آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۰۵
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

مدیر روابط عمومی صداوسیما خبر داد: فشار دولت به رسانه ملی برای پخش یک مستند تفرقه انگیز!

مدیر روابط عمومی صداوسیما از فشار چندباره دولت به این سازمان خبر داد. البته این بار دلیل در منگنه قرار گرفتن رسانه ملی از سوی دولت، نه جلوگیری از پخش یک مستند یا برنامه بلکه پخش یک فیلم مستند بوده است!

 اعطای جایزه نوبل ادبیات به حامی نسل کشی مسلمانان

اعطای جایزه نوبل ادبیات به نویسنده حامی نسل کشی مسلمانان بوسنی، با اعتراض بسیاری از نویسندگان و اهالی ادبیات همراه شده است.

جایزه نوبل ادبیات سال قبل به خاطر رسوایی اخلاقی در این آکادمی سوئدی اعطا نشد، اما این بار به طور همزمان برگزیدگان سال های 2018 و 2019 معرفی شدند؛ اولگا توکارچوک از لهستان و پیتر هاندکه از اتریش به ترتیب برنده این دو جایزه شدند. این درحالی است که انتخاب هاندکه با واکنش منفی بسیاری از نویسندگان در جهان رو به رو شده است.

آن طور که روزنامه گاردین نوشته است، اعتراض ها به خاطر بدقولی آکادمی نوبل در رویکرد نژادی و جنسیتی است. چون این آکادمی وعده داده بود که از اروپامحوری و مردگرایی در انتخاب برگزیدگانش دست بردارد و به بانوان و سایر نژادها نیز توجه کند. اما نکته مهم تر اینکه هاندکه سابقه همراهی با اسلوبودان میلوشوویچ، رئیس جمهور اسبق صربستان در نسل کشی مسلمانان در منطقه بالکان را دارد و این موضوع هم با انتقاد جدی اهالی ادبیات مواجه شده است. هاندکه نسل کشی سربرنیتسا را انکار کرده بود و حتی علی رغم معرفی میلشوویچ به عنوان یک جنایتکار جنگی، باز هم در مراسم خاکسپاری وی در سال حضور یافته بود! از جمله معترضان به جایزه نوبل اسلاوی ژیژک فیلسوف اسلوونیایی است که از اقدام آکادمی سوئدی در نادیده گرفتن نویسندگانی برتر از هاندکه انتقاد کرده است.«جنیفر ایگان» داستان نویس آمریکایی و رئیس سازمان ادبیات و حقوق بشر انجمن قلم آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «از انتخاب نویسنده ای که از عاملان نسل کشی چون «اسلوبودان میلوشوویچ» رئیس جمهور سابق صربستان حمایت کرده، حیرت زده شدیم. ما تصمیم آکادمی سوئد مبنی بر اعطای جایزه نوبل ادبیات و تمجید از نبوغ زبانی فردی که مصرانه مستندات جنایات جنگی را انکار کرده است را نمی پذیریم.» میها مازینی نویسنده اسلوونیایی هم گفت: کسی که بیش از همه به من توهین کرده هاندکه است که با حمایتش از رژیم میلوشوویچ از کشتار مردم دفاع کرد.

یک جشنواره شعر با محورهای انقلابی برگزار می شود

سازمان بسیج هنرمندان برای شرکت در جشنواره ملی شعر «در امتداد فجر» فراخوان داد.

 این سازمان در چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بسیج مستضعفین و در گام دوم انقلاب اسلامی، جشنواره ملی شعر «در امتداد فجر» را برگزار می کند.

محورهای موضوعی جشنواره «در امتداد فجر» عبارت است از: خودسازی، جامعه سازی و تمدن نوین اسلامی، عزت و اقتدار ملی، جوانان، محور پیشرفت، ولایت، عاشورا، طلیعه ظهور، بسیج، شجره طیبه انقلاب، خودباوری، خودکفایی و امید به آینده، عدالت علوی و مبارزه با فساد، نگاه انقلابی، عمل جهادی، راهیان نور، راویان عشق، اخلاق و معنویت، سبک زندگی ایرانی اسلامی، فرجام برجام، راهبرد مقاومت، وحدت امت اسلام و هجو استکبار و جاهلیت مدرن. این جشنواره در بخش های شعر در تمام قالب های شعر فارسی (کلاسیک، سپید، نیمایی و...)، شعر طنز، ترانه و سرود و شعر کودک و نوجوان برگزار می شود. جشنواره «در امتداد فجر» شامل بخش ویژه ای با عنوان شعر گویشی (لری، کردی، ترکی، عربی، مازنی، گیلکی، بلوچی و...) است که با محوریت هجو استکبار و جاهلیت مدرن در فراخوان آمده است.20 اثر در بخش اصلی و 10 اثر در بخش ویژه به عنوان آثار برتر جشنواره انتخاب و مبلغ 15 میلیون ریال همراه با تندیس جشنواره به صاحبان آثار برتر اهدا خواهد شد. مهلت ارسال آثار به جشنواره بیستم آبان ماه 1398 و زمان برگزاری جشنواره نیمه اول آذرماه خواهد بود..

جاماندگان از پیاده روی اربعین به نمایش میدانی «تنها تر از مسیح» دعوت شدند

نمایش «تنهاتر از مسیح» به کارگردانی حسن بزرا و تهیه کنندگی علی اسماعیلی، هجدهم مهرماه اجرایش را با حضور تعدادی از مسئولان و استقبال مخاطبان در بوستان ولایت آغاز کرد.

مهدی چمران، رئیس سابق شورای اسلامی شهر تهران و عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب، حاج رحیم احمدی روشن پدر شهید احمدی روشن و برخی از مسئولان ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم حضور داشتند. حاج رحیم احمدی روشن در مراسم افتتاحیه نمایش گفت: بهتر این بود که این نمایش در منطقه ای از خاک عراق بین نجف و کربلا هر سال برگزار شود اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی این اتفاق نیفتاده و به چند اجرا در تهران و بوستان ولایت ختم شده است. وی با ابراز امیدواری از اینکه برپایی این مجالس برای آقا اباعبدالله(ع) به زمینه سازی ظهور موعود ختم شود، گفت: نخستین سوگواره ها برای امام حسین(ع) ابتدا در دوره آل بویه و بعد زمان صفاریان، زندیان و سپس قاجار برگزار شد. در زمان پهلوی ها سوگواری در حال کمرنگ شدن بود به طوری که مردم در منگنه و در بیغوله ها عزاداری می کردند. پدر شهید احمدی روشن گفت: خوشحالم که به وسیله نظام جمهوری اسلامی ایران مظلومیت آقا اباعبدالله(ع) و رشادت هایشان از مرزهای ایران فراتر رفته یک زمان ما از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تحت فشار بودیم اما حالا خوشبختانه شرایط تغییر کرده است و اربعین حسینی نیز از مرزهای ایران و عراق فراتر رفته است. پس از آن سانس نخست مراسم افتتاحیه نمایش با حضور خیل عظیم مردم در بوستان ولایت اجرا شد. در این نمایش بیش از 150 هنرور و بازیگر تئاتر فعال هستند و قرار است هر شب در ساعت های 19 و 21 در دو سانس پذیرای هزاران نفر از تماشاگران مردمی در بوستان ولایت (تهران) باشد. این نمایش با مشارکت ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهرداری تهران تا 6 آبان ماه هر شب در بوستان ولایت شهر تهران اجرا می شود.