آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۶
ورزش
۱۴
گزارش

دو برد خوب مقابل تونس و آرژانتین

باخت مقابل امریکا را فراموش کردیم

تیم ملی والیبال ایران در رقابت های جام جهانی روزهای پنجشنبه و جمعه به ترتیب به مصاف تونس و آرژانتین رفت و با دو پیروزی متوالی تعداد بردهایش را با شکست هایش برابر کرد.

تا پیش از بازی با تونس تیم ملی والیبال ایران با دو برد و چهار شکست در رده نهم جدول 12 تیمی مسابقات قرار داشت. شاگردان کولاکوویچ صبح پنجشنبه در هفتمین بازی خود مقابل تونسی قرار گرفتند که بدون پیروزی در رده آخر جدول قرار داشت. تیم ایران که از باخت ناامیدکننده ای مقابل امریکا به این دیدار می رسید موفق شد با یک پیروزی آسان و روحیه بخش خودش را بازیابی کند و به مسابقات برگردد. در این بازی تیم ایران باز هم با ترکیب جوانانش وارد زمین شد و در ست نخست با نتیجه 26 بر 24 به پیروزی رسید. اثرات باخت بازی قبل و انگیزه بالای تونس باعث شد کار در ست نخست کمی گره بخورد و نتیجه ای نزدیک به دست بیاید.

با این حال تجربه بالای بازیکنان ایران در امتیاز نهایی اجازه نداد تونس برنده ست اول شود. در آغاز ست دوم دیگر خبری از انگیزه تونس و ناهماهنگی در بازیکنان ایران نبود. دفاع های خوب بچه های تیم ملی کار را برای مهاجمان حریف سخت کرد و این ست درنهایت 25 بر 17 به سود ایران پایان یافت. در ست سوم نیز تونس اگرچه وضعیت بهتری نسبت به ست دوم ایجاد کرد اما باز هم فاصله ایجاد شده در اواسط ست، اجازه نداد آنها مشکلی برای ما ایجاد کنند و این ست نیز با حساب 25 بر 22 به سود ایران پایان یافت تا تیم ملی والیبال ایران ساده ترین مسابقه اش در جام جهانی را با نتیجه 3 بر صفر به پایان برساند. در این مسابقه امیرحسین اسفندیار با کسب 17 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن تیم کشورمان لقب گرفت و پوریا یلی نیز با 15 امتیاز دوم شد. در سمت مقابل حمزه ناگا با کسب 19 امتیاز بهترین عملکرد را در ترکیب تونس به ثبت رساند. تنها نکته منفی بازی ایران مقابل تونس 5 امتیازی بود که تونسی ها مستقیما از سرویس به دست آوردند و این نشان می دهد تیم ایران در دریافت اول حسابی دچار مشکل است.

تیم والیبال ایران صبح جمعه در هشتمین بازی خود مقابل آرژانتین قرار گرفت. تیم آرژانتین در مسابقات امسال با 3 برد و 4 شکست وضعیتی مشابه ایران را تجربه می کرد. این وضعیت مشابه که نشان از نزدیکی شرایط دو تیم می داد در جریان مسابقه هم نمود پیدا کرد و شاهد یکی از نزدیک ترین بازی های تیم والیبال ایران در جام جهانی امسال بودیم. در بازی مقابل آرژانتین کولاکوویچ بعد از پنج بازی دوباره معروف را به ترکیب اصلی تیم برگرداند و امیر غفور و میلاد عبادی پور نیز از ابتدا به بازی گرفته شدند. در ست نخست بازی شاهد رقابتی نزدیک میان دو تیم بودیم. این رقابت نزدیک تا امتیازات پایانی نیز ادامه پیدا کرد اما درنهایت تیم ایران موفق شد با حساب 27 بر 25 ست اول را برنده شود. در ست دوم اما این آرژانتینی ها بودند که به بازی برگشتند و دقیقا در همان نقطه ای که ایران در ست قبل پیروز شده بود، برنده بازی شدند.

25 بر 23 نتیجه ست دوم بود که به نفع آرژانتین رقم خورد. در آغاز ست سوم تغییراتی در ترکیب تیم ایران شکل گرفت. امیر غفور که در ست دوم نیمکت نشین شده بود به بازی برگشت و پوریا فیاضی جای یلی را در ترکیب گرفت. در این ست آرژانتین بسیار بهتر از دو ست قبل ظاهر شد و درنهایت با نتیجه 25 بر 19 پیروز شد. با عقب افتادن تیم والیبال ایران انگیزه بچه ها تغییر کرد و در ست چهارم شاگردان کولاکوویچ اجازه هیچ گونه خودنمایی به حریف ندادند. یلی که به ترکیب برگشته بود بازی خوبی به نمایش گذاشت و درنهایت ایران با برد 25 بر 17 بازی را به ست آخر کشاند. در ست آخر نیز والیبالیست های کشورمان روند خوب ست قبل را ادامه دادند و با نتیجه 15 بر 10 به پیروزی رسیدند تا در مجموع 3 بر 2 برنده بازی شوند. در پایان بازی پوریا یلی با کسب 18 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن ایران لقب گرفت و در تیم حریف این عنوان به پالاسیوس با 20 امتیاز رسید. تیم ایران در این بازی نیز اجازه داد حریف 11 امتیاز مستقیم از سرویس به دست آورد. با این برد تیم ایران به رده هفتم جدول صعود کرد.