آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۰۹
صفحه اول
۱
یادداشت

شرحی بر حدیث ولایت

محافظه کار نشوید

دکتر حمیدرضا ترقی

توصیه اول اینکه به هیچ وجه نگذارید سپاه پیر و محافظه کار بشود.سپاه نبایستی پیر بشود. منظور، پیر شدن به معنای آدمهای پیر نیست؛ آن البته بی تاثیر نیست -[در مورد] جوان گرایی که حالا خواهم گفت- اما مقصود، روحیه است، روحیه جوان سپاه بایستی باقی بماند و می شود؛ می توان سازمانی را فرض کرد که با کمک الهی، با هدایت الهی، با شیوه های گوناگون هرگز به پیری نرسد و همیشه جوان باشد. 

 امام خامنه ای 10/7/98

در شرایط کنونی که در آستانه بلوغ انقلاب و به تعبیر مقام معظم رهبری(دام ظله العالی) دوران عمق یابی انقلاب اسلامی است، تقابل دنیای استکبار با نظام جمهوری اسلامی ایران به قدرتی نامتقارن تبدیل شده که ایشان این نوع مقابله را به جنگ احزاب تشبیه می نمایند.

اصلی ترین حربه این جبهه، که ریشه تمامی مشکلات کشور در آن نهفته است، نفوذ فکری و سیاسی است که تغییر در باورها و رفتارهای انقلابی مرم و مسئولان را هدف قرار داده است، از این رو مقام معظم رهبری در سالیان اخیر «گفتمان انقلابی گری» را وارد ادبیات سیاسی کشور نموده و تنها راه علاج مشکلات و فتح قله های پیروزی را داشتنن روحیه انقلابی گری می دانند.

با توجه به تجارب چهل ساله انقلاب به نظر می رسد آنچه در نقطه مقابل تفکر انقلابی قرار دارد، داشتن روحیه محافظه کاری است که در بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درجمع دانشجویان از آن به عنوان قتلگاه انقلاب تعبیر شده است.

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در توصیف ویژگی انسان محافظه کار می فرمایند: «محافظه کار طرفدار وضع موجود است و از هرتحولی بیمناک است و هر تغییر و تحولی را برنمی تابد و از تحول و دگرگونی می ترسد، اما عقلانیت این طور نیست محاسبه عقلانی گاهی اوقات خودش منشا تحولات عظیمی می شود، مانند انقلاب عظیم اسلامی که ناشی از یک عقلانیت بود.»

مهمترین مشکل انقلابی گری آن است که با گذشت زمان عده ای برای حفظ موقعیت و مقام به عقبه خود پشت پا بزنند و از پافشاری بر اصول و آرمانها خجالت بکشند و در بیان مواضع انقلابی خود لکنت زبان داشته باشند و این همان روحیه محافظه کاری است.

محافظه کاری آفتی است که اگر به تاریخ صدر اسلام نگاه بیندازیم خواهیم دید که اگر محافظه کاری مردم و مخصوصا خواص نبود، جریانات تلخ بعد از پیامبر(ص) و حتی عاشورا پیش نمی آمد.

متاسفانه افرادی هستند که دیروز انقلابی بودند ولی حالا می گویند مبادا حرفی بزنید که دنیا در برابر شما موضع بگیرد و یا می گویند عاقلانه رفتار کنید، ما باید حقایق را بپذیریم! چرا با آمریکا مذاکره نداشته باشیم؟

محافظه کاری را می توان به سازش نیز تعبیر کرد که در بیانات مقام معظم رهبری هزینه آن بیشتر از هزینه مقاومت است و این همان روحیه ای است که در سیاستمداران فعلی کشور نیز مشاهده می شود ولی این روحیه نه تنها نتوانست گره ای از مشکلات کشور باز کند بلکه نابه سامانی اقتصادی و معیشتی را نیز تشدید کرده است.

در مقابل این نوع روحیه، روحیه انقلابی گری ایجاب می کند علاوه بر پافشاری بر اصول مسلم انقلاب، هر کجا که احساس شود آرمان هایی که حاصل و ثمره خون هزاران شهید است مورد خدشه قرار می گیرد، ساکت ننشینیم و در تبیین دستاوردهای انقلاب پیشقدم باشیم و این همان رسالتی است که امروز بر دوش وفاداران به نظام و انقلاب سنگینی می کند.

منشور دهگانه سپاه درگام دوم

1- نگذارید سپاه محافظه کار شود

اولین توصیه فرمانده کل قوا به برادران سپاه دور نگه داشتن سپاه از روحیه و تفکر محافظه کاری بود.

با تعریفی که قبلا معظم له از محافظه کاری داشتند معلوم می شود که مطالبه رهبری از سپاه اینست که : به وضع موجود راضی نباشد،تحول خواه باشد ، روبه کمال باشد ؛ اهل سازش با دشمن نباشد ، انقلابی باشد .

مترادف کردن محافظه کاری با پیری افراد سپاه از جانب رهبری حاکی از آنست که افراد در سنین بالا در انجام مسئولیت جسارت و شجاعت اولیه رااز دست داده و قدری ترسو و امنیت دوست وکم مقاومت ومحتاط می شوند

2- جوان ماندن سپاه را حفظ کنید با:

الف)- تربیت دینی و انقلابی نسل های دوم و سوم.

ب) - نگذارید انقطاع نسلی به وجود بیاید.

ج) - روحیه شهدای بزرگ و نام آور سپاه باید سریان و جریان داشته باشد.

د)  - روش خلاقیت و نوگرایی. در ابزارها، در شیوه ها، در وسایل کار، در ابزارهای رزمی، در  

ابزارهای حرکت جمعی سپاه،  نباید متوقف بشود.

ه)  - روزبه روز باید جلو بروید، بهتر بشوید، در جهت انقلابی شدن، در جهت دینی شدن، در جهت کارآمد شدن.

3-آماده به کاری خودتان را در مواجهه با حوادث بزرگ حفظ کنید.

سپاه آماده به کاری خودش را بایستی حفظ کند. هم در زمینه خدمت رسانی و محرومیت زدایی، هم در زمینه مقابله با دشمنی ها، هم در زمینه استحکام سازمانی و آمادگی های علمی و عملی و آگاهی های سیاسی، در همه این زمینه ها باید بتوانید این آمادگی و آماده به کاری خودتان را حفظ کنید.

​​​​​​​4- این نگاه وسیع جغرافیای مقاومت را از دست ندهید.

این نگاه فرامرزی را از دست ندهید. قناعت نکنیم به منطقه خودمان: ما غزی قوم قط فی عقر دارهم الا ذلوا؛ این حدیث از معصوم (علیه السلام) است که آن کسانی که در خانه نشستند تا به آنها حمله بشود دچار ذلت شدند. این جوری نباشد که یک چهاردیواری را انتخاب کنیم و دیگر کارمان به این نباشد که پشت این  دیوار چه کسی است، چه تهدیدی وجود دارد. این نگاه وسیع فرامرزی، این امتداد عمق راهبردی گاهی اوقات از واجب ترین واجبات کشور هم لازم تر است که مورد توجه قرار بگیرد که خیلی ها متوجه به این نیستند، خیلی ها توجه به این ندارند. حالا بعضی ها هم توجه دارند و به نفع دشمن حرف می زنند -[مثلا می گویند] «نه غزه، نه لبنان»- اما خیلی ها هم توجه ندارند؛ واقعیت این است. این نگاه به این منطقه وسیع جغرافیایی که جزو وظایف و جزو مسئولیت های سپاه است، نگذارید در داخل سپاه تضعیف بشود.

5-در برابر دشمن با نگاه دقیق، ارزیابی خودتان از دشمن را واقعی کنید. 

ارزیابی خودتان از دشمن را واقعی کنید. هشیاری را هم با ترس اشتباه نگیرید؛ اصلا از دشمن نترسید؛ هر چه هم دشمن قوی باشد، بزرگ باشد، نترسید. چون آن قدرت ایمانی را که شما دارید، دشمنتان ندارد، در هر حجمی که باشد؛ اما حجم دشمن را بشناسید. «دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد»؛(7) هیچ دشمنی را -دشمن کوچک و دشمن بزرگ را- حقیر، ناتوان، بیچاره، غیر قابل اعتنا به حساب نیاورید؛ نه، دشمن را ولو کوچک هم هست، به حساب بیاورید، در مقابلش ارزیابی درست داشته باشید، در مقابلش هوشیاری داشته باشید. عرض کردم، این هوشیاری را با ترس اشتباه نگیرید؛ مطلقا نترسید اما بشناسید که با چه کسی طرفید.

6-  با همه اجزای عظیم تشکیل دهنده نظام اسلامی همکاری و هم افزایی داشته باشید؛ با دولت، با قوه ی قضائیه، با مجلس شورای اسلامی -قوه ی مقننه- با بخش های گوناگون این همکاری و هم افزایی لازم است؛ این وظیفه است که مخصوص شما هم نیست؛ این را ما به همه توصیه می کنیم، به شما هم توصیه می کنیم. البته معنای این هم افزایی و همراهی، جدا شدن از عناصر هویتی سپاه نیست؛ به این نکته توجه کنید! عناصر هویتی سپاه صددرصد باید حفظ بشود در همه تعاملات، در همه رفتارها و همکاری ها و هم افزایی ها.

7-  مردمی باشید، مردم دوست باشید، مردم پذیر باشید، مردمی رفتار باشید. از اولی که سپاه تشکیل شد -این جوانها و بچه هایی که از همه جا آمدند رشد کردند، مردمی تشکیل شد ؛ فخرفروشی خلاف این رفتار است، دنیاطلبی خلاف این رفتار است، اشرافی گری خلاف این رفتار است. 

8- کار جهادی و روحیه جهادی را در همه عرصه های گوناگون فعالیت ها سرلوحه قرار بدهید. کار جهادی ضد تنبلی است، ضد بی تفاوتی است، ضد امروز را به فردا انداختن است. کار جهادی. کار را در همه عرصه ها جهادی دنبال کنید.

9- توکل، توسل، معنویت و دعا را از دست ندهید؛ انس با قرآن را از دست ندهید؛ انس با اهل بیت و عترت را از دست ندهید؛

10-  اجتناب از گناه را فراموش نکنید. جزو بیشترین توصیه ها یا شاید بشود گفت در راس توصیه های کسانی که ما برای کلمه کلمه حرفهای آنها خیلی اعتبار قائل بودیم، اجتناب از گناه بود؛ اساس کار، اینها است. هم در خودتان، هم در خانواده تان، هم در فرزندانتان و همه متعلقین به خودتان، اینها را نهادینه کنید.

عرصه های تعالی و مناقب سپاه

الف) شیواترین عرصه ؛ عرصه جهاد و شهادت است

ب)  مسئله نوآوری و خلاقیت در سپاه است

ج)  ورود پرتوان در عرصه های گوناگون خدمات اجتماعی وسازندگی است

د)  امدادهای فوق العاده در حوادث است

ه)   ورود در وادی فرهنگ و اندیشه و هنر است

و)  نگاه گسترده به جغرافیای مقاومت در منطقه است

این پیشرفت ها موجب می شود که سپاه در چشم دشمنان، چه برسد به دوستان، عزت پیدا کند، عزیز بشود؛ و امروز این جور است و این عزت بحمدالله پیدا شده. خب اینها بخشی از مناقب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، بخشی از مناقب این مجموعه پرافتخار است.

رضایت وانتظار ولایت از سپاه

اگر کسی از بنده سوال بکند که حالا شما از این بچه ها، از این فرزندان راضی هستید، خواهم گفت که صددرصد راضی ام! اما قانع نیستم، برای خاطر اینکه معتقدم خدای متعال استعدادی داده که شما 

ده برابر و صد برابر این- می توانید پیش بروید؛ به چه دلیل؟ شما نگاه کنید ببینید سپاه، امروز کجا است، آن روز کجا بود؛ این نشان دهنده این است که بنابراین خدای متعال استعداد و توانایی و امکان را داده؛ وقتی امکان داد، تکلیف هم می آید: لا یکلف الله نفسا الا وسعها؛ هر چه وسع شما بیشتر باشد، تکلیفتان هم بیشتر است؛ چون وسعتان زیاد است، توانایی تان زیاد است،تکلیفتان هم زیاد است.