آرشیو چهار‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۴۵
ورزش
۱۴

جودو از تعلیق نجات پیدا می کند؟

فدراسیون جودو رسما شکایت خود را به دادگاه بین المللی حکمیت ورزش (cas) ارسال کرد. این شکایت به خاطر تعلیق موقت جودوی ایران است. نزدیک به یک ماه است که فدراسیون جودو از هرگونه فعالیت بین المللی محروم است. این محرومیت به خاطر مهاجرت سعید ملایی به آلمان است. قهرمان وزن منهای 81 کیلوگرم جودوی جهان چندی پیش بود که در اقدامی ناگهانی بعد از شرکت در رقابت های قهرمانی جهان 2019 توکیو دیگر به کشور بازنگشت و از همان جا راهی آلمان شد. دلیل این تصمیم ملایی اعتراض به عدم تقابلش با نماینده اسرائیل بود که در نهایت منجر به عنوان پنجمی اش در این مسابقات شد. سعید در رویداد بزرگ و مهم توکیو برای چندمین بار مقابل این جودوکار اسرائیلی قرار گرفت که حاضر به رویارویی با او نشد اما دیگر حاضر به ادامه فعالیت در تیم ملی جودوی ایران هم نشد. قهرمان جودوی آسیا در حالی این تصمیم را گرفت که مسئولان فدراسیون جهانی جودو را هم از این اقدام خود باخبر کرده بود. سران جهانی فدراسیون جودو که پیش تر از خطرات جدی رو به رونشدن جودوکار ایرانی با نماینده اسرائیل به وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ایران هشدار داده بودند، در نهایت با این اتفاق این حکم تلخ را که تعلیق بود، امضا کردند. آنها دلیل تعلیق جودوی ایران را بی توجهی به منشور المپیک و دخالت مسائل سیاسی در ورزش عنوان کرده اند. بر اساس اعلام فدراسیون جهانی جودو، فدراسیون جودوی ایران 21 روز مهلت داشت تا نسبت به رای صادره به دادگاه بین المللی ورزش (cas) شکایت کند که با اتمام این مهلت، این شکایت ارسال شده است. آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو که معتقد است دفاعیات خوبی برای پرونده تنظیم کرده اند، در این باره می گوید: «برای پاسخ به نامه تعلیق پیشگیرانه، فدراسیون جهانی جودو 21 روز مهلت اعتراض به این تعلیق موقت را برای جودوی ایران در نظر گرفته بود که از 18 سپتامبر تا 9 اکتبر فرصت پاسخ داشتیم و با هماهنگی کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک، امیر ساعد، از وکلای مجرب و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو کمیسیون حقوقی کمیته ملی المپیک که از سوی فدراسیون انتخاب شده بود، ما را در طول بررسی به این پرونده یاری کند. پس از برگزاری چند جلسه تخصصی لایحه اولیه با هماهنگی مسئولین ورزش آماده و در تاریخ 7 اکتبر این لایحه اعتراضی به رای تعلیق پیشگیرانه به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) ارسال شد. 10 روز فرصت داریم تا مستندات و لایحه تکمیلی، شهود و داوران را برای بررسی نهایی پرونده اعلام کنیم. امیدوار هستیم با توجه به شرایط تصمیم عادلانه ای در این باره گرفته شود و بار دیگر شاهد درخشش جودوکاران ایرانی در میادین مختلف بین المللی باشیم».

مسئولان ورزش کشور اما معتقد هستند تعلیقی که برای فدراسیون جودوی ایران در نظر گرفته شده، کاملا مغرضانه است و رئیس فدراسیون جهانی جودو مدت هاست به دنبال این است که جودوی ایران را از فعالیت های بین المللی محروم کند. رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک نیز چندی پیش شخصا به ملاقات ویزر، رئیس جهانی این فدراسیون رفت تا راه حلی برای این موضوع بین مسابقات دو کشور پیدا کند. در شرایطی که صالحی امیری این موضوع را حل شده اعلام کرد و گفت خطر تعلیق دیگر جودوی ایران را تهدید نمی کند اما ویزر خلاف رایزنی های انجام شده عمل کرد.

سعید ملایی در حال حاضر در آلمان به سر می برد و مدعی شده که برای بازی های المپیک 2020 توکیو زیر پرچم کمیته بین المللی المپیک مسابقه خواهد داد. او گفته که برایش فرقی نمی کند با چه ورزشکاری مسابقه می دهد و فقط هدفش کسب مدال المپیک است. چند روز بعد از مهاجرت ملایی، محمد منصوری، مربی تیم ملی جودو هم به آلمان رفت تا به ملایی بپیوندد. منصوری نیز تا المپیک 2020 توکیو با فدراسیون جودو قرارداد داشت اما تصمیم گرفت تمرینات این جودوکار را زیر نظر بگیرد. منصوری اخیرا مصاحبه ای را با یکی از رسانه های خارجی انجام داده و گفته او نیز به ایران بازنمی گردد. او که رابطه بسیار نزدیکی با ملایی دارد، دراین باره می گوید: «وقتی دیدم ملایی در توکیو برای چندمین بار این اتفاق برایش پیش آمد، دیگر انگیزه این را که بتوانم در تمرینات حاضر شوم، نداشتم. برای همین تصمیم گرفتم که بروم». ملایی در حال حاضر رده دوم وزن منهای 81 کیلوگرم جهان را در اختیار دارد. او در یک سال گذشته نفر اول جهان بود اما به دلیل اینکه چهار بار پیاپی در رقابت های جهانی با قرعه اسرائیل مواجه شد، این جایگاه را از دست داد.