آرشیو شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۱۹
رسانه: دور دنیا
۱۲

منابع عراقی بازداشت محمود الصرخی، از عوامل حمله به کنسولگری ایران را تکذیب کردند

هشدار آیت الله سیستانی در مورد حوادث عراق

آیت الله العظمی علی سیستانی، مرجعیت دینی عراق دیروز با صدور بیانیه ای نسبت به برخی تلاش ها برای سوءاستفاده از اوضاع داخلی عراق با هدف ضرر زدن به منافع ملی این کشور هشدار داد. 

وی همچنین خواستار پاسخگویی نیروهای سیاسی به خواسته های تظاهرکنندگان عراقی طبق نقشه راه پیشنهادی شد. این بیانیه در حالی صادر می شود که روز گذشته شهر بغداد شاهد یک انفجار قوی هم زمان با برگزاری موجی از اعتراضات بود .

به گزارش ایسنا، آیت الله سیستانی خواهان حفاظت از وجهه مسالمت آمیز اعتراضات شد و نیروهای امنیتی عراق را به اجتناب از خشونت علیه معترضان دعوت کرد. 

وی همچنین هشدار داد برخی طرف های داخلی و خارجی نقش برجسته ای در رخدادهای عراق و خشونت های اخیر دارند و برخی طرف ها برای سوء استفاده از تظاهرات تلاش می کنند و معترضان باید نسبت به این تلاش ها هوشیار باشند.

 آیت الله سیستانی همچنین از تلاش نیروهای مسلح ازجمله نیروهای حشد الشعبی در مبارزه با داعش و سعی در آرام کردن اوضاع کشور قدردانی کرد. در همین رابطه روز گذشته برخی منابع خبری از یک انفجار شدید در بغداد خبر دادند. این انفجار همزمان با ادامه حضور صدها نفر از معترضان در میدان تحریر بغداد در چهاردهمین روز از اعتراضات عراق بود. برخی منابع گفتند انفجار ناشی از نارنجکی صوتی بوده است اما تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعات دقیقی در این باره منتشر نشده است. برخی گزارش های دیگر نیز حاکی از درگیری میان ماموران و تظاهرکنندگان در پل احرار و منطقه باب معظم و پل شهدای بغداد بود. طی خشونت های اخیر در عراق تاکنون بیش از 200 نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند. 

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنانی پس از جلسه بررسی بودجه سال 2020 عراق به اصلاحات جدی و بهبود شرایط و ایجاد فرصت های شغلی متعهد شد. وی گفت که در لایحه بودجه جدید تلاش خواهد شد اصلاحات جدی صورت گرفته و شرایط بهبود یافته و فرصت های شغلی افزایش یابد. همچنین منابع خبری روز گذشته از آرامش نسبی در بندرگاه «ام القصر» و شهر بصره خبردادند. 

به گزارش الجزیره در درگیری های شهر بصره در روز پنجشنبه دست کم ده نفر کشته و بیش از یک صد نفر مجروح شدند. اعتراضات مردم عراق به مشکلات معیشتی از یک ماه قبل شروع شد اما برخی دست های توطئه گر خارجی از جمله محور غربی عربی به رهبری آمریکا و عربستان سعودی تلاش در سوءاستفاده از این اعتراضات دارند و به رغم تلاش های دولت برای بهبود اوضاع می کوشند بر آتش فتنه ها در این کشور دامن بزنند.

یکی از این عوامل شناخته شده و وابسته به سرویس های امنیتی آمریکا و عربستان سعودی فردی به نام محمود الصرخی است که منابع خبری او را از عاملان اصلی حمله به کنسولگری ایران درکربلا می دانند. او فردی است که خود را مجتهد می داند و مدعی است با امام زمان ارتباط دارد. عوامل او تاکنون بارها در کربلا، دست به تخریب اموال عمومی زده و آشوب به پا کرده اند. الصرخی فردی است که تاکنون از عناصر داعش و جنگ در یمن دفاع کرده است. روز چهارشنبه گذشته در خبری آمده بود که الصرخی بازداشت شده است اما روز پنجشنبه منابع خبری عراق این گزارش را رد و تکذیب کردند.

 به هر حال در تظاهرات اخیر عراق رسانه های وابسته به عربستان سعودی می کوشند با بزرگ نمایی عناصری مانند الصرخی اعتراضات عراق را به سمت ایران سوق داده و فضای همکاری های بین دو کشور همسایه را مشوش سازند . 

گفته می شود عربستان، امارات، عناصر بعثی و آمریکا از حامیان اصلی وی بوده و به همین ترتیب خواستار ادامه آشوب ها در عراق هستند.