آرشیو شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۰۱
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سفر عمران خان برای میانجیگری؟

حمله تروریستی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان در حالی صورت گرفته که نخست وزیر پاکستان امروز به تهران می آید و فردا با مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار می کند.

منابع رسمی در پاکستان، هدف از این سفر را پیشبرد ابتکار میانجیگری در منطقه خوانده اند. روزنامه پاکستانی داون به نقل از منابع آگاه (بدون ذکر نام) گزارش داد: عمران خان شامگاه شنبه وارد تهران خواهد شد و روز یکشنبه دیدار رسمی وی با دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران برگزار می شود، سپس وی تهران را به مقصد ریاض ترک خواهد کرد؛ جایی که عمران خان قرار است گفت وگوهایی با حاکمان سعودی داشته باشد.

منابع خبری پاکستان گفتند: عمران خان، ماه گذشته پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به ریاض رفت. در جریان چهارمین سفر نخست وزیر پاکستان به عربستان، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از طرف پاکستانی درخواست کرد برای تنش زدایی با ایران نقش آفرینی کند.

در تایید این اخبار رسانه های پاکستان می توان به دیدار اخیر عمران خان با رئیس جمهور کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد؛ دیداری که اولین برنامه حسن روحانی در این سفر بود و در همان ساعات اولیه حضور رئیس جمهور در نیویورک انجام شد.

روحانی در نشست خبری که در پایان سفر به نیویورک داشت، با تایید این که با عمران خان درباره روابط ایران و عربستان و ایران و آمریکا گفت وگو کرده است، افزود: نخست وزیر پاکستان مشغول پیگیری موضوع است و احتمالا مذاکرات دیگری هم بین عمران خان و مقام های ایرانی صورت بگیرد.

براساس اخبار منتشر شده به نظر می رسد در راستای پیگیری همان موضوع است که امروز عمران خان به تهران می آید و برخی منابع آگاه در وزارت خارجه پاکستان هم به رسانه ها گفتند: هدف از سفر عمران خان به ایران و عربستان برای هموار شدن مسیر بهبود روابط میان دو کشور و جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه است.

نخست وزیر پاکستان اول اردیبهشت امسال هم به ایران سفر کرده بود. وی همچنین در قامت نخست وزیر تاکنون پنج مرتبه به عربستان سفر کرده است.