آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
صنعت و معدن
۳

تامین مالی بنگاه ها تا پایان شهریور ماه رصد شد

جدول استانی وام تولید

دنیای اقتصاد : شعاع استانی پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید در نیمسال نخست سال جاری بررسی شد. براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در 6ماه اول امسال از مجموع درخواست های ثبت شده برای وام تولید، به ترتیب استان های «سمنان»، «مازندران»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قم» بیشترین دریافت تسهیلات را در کارنامه خود ثبت کرده اند.

مطابق داده های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی، تسهیلات ارزان در مجموع به 3 هزارو 440 فقره درخواست در قالب طرح رونق تولید پرداخت شده و مجموع رقم تسهیلات پرداختی به متقاضیان از ابتدای سال 1398 تا پایان شهریورماه 51 هزار میلیارد ریال بوده است. با توجه به تسهیلات پیش بینی شده در سال جاری که معادل 360 هزار میلیارد ریال است، می توان گفت تا مدت زمان مذکور بیش از 14 درصد از تسهیلات پیش بینی شده در طرح رونق سال 98 به بنگاه های اقتصادی پرداخت شده است. علاوه بر طرح رونق تولید برای سال جاری، اعطای تسهیلات با هدف تولید و اشتغال (موضوع بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 98) نیر در دستور کار متولیان قرار گرفته است. این طرح برای اولین بار در سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شد و برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد.

براساس داده های اعلام شده از ابتدای اسفند سال 97 تا پایان شهریور سال 98 در مجموع 4 هزار و 134 درخواست از سوی استان ها برای دریافت تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره 18) ثبت شده است که از این تعداد در مجموع 1016 درخواست به منظور دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند که 27 مورد آن پرداخت شده است. تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و معدنی و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی از مهم ترین برنامه های تبصره 18 برای سال جاری به شمار می رود و براساس جزئیات اعلام شده، برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت و معدن حدود 20 هزار میلیاردتومان تسهیلات در نظر گرفته شده که 10 هزار میلیاردتومان آن از طریق منابع بانکی و 10 هزار میلیارد تومان باقیمانده نیز از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد. البته در این طرح هزار میلیاردتومان هم برای یارانه سود تسهیلات از سوی سیاست گذار منظور شده است. در این برنامه همچنین با تخصیص یارانه سود پیش بینی شده، نرخ نهایی سود تسهیلات طرح ها و واحدهای تولیدی در صورت تحقق اهداف مربوط، برای مناطق برخوردار به 14درصد و برای مناطق کم برخوردار به 12 کاهش می یابد. با توجه به داده های اعلام شده از سوی وزارت صمت، استان های «آذربایجان شرقی»، «اصفهان»، «البرز»، «چهارمحال و بختیاری»، «خراسان رضوی»، «زنجان»، «سمنان»، «تهران»، «فارس»، «کرمانشاه»، «مرکزی» و «هرمزگان» تنها استان هایی بوده اند که توانسته اند به این تسهیلات دسترسی پیدا کنند.   آمار اعلام شده بیانگر آن است که استان زنجان با هفت فقره درخواست در مجموع 213میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده است. سهم تسهیلات پرداختی تولید و اشتغال به استان سمنان نیز برابر با 286 میلیارد ریال بوده که به 4 فقره درخواست اختصاص یافته است. اما برای استان البرز هم 160 میلیارد ریال تسهیلات برای 3 فقره درخواست پرداخت شده و سهم استان های تهران، فارس، کرمانشاه و مرکزی هر کدام 2 فقره درخواست بوده است.  با توجه به داده های اعلام شده بیشترین درخواست ثبت شده برای دریافت تسهیلات تولید و اشتغال (تبصره 18) به استان های اصفهان با 383 فقره، یزد با 323 فقره، مازندران با 281 فقره، خراسان رضوی با 274 فقره و آذربایجان شرقی با 239 فقره اختصاص داشته است.

آخرین وضعیت طرح رونق

از سوی دیگر در قالب طرح رونق تولید نیز تا پایان شهریور سال جاری در مجموع بیش از 51هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که این میزان تسهیلات برای 3 هزار و 440 فقره درخواست بوده است.  براساس برنامه ریزی صورت گرفته برای سال جاری رقم 360 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در قالب طرح رونق تولید در نظر گرفته شده است.  نحوه توزیع این وام ها برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای 10 هزار بنگاه اقتصادی و تامین منابع مالی مورد نیاز 6 هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد، همچنین تامین مالی مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی 5 هزار واحد اقتصادی است.

در دستورالعمل اعلامی از سوی صمت، پرداخت تسهیلات پیش بینی شده مشمول بنگاه هایی می شد که از سوی کارگروه استانی مشروط به احراز توجیه فنی، مالی و اقتصادی باشد. همچنین دریافت تسهیلات براساس دستورالعمل پیش بینی شده مشمول محصولاتی می شد که در بازار فروش قابل قبولی داشته باشند و منجر به انباشته شدن محصولات در انبار نشوند. از سوی دیگر تسهیلات مذکور مشمول بنگاه هایی می شد که تولید آنها به دلیل کمبود نقدینگی متوقف شده باشد یا فعالیت آنها به کمتر از ظرفیت اسمی رسیده باشد.  سال 95 بود که تصمیم سازان و سیاست گذاران صنعت و تولید کشور برای افزایش سرمایه در گردش بنگاه ها، تخصیص وام های ارزان به صاحبان صنایع را در دستور کار قرار دادند. استارت تخصیص این نوع وام ها با یک طرح به نام «طرح رونق تولید» کلید خورد.

اما یک سال بعد و در اواخر خردادماه 96، سیاست گذاران در راستای «استمرار رونق تولید»، «حفظ اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «افزایش رشد اقتصادی کشور» ثبت نام سه نوع وام دیگر در راستای تداوم طرح رونق تولید را آغاز کردند و این روند برای سال جاری نیز تمدید شد. کارنامه پرداخت تسهیلات از طریق طرح رونق تولید نشان دهنده آن است که تا پایان شهریورماه امسال در مجموع 3 هزار و 440 متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده اند که بخشی از این متقاضیان از طریق فرآیند رونق (ثبت نام در سایت بهین یاب) یا مراجعه مستقیم به بانک خواستار دریافت تسهیلات شده اند. براساس آمار اعلام شده از مجموع درخواست های ثبت شده به 1748 فقره درخواست تسهیلات پرداخت شده که از طریق فرآیند رونق (ثبت نام در سایت بهین یاب) ثبت نام کرده بودند.

از سوی دیگر، 1691 متقاضی نیز به صورت مستقیم به بانک های عامل مراجعه کرده اند. آمار اعلام شده بیانگر آن است که بیشترین پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید مربوط به درخواست استان های «سمنان»، «مازندران»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قم» است. با توجه به داده های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 505 متقاضی در استان سمنان موفق به دریافت تسهیلات شده اند. تسهیلات پرداختی به این استان 5 هزار و 590 میلیارد ریال بوده است. در استان مازندران هم، 371 متقاضی موفق به دریافت تسهیلات شده اند. براساس آمار اعلام شده تسهیلات پرداختی به این استان در دوره زمانی مورد بررسی بیش از 3 هزار میلیارد ریال بوده است. تسهیلات پرداختی به استان تهران به عنوان سومین استان در مدت زمان مورد بررسی بیش از 7 هزار میلیارد ریال بوده که این میزان تسهیلات به 341 فقر درخواست ثبت شده پرداخت شده است. مجموع تسهیلات پرداختی به استان خراسان رضوی نیز در این مدت 2 هزار و 316 هزار میلیارد ریال بوده که این میزان تسهیلات به 262 متقاضی پرداخت شده است.