آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
سیاست
۲

ناصر سراج: برکنار نشدم، استعفا دادم

حواشی غیبت ناصر سراج، رئیس سابق بازرسی کشور و مشاور رئیس قوه قضائیه، در جلسه تودیع و معارفه رئیس جدید سازمان بازرسی کل کشور همچنان ادامه دارد. قاضی سراج که غایب بزرگ مراسم تودیع خود بود، در بیان دلیل عدم حضورش در سازمان بازرسی کشور گفته است: من مسافرت بودم و موضوع را دیر به من ابلاغ کردند، بنابراین نتوانستم در جلسه حاضر شوم.

این در حالی است که محسنی اژه ای در همان جلسه اعلام کرد که «از او خواستیم که بیاید. علت عدم حضورشان هم برای من روشن نیست. برای ما مدیران این موضوع فرعی است و هرکجا هست به سلامت باشند». با این توضیح محسنی اژه ای حداقل اگر سراج امکان حضور در جلسه را نداشت، به اصرار معاون رئیس قوه قضائیه دلیل را توضیح می داد.

همان زمان برخی گمانه زنی ها از دلخوری سراج حکایت داشت که چرا در این زمان حساس برکنار شده است که در گفت وگویی این امر را تایید یا تکذیب نکرد و فقط گفت: «چیز خاصی نبود». سراج برابر این پرسش که شایعه بازداشتش رسانه ای شده است نیز گفت: کوتوله های خرابکار داخلی می خواهند خود را مطرح کنند و در این راه می خواهند مسئولان را تخریب کنند. وی ادامه داد: برخی ها می خواهند امنیت روانی جامعه را نشانه بروند و خطی است که مسئولان را تخریب کرده و به دنبال این هستند که مردم را نسبت به نظام بدبین کنند. قاضی سراج گفت: همان گونه که می بینید، اغلب نیروهای انقلابی در تیررس تخریب این افراد قرار می گیرند، چراکه آنها می خواهند خود را این گونه مطرح کنند و نمی خواهند برای نظام کاری کنند. وی با عادی خواندن شایعات این چنینی گفت: باید مسئولان و مردم نسبت به این خرابکاری ها هوشیار باشند.در ادامه حواشی که چندوقتی است گریبان سراج را گرفته، او درباره شایعه برکناری اش از سازمان بازرسی به علت داشتن پرونده، نیز اظهار کرد: من کنار گذاشته نشدم و همان طور که آقای محسنی، معاون اول قوه قضائیه هم فرمودند، از سال 96 تا به حال چندین بار استعفا و تقاضای بازنشستگی کرده ام که متاسفانه تا به حال موفق نشده ام. سراج ادامه داد: با وجود اینکه بیش از 40 سال سابقه کار دارم، درخواست بازنشستگی ام را قبول نکردند و فعلا هستم تا ببینیم چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد. سراج با تاکید بر اینکه برکنار نشده است، گفت: من و آیت الله رئیسی 37 سال است که با هم همکاری می کنیم و ممکن است سر استعفا یک ناراحتی و نگرانی ای هم برای ایشان پیش آمده باشد، اما به هرحال چون فشار خیلی سنگین بود، گفتم که یک جوان بیاید که بتواند کار را بهتر انجام دهد. وی با بیان اینکه شایعات مطرح شده در ارتباط با موضوع هفت سنگان قزوین بود، گفت: در سال 53 آمدند یک زمین را قطعه بندی و واگذار کردند که عده ای به عنوان تعاونی آنها را خریداری کرده بودند و از طرفی نیز یک قطعه 27 هکتاری نیز کنار آن بود که سازمان های اداری در آن دست داشتند، اما مطرح نبود که ما آن را هم کشف کردیم. مشاور رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: من چهار گزارش در این رابطه به آیت الله رئیسی دادم که ایشان هم دستور اکید برای بررسی دادند. وی با بیان اینکه درمورد باستی هیلز هم گزارش کاملی تهیه کرده ام و همچنین در مورد لواسانات نیز گزارش های متعددی تهیه شد که خود آیت الله رئیسی فرمودند بهترین گزارش بود، گفت: آقای رئیسی دستور بررسی این موارد را هم داده است و ان شاءالله در آینده اقدامات خوبی روی این مسائلی که مطرح شده صورت خواهد گرفت و پاسخ افکار عمومی داده خواهد شد.