آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
جهان
۷

نفس های آخر جنگ یمن

حوثی های یمن چند صد زندانی را آزاد کردند

جنگ یمن که از آن به عنوان فاجعه بارترین بحران انسانی این روزهای جهان یاد می کنند، با بیش از صدها کشته و زخمی همچنان ادامه دارد اما تحرکات روزهای اخیر از سوی طرف های درگیر، امیدهایی را به پایان این جنگ پیچیده زنده کرده است. بر اساس گزارش ها حوثی های یمن در اقدامی یک جانبه برای پیشبرد صلح ده ها زندانی را آزاد کرده اند. کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید حوثی های یمن 290 زندانی را به عنوان بخشی از یک ابتکار عمل صلح سازمان ملل آزاد کرده اند. این گروه از آزادشدگان شامل 42 بازمانده یک حمله هوایی به یک زندان در ماه جاری می شود که بیش از صد کشته بر جا گذاشت. این حمله توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان که از دولت یمن حمایت می کند، انجام شد. فرستاده ویژه سازمان ملل برای یمن ابراز امیدواری کرد این گام به آزادی اسرای بیشتری از دو طرف منجر شود. مبادله زندانی یکی از سه عنصر توافقی بود که در ماه دسامبر با میانجیگری سازمان ملل در شهر استکهلم سوئد میان طرف های درگیر امضا شد. عبدالقادر مرتضی، سرپرست کمیته امور اسرای جنگی حوثی ها دوشنبه گفت آنها 350 زندانی را آزاد خواهند کرد که شامل سه شهروند سعودی می شود که هویت آنها فاش نشد. او افزود: «ابتکار عمل ما در اجرای توافق سوئد ثابت می کند که جدی هستیم و از طرف مقابل می خواهیم گام مشابهی بردارد». کمیته بین المللی صلیب سرخ ضمن استقبال از این حرکت گفت در همکاری با سازمان ملل آزادی این 290 نفر را تسهیل کرده است. این سازمان جزئیات بیشتری درباره هویت آزادشدگان ارائه نکرد و فقط گفت شامل بازماندگان حمله به زندان ذمار می شوند.

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل هم با استقبال از این ابتکار عمل از همه طرف ها خواست از بازگشت سلامت آزادشدگان به خانه هایشان اطمینان حاصل کنند. اعلامیه حوثی ها یک روز بعد از آن بود که آنها گفتند در یک عملیات عمده در نزدیکی استان نجران عربستان بیش از 200 جنگجوی هوادار دولت را کشته و دو هزار نفر دیگر را اسیر کرده اند. تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط حوثی ها در روز یکشنبه ده ها سرباز اسیر، برخی تجهیزات نظامی و شماری وسایل نقلیه سوخته نظامی را نشان می داد.

درهمین حال «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی تاکید کرد: عملیات «نصر من الله» در نجران بزرگ ترین عملیات از آغاز تجاوز سعودی به یمن محسوب می شود. به گفته این مقام نظامی این عملیات پس از رصد دقیق چندماهه و عملیات اطلاعاتی طولانی انجام شد و در آن نیروهای دشمن به کمین های ارتش یمن کشانده شدند. در این عملیات، نیروهای دشمن سعودی و همچنین افراد فریب خورده توسط آن به دام نیروهای یمنی افتادند. او همچنین اظهار کرد: یگان پهپادی بیش از 20 عملیات انجام داده که هدف یکی از آنها هدف نظامی حساسی در ریاض بوده است. مساحت جغرافیایی آزادشده در طول این عملیات به 350 کیلومتر مربع می رسد. این در حالی است که  یک سخنگوی ائتلاف تحت رهبری عربستان روز دوشنبه ادعاهای حوثی ها را بخشی از یک «عملیات گمراه کننده رسانه ها» توصیف کرد. سرهنگ ترکی المالکی گفت ائتلاف، تلاش حوثی ها برای محاصره شماری از یگان های ارتش یمن و تصرف مواضع آنها  را در روز پنجشنبه خنثی کرده است. در تحولی دیگر منابعی در یمن اعلام کردند که فرستاده سازمان ملل به یمن روز گذشته (سه شنبه) وارد صنعا شد. یک منبع یمنی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن به همراه هیئت خود صبح سه شنبه وارد صنعا، پایتخت یمن شد. این منبع افزود: قرار است که گریفیث در جریان این سفر با مقامات حوثی درباره پیشنهاد سازمان ملل برای اجرای مرحله اول توافق استقرار دوباره نیروها در شهر و بنادر حدیده گفت وگو کند. طبق گفته منبع مذکور، فرستاده سازمان ملل به یمن همچنین در جریان این سفر، پیشبرد تلاش ها برای اجرای توافق تبادل اسرا و اقدامات برای ازسرگیری مذاکرات میان طرف های یمنی را بررسی می کند.