آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۷۴۶
بانک و بیمه
۱۳

بیشترین سقوط هفتگی طلا در 3 سال اخیر رقم خورد

جنگ تعرفه ای در زمین کاخ سفید

دنیای اقتصاد : هم دولت چین و هم کاخ سفید، آرام آرام در حال برداشتن گام هایی به سمت رسیدن به راه حل مشکل جنگ تجاری هستند. از این رو پناهگاه های امن سرمایه، از جمله طلا، در سایه پیشرفت مذاکرات دو قطب اقتصادی جهان در حال تجربه افت ارزش هستند. پس از آنکه مسوولان چینی اعلام کردند که اعمال تعرفه های تجاری از سوی دو طرف متوقف خواهد شد، طلا در روز پنج شنبه به پایین ترین میزان خود در سه ماه اخیر نزول کرد.

با این وجود در روز جمعه نشت اخباری درباره مخالفت تعدادی از مقامات کاخ سفید با برخی از جنبه های توافق جزئی جدید بازارها را در حالت تعلیق نگه داشته است. با این وجود ارزش هر اونس فلز زرد با کاهشی که در روز جمعه داشت، رکورد کاهش ارزش از نوامبر سال 2016 را به ثبت رساند. این هفته ارزش طلا 5/ 3 درصد سقوط کرده است.

طلا در کف سه ماهه

روز چهارشنبه دقیقا یک روز قبل از اینکه فلز زرد به کف سه ماهه خود برسد، انتشار اخباری مبنی بر اینکه حتی در صورت رخ دادن توافق تجاری اولیه بین چین و آمریکا، این توافق احتمالا تا ماه دسامبر رخ نخواهد داد، قیمت طلا با سرعت قابل توجهی به مرز مهم 1500 دلار حرکت کرد. روز چهارشنبه طلا با افزایش 4/ 0 درصدی به 1490 دلار رسید اما بعد از آن در روز پنج شنبه با دریافت سیگنال های جدی برای حل و فصل جنگ تجاری 44/ 1 درصد سقوط کرد و در قیمت 1468 دلار آرام گرفت.

پس از آنکه گائو فنگ سخنگوی وزارت تجارت چین اعلام کرد پکن و واشنگتن موافقت کرده اند به تدریج وضع تعرفه های یکساله بین طرفین را متوقف کنند، قیمت طلا در روز پنج شنبه با افت 44/ 1 درصدی مواجه شد. او در این باره گفت: لغو کردن تعرفه ها گام اول و حیاتی در راستای موافقت تجاری خواهد بود؛ اقدامی که طرفین موافقت کرده اند همزمان با پیشرفت مذاکرات دست به اجرای آن بزنند. اظهارات گائو، اظهار نظری بود که پس از توییت های ترامپ منتشر شد و رئیس جمهور ترامپ واکنشی به اظهارات چین نشان نداد، موضوعی که برای رئیس جمهور آمریکا تازگی دارد. تحلیل رسانه ها حاکی از یک نگرانی دیگر برای کاخ سفید است. گزارش ها نشان می دهد دولت ترامپ برای متعهد نگه داشتن چین به تعهداتش پس از آنکه توافقی احتمالی بین رئیس جمهور آمریکا و همتای چینی اش رخ دهد، مشکلاتی در پیش خواهد داشت. همچنین طلا در روز جمعه نیز با ادامه روند کاهشی خود تا ساعت 16:30 به وقت تهران به قیمت 1458 دلار رسید. فلز زرد هم اکنون در بزرگ ترین کاهش هفتگی ارزش خود از سال2016 را ثبت کرد. جرج گرو، تحلیلگر فلزات با ارزش در موسسه مدیریت ثروت RBC در نیویورک در این باره گفت: ارزش فلز زرد، در این هفته به دلیل اظهارات خوش بینانه چینی ها درباره جنگ تجاری، بازدهی بیشتر اوراق و سهام و همچنین نبود نوسان در شاخص تورم، باز هم عقب نشینی کرد. یکی دیگر از اخباری که در این هفته موجب فشار بر قیمت فلز زرد در مسیر کاهشی شد انتشار اخباری مبنی عدم افزایش ذخایر طلای بانک خلق چین (PBC) در هفته گذشته بود. بانک خلق چین یکی از جمع آوری کنندگان دائمی طلا است.

بازار سهام گوش به زنگ توافق تجاری

نااطمینانی درباره سرنوشت مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین باعث شده است که بازارهای مختلف در روز جمعه گوش به زنگ باقی بمانند. در حالی که در وال استریت، شاخص های داوجونز و S&P 500 به سمت رکوردهای تاریخی خود در پیش بودند و به این دل بسته بودند که ضررهای ناشی از جنگ تعرفه ای با توجه به اظهارات مقامات چینی رو به پایان است، اما گزارش رویترز مبنی بر اینکه کاخ سفید با برخی از جنبه های توافق اولین بین دو کشور مخالف است، باعث شد تا افزایش روزانه این شاخص ها محدود شود. کارشناسان معتقدند که توافق تجاری اکنون مهم ترین محرک بازاهای سهام در جهان خواهد بود که در صورت دریافت سیگنال های ناامیدکننده تاثیری معکوس بر شاخص ها خواهد گذاشت. روز پنج شنبه با توجه به اخبار منتشره در بازارهای جهانی موجی از خوش بینی به راه افتاده بود و بسیاری از شاخص های مهم روندی صعودی داشتند. در این روز شاخص نزدک با 29/ 0درصد افزایش به مقدار 8219 رسید و در کنار این شاخص، داوجونز با 66/ 0 درصد و S&P 500 نیز 27/ 0درصد افزایش این شاخص را در روند صعودی خود همراهی کردند.