آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
جامعه
۱۳

احتمال وقوع سیل با افزایش بارندگی ها

بارش باران های پاییزی شروع شده و بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی تا اواسط هفته با افزایش بارندگی ها احتمال وقوع سیلاب های ناگهانی افزایش پیدا می کند.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روز گذشته با اعلام خبر بارش باران در اکثر استان های کشور گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی به کشور انتظار داریم در روزهای آینده شدت بارش ها در مناطق غرب و جنوب غرب افزایش پیدا کند و احتمال سیلاب، بالاآمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و همچنین وقوع سیلاب های ناگهانی و صاعقه در این مناطق وجود دارد.

صادق ضیاییان ادامه داد: از روز یکشنبه شدت بارش ها عموما در استان لرستان، شمال استان خوزستان، جنوب استان چهارمحال وبختیاری، جنوب استان اصفهان، شمال غرب استان فارس، کهگیلویه وبویراحمد، شمال استان بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس پیش بینی می شود. همچنین از روز دوشنبه شاهد افت دما در اکثر مناطق کشور هستیم. همچنین برای روز یکشنبه در تهران، البرز، قزوین، زنجان، شمال استان مرکزی و همدان بارش باران و همچنین بارش برف را در ارتفاعات پیش بینی می کنیم و همچنین لغزندگی و کاهش دید نیز در مناطق کوهستانی وجود دارد و توصیه می شود از زنجیر چرخ در این مناطق استفاده شود.در روزهای اخیر بارندگی در برخی موارد مشکلاتی را به وجود آورده به همین خاطر، برای پیشگیری از این مشکلات سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هشدارهایی را به شهروندان ارائه کرد.

سیدجلال ملکی با بیان اینکه شهروندان باید خود را برای این فصل آماده کنند، گفت: معضلات ناشی از باران به دو بخش تقسیم می شود؛ بخشی از آن به مدیران و مسئولان باز می گردد که باید پیش از آغاز فصل بارندگی نسبت به آماده سازی شهر و پاکسازی جوی ها اقدام کنند و بخش دیگری از این مشکلات به شهروندان بازمی گردد که به سادگی قابل پیشگیری است. متاسفانه بسیاری عادت دارند زمانی که به مشکل برمی خورند، چاره اندیشی کنند؛ حال آنکه باید از اتفاقات و تجربیات سال های گذشته پند گرفته و در ایام پرباران سال های بعد به کار گرفته شوند.وی با بیان اینکه یکی از معضلاتی که در فصل بارش گریبان گیر بعضی از همشهریان است، ورود آب و آب گرفتگی در منازل است، گفت: ساختمان هایی که دارای زیرزمین و طبقات منفی هستند، بیشتر در معرض ورود آب هستند. پارکینگ برخی از ساختمان ها در طبقه منفی است و یک رمپ برای ورود خودروها در ابتدای آن وجود دارد که همان رمپ، مسیر مناسبی برای ورود آب است. واحدها و انباری هایی که در زیرزمین هستند در این حالت با ورود آب خسارت می بینند. در چنین مواردی باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، یک کف شور یا کانال باریک آب رو به صورت عرضی وجود داشته باشد که آب باران را به مسیر چاه یا کانال موجود هدایت کند.

ملکی در ادامه با بیان اینکه بهتر است فضای باز زیر در ورودی پارکینگ کاملا مسدود شود، اظهار کرد: منازلی که در طبقه همکف یا زیرزمین هستند باید بیشتر احتیاط کنند. مالکان این واحدها نیز حتما باید زیر در واحدها را کاملا ببندند و حتی در صورت نیاز در ابتدای ورودی راهرو، مانعی با استفاده از سنگ یا موزاییک ایجاد کنند تا از ورود آب به داخل منزل جلوگیری شود.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ساختمان های قدیمی و فرسوده بیشتر در معرض خطر هستند، افزود: اگر به هر دلیلی آب برف و باران روی سطح پشت بام باقی بماند، احتمال نفوذ به داخل سقف و دیواره های کناری و تخریب آنها وجود دارد. پشت بام ساختمان های جدید اگرچه دارای لایه ایزوگام و تا حد زیادی از نفوذ به داخل سقف ها در امان هستند، اما باقی ماندن آب در سطح بام خود پتانسیل حادثه ساز شدن را دارد. هنوز در ابتدای ماه های بارندگی هستیم، پس به شهروندان توصیه می کنم به بام رفته و از بازبودن مسیر آب رو و ناودان به ویژه در ساختمان های قدیمی اطمینان حاصل کنند؛ چراکه ممکن است این مسیرها در فصل پاییز و زمستان به دلیل ریزش شاخ و برگ درختان مسدود شده و عبور آب را با مشکلاتی مواجه کند که باید حتما بازدید شود.

ملکی در ادامه گفت: همچنین شهروندان باید دقت کنند که آب سطح پشت بام پای دیوار ساختمان نریزد. زیرا آب به زمین نفوذ کرده و احتمال آسیب زدن و سست شدن پی ساختمان به ویژه در ساختمان های قدیمی که فوندانسیون ندارند، وجود دارد. علاوه بر این هنوز بسیاری از منازل در کشور از چاه برای دفع آب و فاضلاب استفاده می کنند، بنابراین اگر شهروندان می دانند که چاه منزل شان از انواع غیرجذبی بوده یا از زمان تخلیه آن مدت زیادی گذشته است، باید هرچه زودتر نسبت به تخلیه آن اقدام کنند؛ چراکه مواردی وجود داشته که لبریزشدن چاه ها، باعث ورود آب فاضلاب به منازل شهروندان شده است.

او در ادامه با هشدار در مورد احتمال تخریب ساختمان در پی بارش باران افزود: بارش باران تنها باعث آسیب زدن به ساختمان ها نمی شود، بلکه در مواردی باعث تخریب گودبرداری ها نیز می شود. آب باران باعث افزایش وزن مخصوص خاک شده و نیروهای وارده به گود را بیشتر کرده و باعث کاهش مقاومت خاک و تخریب دیواره های گود می شود. همچنین ورود آب به لایه های درونی خاک باعث کاهش چسبندگی آن شده و نهایتا مقاومت خاک را کاهش می دهد. شاید برخی گمان کنند با نیلینگ و مقاوم سازی، خطر تخریب به طور کامل از بین می رود اما مقاوم سازی هم تا حدی تحمل دارد و احتمال تجمع آب در لایه های میانی خاک پشت دیواره ها وجود دارد. کمااینکه چندین مورد حوادث این چنینی را در گذشته شاهد بوده ایم. در همین راستا توصیه می شود اگر زمینی در مرحله گودبرداری است، مالکان قبل از آغاز فصل بارش، این مرحله را تمام کنند یا حتما تحت نظارت مهندسان پروژه، ایمن سازی و مقاوم سازی های لازم انجام شود. شهروندان نیز تا حد امکان در زمان بارندگی از پیاده روهای مجاور زمین های گودبرداری شده عبور نکنند.