آرشیو شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۵۸
جامعه
۱۳

دریچه

13 آبان؛ آغاز برنامه بیمه اجباری درمان

ایسنا: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اعلام آغاز بیمه اجباری درمان در 13 آبان سال جاری گفت: بیمه اجباری فرصتی است برای کسانی که فاقد هر نوع بیمه هستند و لازم است افرادی که بیمه ندارند، مراجعه کرده و تحت پوشش بیمه اجباری قرار گیرند.

طاهر موهبتی، با بیان اینکه 40 میلیون نفر از ایرانیان از خدمات سازمان بیمه سلامت برخوردار هستند، تصریح کرد: کارکنان دولت، بازنشستگان، روستاییان و عشایر، خانواده شهدا و جانبازان، مددجویان سازمان بهزیستی، طلاب و... از خدمات بیمه سلامت برخوردار هستند و در حال حاضر 90 درصد هزینه های مردم در بیمارستان های دولتی و 70 درصد خدمات درمانی مربوط به بیماری هایی سرپایی از سوی دولت پرداخت می شود.

او ادامه داد: در دوره ای در مناطق محروم و مرزی پزشک متخصص وجود نداشت، اما خوشبختانه در حال حاضر 28 میلیون ایرانی ساکن در روستاها و عشایر و همچنین در شهرهای کوچک از 12 خدمات پزشکی ازجمله مامایی، تصویربرداری، دندان پزشکی و... برخوردار هستند. چهار هزار مرکز خدمات روستایی و 18 هزار خانه بهداشت با حضور یک تا سه بهورز در کشور فعال هستند.

مدیرعامل بیمه سلامت با اشاره به استقرار سازمان الکترونیکی هدایت سازمان های بیمه ای کشور گفت: مدیریت سازمان های بیمه ای بدون آی تی مانند هدایت هواپیما بدون رادار است؛ بنابراین توجه و تاکید بسیاری بر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت وجود داشته و این اقدام ارزشمند به همت وزارت بهداشت انجام شده است. قطعا پرونده الکترونیک سلامت به ایجاد دیتاهای مناسب برای سیاست گذاری های صحیح و خرید راهبردی خدمات کمک خواهد کرد. در حال حاضر اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک در 25 شهر و 440 بیمارستان در حال انجام است.

موهبتی با اشاره به اینکه در 13 آبان امسال با حضور معاون اول رئیس جمهور بیمه اجباری آغاز به کار خواهد کرد، گفت: بیمه اجباری فرصتی است برای کسانی که فاقد هر نوع بیمه درمانی هستند. امیدواریم هم وطنانی که بیمه ندارند، مراجعه کرده و بتوانند تحت پوشش بیمه اجباری قرار گیرند؛ چراکه نباید منتظر باشیم تنها در زمان بیماری نسبت به بیمه اقدام کنیم.

طرح وزارت بهداشت برای اجباری شدن آموزش کمک های اولیه هنگام اخذ گواهی نامه

ایسنا: معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت از برنامه این وزارتخانه برای اجباری کردن آموزش کمک های اولیه در همه مدارس کشور و همچنین برای اخذ و تمدید گواهی نامه رانندگی خبر داد.

کریم همتی، با اشاره به طرح وزارت بهداشت برای اجباری شدن آموزش کمک های اولیه در مدارس و همچنین برای دریافت گواهی نامه رانندگی گفت: در وزارت بهداشت در قالب یک لایحه روی این موضوع کار می کنیم. باید توجه کرد از آنجایی که پیشگیری بر درمان مقدم است، برنامه ریزی کردیم با شناسایی یک گروه هدف، بحث آموزش کمک های اولیه را پیش ببریم. بر همین اساس، در وهله اول مدارس به عنوان گروه هدف تعیین شدند و قرار است کار تدوین قانون آموزش اجباری کمک های اولیه در همه مدارس کشور را با همکاری وزارت بهداشت، هلال احمر و وزارت آموزش و پرورش پیش برده و این اقدام را انجام دهیم.

همتی با بیان اینکه در انگلستان هم طرح مشابهی در مدارس اجرا شده و نتایج خوبی به دنبال داشته است، افزود: بنابراین ما هم روی این لایحه کار کرده و آن را در ماه های آینده تقدیم دولت می کنیم تا مراحل قانونی خود را طی کند. در عین حال بحث اجباری شدن آموزش کمک های اولیه برای اخذ گواهی نامه یا تمدید گواهی نامه راهنمایی و رانندگی نیز در دستور کار است که تدوین طرح آن نیز با همکاری وزارت بهداشت، هلال احمر و راهنمایی و رانندگی پیش می رود.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت همچنین گفت: متاسفانه حدودا سالانه 380 هزار مرگ در کشور به دلیل حوادث رخ می دهد که 16 هزار مورد آن ناشی از حوادث جاده ای بوده و بخش عمده ای از حوادث جاده ای نیز به دلیل خطاهای انسانی رخ می دهد. بنابراین اگر بتوان بحث آموزش و فرهنگ سازی و آموزش کمک های اولیه را به ویژه در سطح مدارس اجرائی کنیم، قدم مهمی در راستای کاهش مرگ های ناشی از تصادف ها برداشته خواهد شد. بنابراین بعد از تدوین طرح های اجباری شدن آموزش کمک های اولیه در مدارس و همچنین برای اخذ و تمدید گواهی نامه، آنها را در قالب لایحه ای به دولت ارائه خواهیم کرد.