آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
سیاست
۲

وزیر علوم درباره نحوه رسیدگی به بورسیه های غیرقانونی پاسخ داد: لیست های سفارشی بورسیه در دولت های نهم و دهم

وزیر علوم دیروز در مجلس به سوالی که سه سال قبل مطرح شده بود، پاسخ داد. سوالی درباره بورسیه های غیرقانونی تحصیلی که طی سال ها در دولت قبل به نمایندگان سابق، فرزندان وزرا و آقازاده ها تعلق گرفته بود. اینها را محمود صادقی نماینده سوال کننده در توضیح سوال خود گفت. گستردگی این رانت تا جایی است که به گفته صادقی حتی استیضاح وزیر سابق علوم، فرجی دانا با آن مرتبط است. صادقی بعد از سه سال که سوالش به صحن مجلس رسیده بود، بعد از توضیح از برخورد منفعلانه منصور غلامی وزیر علوم با این موضوع انتقاد کرد. در چنین شرایطی وزیر علوم پشت تریبون بهارستان رفت تا از 844نفری بگوید که بدون داشتن شرایط لازم بورسیه تحصیلی گرفتند؛ البته بدون اینکه نامی از آقازاده ای ببرد.

دولتی که روال ها را بر هم زد

صادقی نماینده تهران پیش از جلسه علنی دیروز از طرح سوالش خبر داده بود. او در ابتدای سخنانش گفت بیش از سه سال از طرح این سوال می گذرد اما آثار زیان بار این موضوع در 30 سال آینده گریبان گیر آموزش عالی کشور خواهد شد. صادقی توضیح داد که اعزام دانشجو به خارج از کشور براساس قانون مصوب 1364 منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام انجام می شود و هرکس در شرایط رقابت برابر علمی بتواند امتیاز لازم را کسب کند، از امتیاز بورسیه برخوردار می شود. دولت نهم و دهم اما روال قانونی را برهم زد. نماینده تهران این طور ادامه داد: «در سال 1385 مطابق تصمیم شورای مرکزی بورسیه تصمیم به انتخاب داوطلبان برای اعزام گرفته شد البته این تصمیم قابل توجیه بود چراکه قرار بود از میان دانشجویان ممتاز و نمونه و دارای رشته های خاص منتخبان اعزام شوند. در سال 87 دستورالعمل تغییر کرد و با اضافه شدن یک بند افراد دیگری نیز شامل امتیاز بورسیه قرار می گرفتند که شرط معدل آنها برای اعزام در مناطق مختلف 16 و 14 بود. البته کسانی از این امتیاز برخوردار می شدند که نیازی به اعزامشان با آن رشته نبود». صادقی گفت وزارت علوم باید پاسخ دهد چه تعداد از مقامات یا منتصبان آنها در این لیست ها حضور داشتند و چرا وزارت علوم از جسارت و شجاعت لازم برای شفاف سازی در این زمینه برخوردار نیست؟ او از وجود لیستی 100نفره خبر داد که در آن «نمایندگان سابق مجلس، فرزند وزیر، فرزند امام جمعه و برخی آقازاده ها و آقاها به چشم می خورد بنابراین باید پاسخ داده شود با این افراد چطور برخورد شده است». به گفته صادقی حداکثر کاری که کمیته مشخص شده برای رسیدگی به این موضوع انجام داده، قطع بورسیه بوده و سپس حکمی صادر شده مبنی بر ادامه تحصیل این افراد با هزینه شخصی خودشان.

850 بورسیه غیرقانونی

منصور غلامی وزیر علوم از جمله وزرایی است که از مجلس کارت زردهای زیادی گرفته است. او در آخرین حضورش برای پاسخ به سوال ها نیز نتوانسته بود نمایندگان را قانع کند. دیروز اما توضیحات غلامی درباره نحوه رسیدگی به بورسیه های غیرقانونی در دولت های نهم و دهم صادقی را قانع کرد. غلامی گفت: از سال 92 تا 96 بررسی ها در حوزه بخش های اداری صورت گرفت و در سال 96 و 97 عموما مباحثی مانند استخدام و جایابی بورسیه های فارغ التحصیلان مطرح بود که این موضوع بعضا با موارد حاشیه ای همراه بود و ما در حال مدیریت و انجام آن هستیم. او درباره روندی که منجر به ایجاد چنین رانتی شده توضیح داد و گفت آمار بورسیه های بدون آزمون از سال 85 تا 92، بیش از سه هزارو 600 نفر بوده است. غلامی گفت: «در مجموع 844 نفر فاقد یک یا چند شرط از شرایط لازم برای بورسیه شدن بوده اند. پس از بررسی مجدد در کمیته تجدیدنظر نهایتا 335 نفر ملزم شدند با هزینه شخصی تحصیل کنند، زیرا حداقل شرایط برای تحصیل در دوره دکترا را داشتند، اما شرایط برای بورس را نداشتند، 21 نفر به دلیل اینکه هیچ کدام از شرایط را نداشتند، لغو تحصیل شدند، 17 نفر هم به دلیل عدم توان در ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند».وزیر علوم و نماینده تهران در نهایت نامی از مسئولانی که مرتبط با لیست های سفارشی بورسیه بودند، نیاوردند. در حالی که به گفته غلامی برای هر کدام از بورسیه ها بین 500 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه شده است.