آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

از دورخیز انگل برای اسکار تا نقد فیلم پل چوبی در امریکا

ثبت ملی هزار و یک شب

دورخیز انگل برای گرفتن اسکار

برنده نخل طلای کن نمایشی موفق در امریکا داشت و حالا تعداد سالن های نمایش دهنده آن هم افزایش پیدا خواهد کرد. به گزارش مهر و به نقل از د رپ، بعد از اینکه فیلم «انگل» ساخته بونگ جون هو توانست تبدیل به نخستین فیلم ساخت کره جنوبی بشود که جایزه نخل طلای کن را از آن خود می کند، این فیلم حالا توانسته چند رکورد در باکس آفیس فیلم های مستقل امریکا از جمله رکورد بیشترین میانگین فروش یک فیلم خارجی به ازای هر پرده سینما را جابه جا کند. با توجه به اینکه «انگل» توانست 376274 دلار بفروشد و میانگین فروش خود به ازای هر پرده سینما را به 125421 دلار برساند، این فیلم همچنین توانسته بالاترین میانگین فروش به ازای هر پرده سینمای تمام فیلم ها در سه سال گذشته را به ثبت برساند. «انگل» حالا هجدهمین فروش به ازای هر پرده سینما در تاریخ و هشتمین میانگین را در میان فیلم های لایو اکشن دارد.

کتاب مورد علاقه ناصرالدین شاه ثبت ملی شد

مدیر کاخ جهانی گلستان از ثبت کتاب قاجاری «هزار و یک شب» کاخ گلستان در جلسه شورای ثبت آثار منقول وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد. آفرین امامی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه چاپ سنگی کتاب هزار و یک شب با نام معروف «الف لیله و لیله» که آداب و رسوم ملت های شرق و نکته های ادبی و تعلیمات اخلاقی را حکایت می کند برای نخستین بار در سال 1259 قمری انجام شده است، ادامه داد: نسخه دوم همین کتاب در سال 1272 قمری، توسط «میرزا علی خویی» و شاگردانش به صورت سنگی و با 70 نگاره چاپ شد. او کتاب «هزار و یک شب» کاخ گلستان را متعلق به دوره ناصرالدین در سال 1263 قمری یعنی زمانی که در دارالسلطنه تبریز اقامت داشته، دانست و گفت: از این کتاب برای ناصرالدین شاه قصه های زیادی می خواندند، به همین دلیل او به آن علاقه مند شده و تصمیم گرفت تا اگر به پادشاهی رسید، دستور دهد بار دیگر آن را بنویسند و نگارگری کتاب انجام شود که با به سلطنت رسیدن او در سال 1264 دستور داد تا «هزار و یک شب» را کتاب آرایی کنند.

نقد فیلم «پل چوبی» در دانشگاه امریکا

فیلم «پل چوبی» در دانشگاه (usc) کالیفرنیا به نمایش درمی آید و مهدی کرمپور به دعوت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (usc) برای نمایش این فیلم در این دانشگاه حضور خواهد یافت. در این برنامه عباس حجت پناه به عنوان مجری و حمیدرضا صدر به عنوان منتقد در کنار کارگردان به بررسی فیلم خواهند پرداخت. کرمپور پیش از این در سال 2011 نیز به دعوت دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (ucla) و برای نمایش فیلم «طهران تهران» به امریکا سفر کرده بود.

84 مستندساز زن متقاضی جشنواره حقیقت

دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت، پذیرای جدیدترین آثار 84 مستندساز زن شده است، سال گذشته 89 فیلم توسط بانوان فیلمساز به جشنواره سینماحقیقت ارایه شده بود. بر اساس آمار دبیرخانه جشنواره، 516 کارگردان مرد نیز متقاضی حضور در سیزدهمین دوره سینماحقیقت شده اند. به این ترتیب، درصد مشارکت مردان نسبت به زنان در این رویداد سینمای مستند ایران، 86% به 14% است که این آمار به نسبت فیلم های ارسالی، مطابق با دوره پیش است.