آرشیو چهار‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۳۹
دیپلماسی
۱۵

روزنه

افشای طرح سعودی- آمریکایی برای براندازی نظام ایران

یک روزنامه لبنانی با انتشار سندی محرمانه از طرح سه ساله عربستان و آمریکا برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و شکست این طرح خبر داد. روزنامه الاخبار لبنان در سلسله افشاگری های خود درباره فعالیت های عربستان در قالب اسنادی تحت عنوان «سعودیه لیکس» (سه شنبه) سندی در رابطه با طرح ناکام عربستان برای سرنگونی نظام ایران در یک برنامه سه ساله به کمک واشنگتن منتشر کرد.

این سند که تاریخ آن به سال 2017 میلادی برمی گردد، شش محور و هدف اصلی را شامل می شود؛ دومین محور این سند «مقابله با سیاست های ایران در منطقه» است که سعودی ها به جد آن را پیگیری کرده اند.

این روزنامه می نویسد که عربستان در سال 2017 میلادی به منظور تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران و هم پیمانان آن در منطقه پیشنهادی را به آمریکا مطرح می کند. بر اساس سندی که منتشر شده، عربستان تلاش داشته است که طی یک مدت زمان سه ساله یا به عبارت دیگر تا آغاز سال 2020 میلادی در ایران بی ثباتی ایجاد کند. سعودی ها به کمک آمریکایی ها تلاش داشتند که ایران را منزوی و به برنامه هسته ای آن ضربه وارد کنند، سپس جنگ را به داخل ایران بکشانند تا بتوانند نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند و حکومتی روی کار بیاورند که «در خدمت منافع عربستان و آمریکا» باشد. بر اساس سندی که منتشر شده است، آنها می خواستند این اقدامات را به کمک یک تیم سعودی- آمریکایی تحت عنوان «کارگروه ایران» انجام دهند. سعودی ها پس از اینکه از سیاست های باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در قبال ایران ناامید شده بودند به دولت جدید آمریکا پیشنهادهایی برای مقابله با آنچه «سیاست های خصمانه ایران در منطقه» خوانده اند، مطرح کردند. این روزنامه لبنانی می نویسد: پس از تحلیل مضمون و محتوای این سند به این نتیجه می رسیم که هدف عربستان ایجاد شراکت با واشنگتن است، زیرا این کشور به دنبال به دست آوردن اعتماد دولت آمریکا بوده و خود را قدیمی ترین هم پیمان منطقه ای آمریکا توصیف می کند. در پایان این گزارش با اشاره به میزان دخالت های عربستان در کشورهای همسایه خود، از جمله لبنان و یمن به منظور خدمت به منافع آمریکا، آمده است: ریاض سوت آغاز هرج ومرج در منطقه را زد، اما آیا در آن موفق بود؟

میدل ایست آی: سعودی ها برای میانجیگری عراق در تنش با ایران چراغ سبز نشان دادند

میدل ایست آی به نقل از منابع آگاه مدعی شد که سعودی ها برای انجام یک دیدار با مقامات ایرانی به عنوان اولین قدم در راستای کاهش تنش به نخست وزیر عراق چراغ سبز نشان داده اند.  

عباس الحنساوی، یک مقام دفتر نخست وزیری عراق، در گفت وگو با میدل ایست آی گفت: عادل عبدالمهدی که در حال میانجیگری میان تهران و ریاض است، شروطی را از هر دو طرف برای آغاز گفت وگو میان عربستان و ایران دریافت کرده و در این میان، سعودی ها برای انجام دیدار با ایران به عنوان اولین گام در مسیر کاهش تنش ها در منطقه موافقت کرده اند. الحنساوی در ادامه گفت: دولت عراق کانال های ارتباطی با هر دو پایتخت دارد. 

برادران سنی ما با سعودی ها ارتباط دارند و برادران شیعه مان نیز با ایرانی ها. وی تصریح کرد: سعودی ها شرایطی را برای آغاز روند مذاکرات تعیین کرده اند، ایرانی ها هم همین طور. ما این شروط را به طرف دیگر منتقل کرده ایم. 

کار آسانی نیست که دو طرف را که به لحاظ ایدئولوژیک، مذهب و متحدانشان در منطقه مخالف هستند به یکدیگر نزدیک کنیم. این مقام عراقی همچنین گفت که عبدالمهدی از هر دو طرف خواسته است تا دیداری را با یکدیگر انجام دهند که بغداد بانی آن خواهد بود. او همچنین امیدوار است که میزبان این دیدار باشد، اما هنوز مکانی برای آن تعیین نشده است.

تعطیلی کنسولگری عراق در مشهد صحت ندارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: خبر تعطیلی کنسولگری عراق صحت ندارد، سوءتفاهمی ضمنی صورت گرفته بود که برطرف شد و هیچ مشکلی وجود ندارد. حسن جعفری درباره تعطیلی کنسولگری عراق در مشهد، اظهار کرد: این خبر صحت ندارد. سوءتفاهمی ضمنی صورت گرفته بود که برطرف شد و هیچ مشکلی وجود ندارد. کنسولگری در حال فعالیت است و کار خود را انجام می دهد. سوءتفاهم در حد شایعاتی بود که در سطح شهر مطرح شد و صحت نداشت.