آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۸
فناوری
۱۱

اخبار

تلفن همراه در مناطق زلزله زده پایدار است

در پی زلزله 5.9 ریشتری بامداد جمعه 17 آبان ماه که در مناطق وسیعی در شمال غرب کشور رخ داد؛ مهرداد ترابیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها در صفحه کاربری خود در توئیتر از وضعیت طبیعی ارتباطات در این مناطق خبر داد.

به گزارش «ایران» ترابیان گفت: از بامداد دیروز در حال پیگیری وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی بودم، وضعیت ارتباطات طبیعی است. البته آسیب های جزئی به برخی تجهیزات مخابراتی وارد شده بود که تا عصر دیروز تعمیر شد.  از سوی دیگر شبکه های اپراتور اول و دوم تلفن همراه نیز از پایدار و نرمال بودن وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله زده شمال غرب کشور خبر دادند. اپراتور اول تلفن همراه اعلام کرد شبکه این اپراتور آسیبی ندیده و بدون هیچ گونه قطعی و با پایداری کامل و به صورت نرمال در حال خدمت رسانی به مشترکان و انتقال ترافیک ارتباطی در آن مناطق است و به مشترکان خدمت رسانی می کند. این اپراتور افزود: در اولین دقایق پس از وقوع زلزله، کمیته بحران تشکیل و تصمیمات لازم جهت برقراری ارتباط هر چه بهتر در مناطق زلزله زده گرفته شد. همچنین ستاد بحران اپراتور دوم تلفن همراه نیز اعلام کرد شبکه این اپراتور به صورت مداوم بدون هیچ گونه قطعی و با پایداری کامل در حال خدمت رسانی به مشترکان و انتقال ترافیک ارتباطی استان است.

دستیابی ایران به توانمندی تولید دوربین تصویربرداری ماهواره ای

«به همت جوانان ایرانی، ایران به توانمندی تولید دوربین تصویربرداری ماهواره ای با دقت 5 متر رسید.» به گزارش «ایران»، مرتضی براری رئیس سازمان فضایی با بیان مطلب فوق در توئیتر با درج هشتگ آینده روشن نوشت: با همت جوانان ایرانی در شرکت صاپا، ایران به توانمندی تولید دوربین تصویربرداری ماهواره ای با دقت 5 متر رسید. وی با بیان اینکه این موفقیت گامی بلند در توسعه صنعت فضایی کشور است، افزود: فاصله زیادی با هدفگذاری ساخت ماهواره ای با دقت یک متر نمانده است.

تماشای دیوار برلین با واقعیت مجازی

اگر چه از زمان تخریب دیوار برلین سی سال می گذرد، اما فناوری واقعیت مجازی به علاقه مندان امکان می دهد تا این دیوار را دوباره مشاهده کنند.

به گزارش مهر، یک اپلیکیشن واقعیت مجازی به افراد علاقه مند امکان می دهد تا دیوار یادشده را سه دهه بعد از نابودی به شکل مجازی مشاهده کنند. این اپلیکیشن که MauAR نام دارد، تغییراتی را که در گذر زمان در دیوار برلین رخ داده به کاربران نشان می دهد و البته بدین منظور از تصاویر بازسازی شده دیوار برلین و همین طور نمایش سربازان محافظ دیوار و تجهیزات و استحکامات آنها بهره می گیرد. پس از نصب MauAR روی گوشی یا تبلت تنها کافی است دوربین آن را فعال کنید و در محیط اطراف بچرخانید تا حال و هوای سال های جنگ سرد در اطراف دیوار برلین برای شما زنده شود. به گفته پیتر کولسکی طراح این محصول، اپلیکیشن یادشده اطلاعات تاریخی و سیاسی کاربران را افزایش می دهد و تاثیرگذاری آن روی اشخاص حتی بعد از کنار گذاشتن گوشی یا تبلت کماکان باقی می ماند . وی افزوده که تاثیرگذاری ناشی از استفاده از اپلیکیشن مذکور از طریق مطالعه کتب تاریخی یا حتی مشاهده فیلم های سینمایی به دست نمی آید. اپلیکیشن یادشده در آستانه سی امین سالگرد تخریب دیوار برلین در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.