آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
سیاست
۲

روایت سرلشکر قاسم سلیمانی از پیش بینی رهبری در ابتدای جنگ 33 روزه: این جنگ ، نبرد خندق است

 فرمانده نیروی قدس در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، از شنیده نشده های جنگ 33روزه لبنان گفت. او در بخشی از سخنان خود به دیدارش با مقام معظم رهبری در هفته اول جنگ 33روزه اشاره کرد و گفت: تقریبا هفته اول که سپری شد، از تهران اصرار داشتند که من به تهران بیایم تا درباره جنگ توضیح بدهم. من از یک راه فرعی برگشتم. آن وقت رهبر معظم انقلاب در مشهد بودند و من خدمت ایشان رسیدم برای جلسه سران سه قوه و مسئولان اصلی که عضو شورای امنیت ملی بودند و غالبا در بخش های امنیتی و اطلاعاتی حضور داشتند. در جلسه مشهد، گزارشی از حادثه دادم. گزارش من گزارش تلخی بود؛ یعنی مشاهدات من افقی از پیروزی را نشان نمی داد. جنگ کاملا جنگ متفاوت و تکنولوژیک و دقیقی بود. اهداف با دقت انتخاب می شد. ساختمان های 12طبقه با یک بمب با زمین یکسان می شدند.

وقت نماز شد و حضرت آقا رفتند برای وضوگرفتن. من هم رفتم وضو بگیرم. آقا وضو گرفته بودند و آستین هایشان هنوز بالا بود؛ وقتی برمی گشتند با دست به من اشاره کردند که بیا، من رفتم، آقا فرمودند «شما از گزارشت چیزی می خواستی به من بگویی؟»، عرض کردم نه، فقط می خواستم توضیح واقع را بدهم. آقا فرمودند: «این را فهمیدم. چیز دیگری نمی خواستی بگویی؟»، عرض کردم نه. نماز خواندیم و برگشتیم به جلسه. گزارش من تمام شده بود. آقا شروع به صحبت کردند. چند مطلب را فرمودند، از جمله اینکه فرمودند «نکاتی که فلانی گفتند پیرامون جنگ، همین طور است؛ این جنگ، جنگ بسیار سخت و شدیدی است اما من تصور می کنم این جنگ شبیه جنگ خندق است». آیات جنگ احزاب یا همان جنگ خندق را قرائت کردند و حالت مسلمان ها، حالت اصحاب و یاران پیغمبر، حالتی را که بر صف آنها حاکم بود، بیان کردند. بعد فرمودند «اما من تصورم این است که پیروزی این جنگ، همانند پیروزی جنگ خندق خواهد بود». من در دلم تکان خوردم، چون اصلا چنین ظنی از نظر نظامی نداشتم. یعنی در دلم تمنا کردم کاش آقا این را نمی فرمودند که نتیجه این جنگ، پیروزی است. جنگ احزاب، پیروزی بزرگ پیامبر بود. در ادامه، آقا دو نکته دیگر فرمودند که خیلی مهم بود؛ یکی فرمودند «من تصورم این است که اسرائیل این طرح را از قبل آماده کرده بود و می خواست همین طرح را در یک غافلگیری کامل به اجرا بگذارد و حزب الله را در غافلگیری نابود کند. عمل حزب الله در گرفتن این دو اسیر، آن غافلگیری را به هم زد». نکته سومی هم فرمودند که جنبه معنوی داشت؛ فرمودند «به اینها بگویید دعای جوشن صغیر بخوانند». وی ادامه داد: من به سید توضیح دادم و او هم خیلی خوشحال شد. سپس به سرعت موضوع اول که «نتیجه این جنگ، همانند پیروزی جنگ خندق خواهد بود و اگرچه سختی های زیادی دارد اما پیروزی بزرگی حاصل می شود»، از قول رهبر معظم انقلاب در بین همه مجاهدین منتشر شد؛ از کسانی که در نقاط جلو بودند و درگیر بودند تا افراد در همه صفوف. ثانیا این تحلیل که «دشمن از قبل یک طرح حمله داشته است»، مبنای اصلی عملیات سید در توجیه افکار عمومی و توجه دادن افکار عمومی به نیت دشمن شد. در موضوع سوم هم مسئله دعای جوشن صغیر رایج شد؛ چون این دعا مفاهیم خیلی ارزنده عرفانی و معنوی و عبودی دارد و شاید بتوان گفت جزء بهترین دعاهای مفاتیح است.

در مقابل خودتان می بینید که ناوچه اسرائیلی در حال سوختن است

سردار به کمک های الهی در این نبرد اشاره کرد و گفت: در همه جنگ ها، ناوچه های رژیم صهیونیستی در دریا مستقر می شدند و با توپ های دقیق خودشان این جاده را می بستند؛ در این جنگ هم در هفته اول همین کار را انجام دادند. آن چیزی که دشمن تصور نمی کرد و حزب الله او را در غافلگیری قرار داد، مسئله موشک های دریایی بود. آن روز برای اولین بار قرار بود موشک دریایی آزمایش شود؛ قبل از آن، همه موشک ها مخفی بودند و آزمایشی وجود نداشت. عملیات، عملیات سختی بود. باید موشک از یک پناهگاه و از یک مخفیگاه خارج می شد، با ماشینی که حامل آن بود به یک نقطه پرتاب می آمد که مکشوف بود، درحالی که سه، چهار ناوچه اسرائیلی در مقابلش ایستاده بودند. این کار قرار بود زمانی انجام بگیرد که سید می خواست صحبت کند، چون شایعه شده بود که سید زخمی شده است و خیلی حالت نگرانی عمومی در بین مردم لبنان ایجاد شده بود. توافق سید با عماد این شد که باید سید صحبت کند. در آن هفته دشمن یک برتری داشت و ما هنوز کار مهمی غیر از عکس العمل موشکی انجام نداده بودیم. این اقدام باید صورت می گرفت.

چندین مرتبه این موشک آمد روی سکو و خواست شلیک بشود؛ اما اشکال در شلیک به وجود آمد. سید می خواست در صحبت خودش این را به عنوان یک غافلگیری مهم اعلام بکند. صحبت سید باید ضبط می شد و بعد منتشر می شد. یک اتاق، در کنار اتاقی که سید داشت صحبت می کرد، بود که ما آنجا با عماد و برادری دیگر نشسته بودیم. ما به انتهای صحبت سید رسیده بودیم اما این موشک شلیک نمی شد. سید که می خواست بگوید والسلام علیکم و رحمه الله، به این نقطه که رسید، قبل از اینکه این عبارت را بخواهد بیان کند، موشک شلیک شد. سرعت موشک، مافوق صوت بود و سریعا به ناوچه اصابت کرد، لذا سید در پایان بیان خود مثل یک بیان غیبی که انگار صحنه را می دید، گفت «الان در مقابل خودتان می بینید که ناوچه اسرائیلی در حال سوختن است». این نوع کلام سید با نقطه اصابت موشک مصادف بود.