آرشیو سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۶
شهرستان ها
۵

خبر

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد: اداره موقوفات یزد با تعیین متولی از طرف واقف انجام می شود

یزد-خبرنگاررسالت: حجت الاسلام و المسلمین حسین زارع زاده با بیان اینکه اداره موقوفات با تعیین از طرف واقف انجام می شود، گفت: وقفنامه را می توان به گونه ای تنظیم کرد که تولی گری و مدیریت آن توسط فردی معرفی شده از طرف واقف انجام شود. ایشان اظهار داشت: نبی مکرم اسلام می فرمایند پرونده انسان با مرگشان بسته می شود مگر سه قشر از جامعه که پرونده آنها همچنان باقی می ماند و در آن امور مختلف نوشته می شود. وی تصریح کرد: یکی از قشرهایی که پرونده آنها پس از مرگ باز می ماند و برای آنها ثواب نوشته می شود، افرادی هستند که از خود بنایی به وقف گذاشته اند و مردم از آن در طول تاریخ استفاده می کنند. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به اینکه در استان یزد مجموعه های وقفی بسیار بزرگی وجود دارد که قدمت آنها به بیش از چندصد سال می رسد، عنوان کرد: تنها خدا می داند که این بناها چقدر در ارتقای درجه و رشد جایگاه واقفان آنها تاثیرگذار بوده است. زارع زاده افزود: بخشی از دینداری مردم یزد را ما وابسته به واقفان خیراندیشی هستیم که از مال و دارایی خود به وقف کردن اماکن دینی و حوزه های علمیه پرداختند. وی با اشاره به اینکه تمام نیازهای قدیم مردم در ایران بر اساس موقوفات انجام می شد، گفت: آب انبارها، مساجد، حمام ها و موارد مختلف دیگر موقوفاتی بودند که برای رفع نیازهای مردم انجام می شد. زارع زاده ادامه داد: حتی ما موقوفاتی داشتیم که برای زوار ائمه(ع) کفش تولید می کردند و برخی از وقف ها هم با نیاتی بوده که از جمله آن می توان به تامین پوشاک زمستانه برای نیازمندان اشاره کرد.

رئیس دادگستری شهرستان قشم خبرداد: ورود دستگاه قضائی هرمزگان به نحوه واگذاری برخی اراضی ساحلی قشم

بندرعباس-خبرنگار رسالت: مسعود رحمانی از ورود دستگاه قضائی استان هرمزگان به نحوه واگذاری برخی اراضی ساحلی خبر داد و مصوبات جلسه ای برای بررسی این موضوع را تشریح کرد. ایشان از ورود دستگاه قضائی استان هرمزگان به نحوه واگذاری برخی اراضی ساحلی خبر داد و گفت: در این زمینه شورای حفاظت از اراضی در محل دادگستری و با حضور دادستانی و کلیه نهادهای متولی از جمله سازمان منطقه آزاد و شیلات و منابع طبیعی، اداره ثبت، جهاد کشاورزی و نهادهای دیگر تشکیل شد. رحمانی افزود: توقف عملیات اجرایی در مورد برخی اراضی، اتخاذ ترتیبی برای دسترسی آسان عموم به سواحل و پرهیز از هرگونه خدشه به نمای دریا از طریق واگذاری اراضی و احداث بنا، رعایت فواصل قانونی در واگذاری اراضی جهت پرورش میگو و سایر آبزیان از محل سکونت عموم در این جلسه مصوب شد.

رئیس دادگستری قشم در ادامه عنوان کرد: همچنین ترتیبی اتخاذ شد تا در مورد حواشی پیش آمده اطلاع رسانی دقیق توسط نهاد متولی صورت گیرد تا موجبات برداشت خلاف واقع منتفی شود.

مسئول بسیج رسانه استان مازندران: نخستین جشنواره رسانه ای ابوذر در مازندران برگزار می شود

ساری- خبرنگار رسالت: عبدالمهدی حق شناس از برگزاری نخستین جشنواره رسانه ای ابوذر در استان مازندران خبر داد. حق شناس افزود: این جشنواره در محورهای دفاع مقدس و جبهه مقدس، اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، مبارزه با آسیب های اجتماعی، محرومیت زدایی، بسیج و حوزه های اقدام، مسائل صنفی خبرنگاران، بصیرت و دشمن شناسی و دستاوردهای انقلاب برنامه ریزی شده است. مسئول بسیج رسانه مازندران گفت: اصحاب رسانه مازندران با ارائه محورهای فوق در موضوعات عکس، مستند، گزارش، موشن گراف، کلیپ، کاریکاتور و یادداشت در این جشنواره شرکت کنند. حق شناس با بیان اینکه امیدواریم استقبال اصحاب رسانه استان که در حوزه ایثار و شهادت فعالیت چشمگیری دارند بالا باشد، گفت: اصحاب رسانه استان باید آثار خود را تا بیستم آبان 98 به نشانی آی دی resaneabozarmazandaran بسیج رسانه مازندران ارسال کنند.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان : مشاغل خانگی زنان در شهرستان های سیل زده لرستان توسعه می یابد

خرم آباد-خبرنگار رسالت: سیدعلی نادر دهقانی گفت: 170 نفر از زنان این استان به ویژه از شهرستان های سیل زده پلدختر و دلفان برای اجرای طرح الگوی توسعه نوین مشاغل خانگی انتخاب شدند. ایشان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان لرستان که با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده برگزار شد، ضمن اشاره به اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: الگوی نوین توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی با همکاری وزارت کار در حال انجام بوده که ما در این برنامه به یک مدل رسیدیم که شامل آموزش و توانمندسازی است. وی افزود: استان لرستان در اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به عنوان یک پایلوت در کشور بود و مشکل خاصی در این زمینه نداشت. رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با بیان اینکه برای اجرای طرح الگوی توسعه نوین مشاغل خانگی با تشکیل دبیرخانه، تیم علمی و تیم اجرایی مزیت های نسبی این استان مورد تحلیل قرار گرفت، عنوان کرد: بعد از بررسی های انجام شده جهت اجرای این طرح از بین 350 نفر بانوی معرفی شده توسط دفتر امور بانوان استانداری لرستان 170نفر انتخاب و بین شهرستان های مختلف این استان تقسیم شد. وی بیان کرد: این افراد بیشتر از شهرستان های پلدختر و دلفان انتخاب شدند، زیرا آنها بیشترین آسیب ها را در سیل اخیر متحمل شدند.

در شهرک ها صنعتی سیستان و بلوچستان اعمال می شود؛ کاهش تعرفه حمل و نقل ریلی برای صنعتگران مستقر در سیستان و بلوچستان

زاهدان- خبرنگاررسالت: سرپرست شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان گفت : بر اساس مذاکره و تفاهم با اداره کل راه آهن جنوب شرق قرار شد تعرفه حمل و نقل ریلی برای صنعتگران مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی سیستان و بلوچستان تا میزان حمل و نقل جاده ای کاهش پیدا کند. مهندس علیرضا راشکی اظهار داشت: این میزان کاهش بدون در نظر گرفتن حجم و یا وزن خاصی با همکاری اداره کل راه آهن جنوب شرق اعمال می شود. وی افزود: علاوه بر این قرار شد با مذاکره اداره کل راه آهن جنوب شرق با هیئت مدیره در فاز دوم با توجه به استقبال صورت گرفته میزان دیگری تخفیف اعمال شود تا حمل و نقل ریلی برای واحد های تولیدی با قیمتی پایین تر از حمل و نقل جاده ای در نظر گرفته شود. ایشان یادآور شد: در این نشست پیرامون ظرفیت شهرک صنعتی زاهدان در خصوص تولیدات مورد نیاز راه آهن و شبکه ریلی کشور بحث و بررسی شد. مهندس راشکی ادامه داد: قرار شد در خصوص ادوات ریلی آزمایش های استاندارد وبررسی ا پیرامون کیفیت محصولات تولیدی ریلی از جمله فنر ، کلیپس و سایر اقلامی که در شهرک صنعتی زاهدان میرجاوه تولید می شود اعمال و پس از مطمئن شدن از کیفیت آنها ،خرید از واحد های مذکور انجام شود. وی یاد آور شد:همچنین بنا به پیشنهاد شرکت شهرک های صنعتی سیستان و بلوچستان و استقبال اداره کل راه آهن جنوب شرق مطالعات لازم و نقشه برداری ها در خصوص خطوط فرعی ریلی برای شهرک صنعتی زاهدان میرجاوه در دستور کار قرار گرفت

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای همدان: سدهای همدان در نخستین ماه از سال آبی 98 سیراب شد

همدان- خبرنگاررسالت: منصور ستوده گفت: سدهای همدان در نخستین ماه از سال آبی 98 سیراب شد. ایشان اظهار داشت: از ابتدای سال آبی 98 یعنی پاییز تاکنون 57 میلی متر بارندگی در استان رخ داده است. وی گفت: این رقم در مدت مشابه سال گذشته 34 میلی متر و در میانگین بلندمدت 40 ساله 26 میلی متر بوده که بارندگی امسال نسبت به سال گذشته 70 و نسبت به میانگین بلندمدت 115 درصد افزایش داشته است. مدیر عامل با اشاره به وضعیت منابع آبی استان هم بیان کرد: سد اکباتان نزدیک به 20 میلیون متر مکعب آب داشته و 59 درصد آن پر است. ستوده افزود: هزار و 90 لیتر در ثانیه آب از سد اکباتان برای مصرف شرب همدان خارج شده و سد آبشینه هم که ذخیره دوم شهر همدان به شمار می رود؛ 2 میلیون متر مکعب آب داشته و 40 درصد آن پر است. وی اعلام کرد: 81 درصد سد شیرین سو کبودرآهنگ معادل 3 میلیون و 600 هزار متر مکعب، 90 درصد سد کلان ملایر معادل 40 میلیون و 500 هزار متر مکعب و 78 درصد سد سرابی تویسرکان معادل 7 میلیون و 230 هزار متر مکعب پر است. ستوده گفت: سد شنجور رزن 4 میلیون و 50 هزار متر مکعب آب داشته و 78 درصد آن پر است و سد نعمت آباد اسدآباد هم 750 هزار متر مکعب آب داشته و 16 درصد آن پر است. گفتنی است: افزایش مقدار بارندگی در یک سال گذشته سبب شد تا سدهای استان همدان در وضعیت بسیار خوبی قرارگرفته و چند سد به طور کامل پر شوند.

بازدید مدیرکل موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت از زادگاه نفت

مسجدسلیمان- خبرنگاررسالت: دکتر اکبر نعمت الهی با حضور در زادگاه نفت آخرین وضعیت اجرایی موزه گنجینه نفت مسجدسلیمان را مشاهده و بررسی کرد. ایشان در این بازدید یک روزه با حضور در دفتر مهندس قباد ناصری مدیرعامل شرکت با وی و دست اندرکاران اجرای پروژه موزه نفت مسجدسلیمان دیدار و گفت وگو کرد. وی طی سخنانی با تقدیر از زحمات و اقدامات صورت گرفته توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان جهت تسریع در روند اجرای پروژه موزه نفت در مسجدسلیمان گفت : با مساعدت و موافقت وزیر نفت بودجه مناسبی جهت پرداخت مطالبات پیمانکار اجرایی و سرعت بخشیدن به روند اجرایی پروژه از سوی شرکت ملی نفت ایران تصویب شده است. دکتر نعمت الهی با اشاره به اینکه چون مسجدسلیمان مهد اولین های کشور است می بایست این مهم، مبنای کار قرار گیرد، افزود: می بایست فرهنگ تمدنی که با پیدایش نفت در این منطقه و کشورمان شکل گرفت با استفاده از شیوه ها و شگردهای مختلف به تصویر کشیده و به عموم منتقل شود. وی همچنین به حضور تیم های مختلفی از شرکت ملی نفت ایران به منظور بررسی شرایط و جمع آوری اطلاعات به منظور به تصویر کشیدن و روایت تاریخچه فعالیت های اکتشاف - حفاری و بهره بردای نفت در این منطقه خبر داد و گفت : با هماهنگی های صورت گرفته کارشناسان مدیریت اکتشاف در این منطقه حضور پیدا کرده و اطلاعات مربوطه را گردآوری و دسته بندی خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان : لایروبی رودخانه های لنگرود با وجود سنبل آبی با مشکل مواجه می شود

لنگرود-خبرنگاررسالت: مهندس خرمی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در حاشیه این بازدید گفت : امیدواریم بتوانیم با توجه به بازدیدهایی که انجام شده است برنامه ریزی لازم برای تسهیل در لایروبی رودخانه های لنگرود تا چمخاله انجام دهیم تا در فصل بارش شاهد وقوع سیلاب نباشیم. ایشان با اشاره به درگیری رودخانه های این شهرستان با گیاه مهاجم سنبل آبی افزود: سنبل آبی مشکل را مضاعف و لایروبی را سخت کرده است که انتظار می رود با همکاری سایر ارگان ها این طرح به زودی اجرایی شود. مهندس خرمی در ادامه با تاکید بر اینکه شرکت آب منطقه ای گیلان برنامه ریزی برای لایروبی رودخانه ها را انجام داده و برداشت های لازم از طریق مشاور صورت گرفته است، گفت: به زودی پیمانکار برای لایروبی رودخانه های شهرستان لنگرود اعزام خواهد شد.