آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۸
سیاسی
۲

اخبار

رئیس جمهوری کره جنوبی  در دیدار مدیرعامل ایرنا : برای توسعه روابط با ایران تلاش می کنیم

«سید ضیاء هاشمی» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز پنجشنبه در دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی، به اوج گرفتن روابط دو کشور پس از ریاست جمهوری «مون جائه این» اشاره کرد و گفت: روابط تهران و سئول در دوره جنابعالی از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار شکوفا شد اما پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در امریکا، مراودات ایران و کره نیز تحت تاثیر قرار گرفت. هاشمی تاکید کرد با توجه به اینکه کره جنوبی، کشوری مستقل و قدرتمند است، می توان انتظار داشت که تهران و سئول بتوانند در مسیر توسعه مناسبات خود گام بردارند. مدیرعامل ایرنا همچنین سیاست های ترامپ که باعث اخلال در مناسبات بین المللی و جنگ تجاری در سطح جهانی شده است را سیاستی بسیار ناپسند عنوان کرد.

«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی نیز در پاسخ، ضمن تایید سخنان هاشمی درباره مراودات تهران و سئول گفت: برای توسعه روابط ایران و کره جنوبی در حال تلاش هستیم و شخصا امیدوارم شاهد گسترش مناسبات دو طرف باشم. رئیس جمهوری کره جنوبی تاکید کرد که به توسعه روابط دو کشور، خوش بین است. «سید ضیاء هاشمی» در جریان دیدار تعدادی از مدیران عامل خبرگزاری های آسیایی با رئیس جمهوری کره جنوبی در حاشیه مجمع عمومی اوآنا در سئول با «مون جائه این» گفت و گو کرد. هاشمی روز پنجشنبه همچنین با مدیران تعدادی از خبرگزاری ها و رسانه های آسیا و اقیانوسیه دیدار و در زمینه راهکارهای عملی برای گسترش همکاری ایرنا با این رسانه ها رایزنی کرد. هفدهمین مجمع عمومی اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)، از روز چهارشنبه در سئول آغاز شد. این اتحادیه با 44 عضو از 35 کشور آسیا و اقیانوس آرام، بزرگ ترین سازمان رسانه ای قاره است.

واعظی: آرامش و ثبات به کشور بازگشته است

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: با تلاش های شبانه روزی دولت وضعیت ثبات و آرامش درکشورحاکم شده و شرایط اقتصادی نسبت به ماه های گذشته بهبود یافته است. محمود واعظی عصر جمعه درحاشیه عیادت از آیت الله ابراهیم امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با ایرنا و صدا و سیما با تاکید بر بازگشت ثبات به بازار و فضای کسب و کار کشور افزود: با وجود تمام دشمنی و توطئه های دشمنان، ثبات حاکم بر کشور قابل مقایسه با یک سال نیم گذشته نیست.

وی اظهار داشت: تحریم های اقتصادی کشور مشکلاتی را از نظر معیشتی برای مردم به وجود آورده اما این شرایط هر روز با تقویت ظرفیت های داخلی بهبود یافته و وضعیت باثباتی در کشور به رغم تمام اقدامات امریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به وجود آمده است. رئیس دفتر رئیس جمهوری عنوان کرد: مجموعه دولت ونظام برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم با تمام وجود مشغول کار و اقدام هستند. واعظی در سفر به قم ضمن عیادت از آیت الله ابراهیم امینی عضو مجمع، سلام گرم رئیس جمهوری را به وی ابلاغ کرد. آیت الله ابراهیم امینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مهرماه امسال به علت بیماری گوارشی در یکی از بیمارستان های قم بستری است و پس از چند روز از بیمارستان مرخص شد.

عراقچی: به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داده ایم

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه، حفظ منافع جمهوری اسلامی را مهم تر از حفظ یک توافق خواند و گفت: «به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داده ایم و اگر شرایط تغییر نکند، در مسیر کاهش تعهدات حرکت می کنیم.»  به گزارش ایرنا، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به منظور شرکت در «کنفرانس بین المللی منع گسترش تسلیحات هسته ای و خلع سلاح» به روسیه سفر کرده است، در حاشیه این نشست گفت: «هیچ کشوری در حسن نیت ایران در حفظ برجام تردید ندارد.» عراقچی افزود: «در عین حال هیچ کشوری تردید ندارد که اگر ایران از منافع برجام بهره مند نشود، به کاهش تعهدات برجامی ادامه خواهد داد.» او با اشاره به فرصت دو ماهه جدید برای دیپلماسی، گفت: «قاطعیت ایران در دفاع از منافع خود روشن است و این موضوعی است که در همه محافل بین المللی مورد بحث قرار دارد.» عراقچی با اشاره به انزوای بین المللی امریکا، ادامه داد: «بسیاری از کشور ها، از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس بین المللی، یکجانبه گرایی امریکا را محکوم می کنند.»  

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هم طی سخنرانی در کنفرانس عدم اشاعه با حمایت مجدد از توافق هسته ای ایران، با غیرقابول قبول خواندن اقدامات امریکا علیه ایران از جمله اعمال تحریم های یکجانبه بر جمهوری اسلامی، تاکید کرد که توافق هسته ای هنوز مشروعیت، قدرت و اهمیت خود را از دست نداده است.

لاوروف: برجام هنوز مشروعیت دارد

وزیر امور خارجه روسیه اقدامات امریکا علیه ایران را غیرقابل قبول خواند و بر مشروعیت توافق هسته ای ایران تاکید کرد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العالم، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دیروز طی سخنرانی در کنفرانس عدم اشاعه در مسکو، با «غیرقابل قبول»  خواندن اقدامات امریکا علیه ایران از جمله اعمال تحریم های یکجانبه بر جمهوری اسلامی، تاکید کرد که توافق هسته ای هنوز مشروعیت، قدرت و اهمیت خود را از دست نداده است.

العالم به نقل از خبرگزاری روسی «ریانووستی» گزارش داده است که لاوروف ضمن اشاره به فوایدی که توافق هسته ای ایران تاکنون داشته، توضیح داد: [برجام] کمک کرد تا تمام سوالاتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی از تهران داشت، برطرف شود، نظام شفافیت حداکثری برای برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایجاد و بر حقوق قانونی این کشور جهت توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز تحت نظارت آژانس تاکید کرد. وی علاوه بر این، اظهار کرد: ما مطمئن هستیم که به نفع تمام کشورهاست که برجام را حفظ کرده و شرایط مطلوبی برای اجرای مداوم و کامل آن در گذر زمان فراهم کنند.همچنین معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز با اشاره به اینکه مسکو امکان جایگزینی برجام با سندی دیگر را بعید می داند، اعلام کرد که با هیات ایرانی در حاشیه کنفرانس عدم اشاعه تسلیحات هسته ای دیدار خواهد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، سرگئی ریابکوف - معاون وزیر امور خارجه روسیه - با اشاره به اینکه خروج امریکا از توافق هسته ای، جریانی منفی را تعیین کرد، گفت که رویدادهای اخیر پیرامون برجام تلاش های اخیر سیاسی و دیپلماتیک را در راستای حل وفصل[مسائل] دچار پیچیدگی می کند.ریابکوف همچنین اظهار کرد که برنامه دارد در حاشیه نشست ادامه دار منع اشاعه تسلیحات هسته ای با دیپلمات های ایرانی برای گفت وگو درباره وضعیت موجود برجام، دیدار کند. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در این نشست شرکت می کند. ریابکوف در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارد با هیات ایرانی دیدار کند یا نه، توضیح داد: ما با همتایان ایرانی مذاکره خواهیم کرد. دستور کار واضح است که آن، کارهای لازم برای پیشروی بیشتر به سوی  اجرای پایای برجام است. این مقام روسی علاوه بر این درباره برجام گفت که مسکو مطمئن نیست جایگزینی برجام با سندی دیگر در مدت زمانی کوتاه، امکان پذیر باشد.