آرشیو سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، شماره ۴۴۸۹
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

دلواپسی هندی ها از فروش برنج به ایران

هیاتی از صادرکنندگان برنج باسماتی هند که هفته گذشته از تهران بازگشتند، چندان درباره صادرات خوش بین نیستند و انتظار دارند ایران تنها 400 هزار تن برنج باسماتی وارد کند. آشوک ستی، مدیر انجمن صادرکنندگان باسماتی اظهار کرد: ما بسیار نگران هستیم و تنها حدس می زنیم ایران چه میزان برنج باسماتی خریداری خواهد کرد. هیچ تعهد صادراتی از سوی ایران وجود نداشته با این حال آنها ممکن است برای مقداری برنج کیفیت بالا که در پنجاب تولید می شود، سفارش خرید دهند.

قیمت بنزین و گازوییل در 3کشور همسایه ایران چقدر است؟

گزارش ها نشان می دهد، نرخ بنزین و گازوییل در کشورهای همسایه ایران عجیب است. به عنوان مثال قیمت هر لیتر بنزین در ارمنستان برابر با یک دلار و 18 سنت است. یعنی در ارمنستان قیمت بنزین 15 هزار و 930 تومان و قیمت گازوییل 14 هزار و 715 تومان (1.09 دلار) به فروش می رسد. همچنین در پاکستان، دیگر کشور همسایه ایران، قیمت بنزین 9450 تومان (0.7 دلار) و قیمت گازوییل 10 هزار و 800 تومان (0.8 دلار) برآورد شده است. در آذربایجان نیز قیمت بنزین 6345 تومان (0.47 دلار) و قیمت گازوییل 4725 تومان (0.35 دلار) اعلام شده است. حسین آقایان، کارشناس اقتصادی افزود: قیمت بنزین در ایران بسیار ناچیز است. اگر بنزین را هر تن 600 دلار محاسبه کنیم، در هر لیتر 4500 تومان در فوب خلیج فارس خرید و فروش می شود که این مساله به معنای این است که در ایران تنها یک چهارم پول بنزین اخذ می شود. البته هزینه تولید بنزین در ایران بالاست.

هپکو رسما به دولت بازگشت

شرکت فرابورس ایران با صدور اطلاعیه ای در خصوص مجوز انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو از شرکت هیدرواطلس به دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که با این اقدام موافقت شده است. انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو در حالی رسما اتفاق افتاده است که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه هپکو دولتی نشده است، در این رابطه اظهار داشته، سازمان خصوصی سازی با وکالت بلاعزل از سوی سهامدار قبلی فرآیند قانونی واگذاری شرکت را طی می کند.

هیچ طرحی درباره حذف یارانه پنهان در مجلس نهایی نشده است

معصومه آقاپور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: بررسی ها درباره یارانه های پنهان آغاز شده اما هنوز هیچ طرحی در رابطه با آن نهایی نشده است. با توجه به اینکه یارانه پنهان، به اصلاح قیمت حامل های انرژی نیز مرتبط می شود، باید برای تصمیم گیری در این زمینه تمام شرایط را بررسی کرد. به گفته او مجلس و دولت در این زمینه بررسی ها را ادامه خواهند داد تا اگر بناست تصمیمی گرفته شود، با لحاظ کردن تمام جوانب باشد. نظرهای موافق با تغییر در ساختار پرداخت یارانه ها در طول ماه های گذشته از سوی دیگر نمایندگان نیز مطرح شده است.

در بهار 98 چند شغل ایجاد شد؟

بررسی داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد تعداد کل شاغلان کشور از 22 میلیون و 604 هزار نفر در بهار سال 95 به 23 میلیون و 313 هزار نفر در زمستان 97 رسیده بود که این میزان در بهار سال 98 به حدود 24 میلیون و 462 هزار نفر و در تابستان نیز به حدود 24 میلیون و 751 هزار نفر رسیده است. بر این اساس در سه ماهه بهار سال جاری با وجود اینکه نرخ رشد اقتصادی سال 97 نیز منفی بوده، یک میلیون و 148 هزار و 885 شغل در کشور ایجاد شده که باور آن کمی سخت است.

بازگشت 33 میلیارد پول کلاهبرداری شده به مردم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بازگرداندن 33میلیارد پول کلاهبرداری شده در خدمات ارزش افزوده اپراتورهای تلفن همراه به مردم خبر داده است. به گفته آذری جهرمی دامنه کلاهبرداری خدمات ارزش افزوده بسیار گسترده است و ما تنها در یک پرونده 33میلیارد که کلاهبرداری شده بود را به مردم برگرداندیم.

منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره «منطقه ای کردن مزد کارگران» می گوید: مزد منطقه ای آیتم های مختلفی دارد و حداقل های قانون کار باید رعایت شود ولی چون این آیتم ها رعایت نمی شود نگران تضییع حقوق کارگران و سوءاستفاده های احتمالی آن هستیم. این تصور که در شهرهای کوچک هزینه ها کمتر است، اشتباه است چون همه کشور به یک اندازه شرایط اقتصادی و تورم را تحمل می کنند.

معافیت مالیاتی مناطق آزاد حاصلی جز فساد و فرار مالیاتی نداشت

هادی سبحانیان، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده هیچ گونه اصابتی بر تولیدکننده ندارد، افزود: این حرف غلط است که مناطق آزاد را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کنیم و بگوییم که به دنبال حمایت از تولیدکننده هستیم. گوینده چنین حرفی با نظام مالیات بر ارزش افزوده آشنایی ندارد یعنی هدفی را دنبال می کند که اگرچه هدف خوبی است اما برای آن ابزار خوبی را انتخاب نکرده است؛ اعطای معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق آزاد نه تنها منطبق با مبانی نظری این مالیات نیست، بلکه پیامدها و تبعاتی را برای اقتصاد کشور دارد که فساد و فرار مالیاتی و تبعیض بخشی از آنهاست.