته، با ورود برندهای خارجی نسبتا ارزان قیمت به بازار، سهم تعداد زیادی از این کارخانه های تولیدی ایرانی کاهش یافت.

از سال گذشته با تحریم های امریکا از یک سو و افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت کالاهای خارجی، از سوی دیگر بسیاری از برندهای خارجی از ترس تحریم شدن به وسیله امریکا، ایران را ترک کردند یا با توجه به افزایش مابه التفاوت تبدیل ریال به ارزهای خارجی، عملا امکان فروش کالاهای شان در بازار را نداشتند. به دنبال این تحولات، ایران تصمیم گرفت بار دیگر به تولیدات داخلی خود در این عرصه روی خوش نشان دهد و صحبت های جدید وزیر صمت نشان می دهد که این نگاه مثبت، نخستین تاثیرات خود را نمایان کرده است.

رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه گفت: در مورد لوازم خانگی داخلی امسال یکی از اولویت های وزارتخانه همین است و در برخی اقلام روند تولید لوازم خانگی خوب بوده است و بازار دارد در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار می گیرد و این اتفاق بسیار خوبی است.

او با بیان اینکه برخی تولیدات لوازم خانگی داخلی است، اما با برند خارجی توزیع می شود، اظهار کرد: من خودم چنین چیزی را دیده ام و طرف هم می گوید دلیلش این است که خریدار این حالت را بیشتر می پسندد، اما ما هم می توانیم برندسازی کنیم و هم فرهنگ سازی و در این زمینه روز به روز در حال پیشرفت هستیم تا جایی که برخی کالا های ما امروز به اروپا صادر می شوند.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه به زودی همین تلویزیون ها که برخلاف همه قراردادها نمایندگی شان را در ایران تعطیل کردند با نمونه های داخلی جایگزین می شوند، اظهار کرد: الان تلویزیون داخلی دارد ساخته می شود و قطعات آن تولید شده، پلتفرمش طراحی شده و تا یکی، دو ماه آینده با نام ایرانی وارد بازار می شود. ما در کنار تولیدکننده هستیم و اگر به معاونت صنایع ما اعلام کنند و اثبات شود که تولیدکننده هستند حتی اگر کمتر از حد نیاز ما تولید کنند باز هم از آنان حمایت های تعرفه ای انجام خواهد شد.محبوب نشدن برند کالاهای ایرانی در بازار داخلی کشور، باعث شده گمانه زنی هایی درباره وجود لوازم خانگی با برندهای جعلی در بازار افزایش یابد، چندی قبل رییس اتحادیه لوازم خانگی این موضوع را مطرح کرده و نسبت به گسترش این اتفاق در بازار هشدار داده بود، موضوعی که با واکنش وزیر صمت مواجه شد.

رحمانی در پاسخ به این پرسش که رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از جولان لوازم خانگی با برندهای جعلی در بازار سخن گفته و اینکه آیا دولت برای برخورد با این موضوع راه حلی دارد یا نه، گفت: اولا علما گفته اند که البینه علی المدعی. ما باید این جمله را در کشورمان فرهنگ کنیم؛ اگر کسی ادعایی می کند خودش مدارک را ارایه کند.

در ثانی ایشان خودش رییس این اتحادیه است اگر چنین چیزی صحت دارد اول باید خودشان پیگیری کنند. مثل این می ماند که من بگویم در حوزه کاری ام مشکلی وجود دارد و کاری برایش انجام ندهم. به این می گویند فرار رو به جلو. یعنی من خودم می گویم این چه وضعی است تا شما به من نگویید چرا اوضاع اینچنین است! ایشان یکی از متولیان این موضوع هستند.

آغاز عرضه تلویزیون ایرانی در بازار خبر مهمی است که وزیر صمت آن را اعلام کرده و احتمالا تا پیش از پایان پاییز امسال، خبرهای جدیدی در این زمینه منتشر خواهد شد، با این وجود آنچه بیشترین اهمیت را دارد و در صحبت های رحمانی نیز به آن اشاره شده، تلاش جهت برندسازی برای کالاهای ایرانی است، کالاهایی که برای پیدا کردن سهم بیشتری از بازار نیاز به آشتی دوباره مردم با محصولات شان دارند.