آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۲۵
اقتصادی
۴

رئیس اتحادیه تولید کنندگان کفش چرم دست دوز: سالانه 60 میلیون دلار چرم به کشور وارد می شود

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش چرم دست دوز گفت: سالانه حدود 50 تا 60 میلیون دلار چرم وارد کشور می شود.

رسول شجری در گفت وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت صنعت چرم کشور اظهار کرد: با واحدهایی که چرم مصنوعی را به عنوان چرم طبیعی و با کیفیت پایین به دست مصرف کننده می رساند برخورد جدی خواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که افراد برای خرید محصولات چرم اقدام می کنند حتما به اینکه فروشنده جواز کسب دارد یا نه توجه کنند چرا که بسیاری از این واحدها، بصورت غیرقانونی در حال فعالیت هستند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش چرم دست دوز با بیان اینکه 50 تا 60 میلیون دلار در صنف چرم، واردات داریم، اظهار کرد: وضعیت واردات مواد اولیه تولید بهبود یافته، اما هنوز هم مشکلاتی وجود دارد که وزیر صنعت، معدن و تجارت قول رفع آن ها را داده است.

شجری در پاسخ به این پرسش که قاچاق در این صنف به چه میزان رسیده است؟ تصریح کرد: آمار دقیقی در دست نیست و فقط می توان گفت که نسبت به سال گذشته، کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز، بر این واحدهای تولیدی تاثیرگذاشته است، اظهار کرد: افزایش قیمت انواع اسعار ارز در بازار آزاد به طور مستقیم در بازارهایی نظیر چرم تاثیر گذار است. تولیدکنندگان از مسئولان درخواست دارند در ثابت نگه داشتن نرخ ارز تلاش کنند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کفش چرم دست دوز گفت: متاسفانه بازار فروش چرم و محصولات فرآوری شده آن این روزها در رکود به سر می برند.

گفتنی است، واردات چرم در حالی صورت می گیرد که چرم ایرانی به کشور های ترکیه و ایتالیا صادر می شود اما دو عامل داخلی و خارجی بر نرخ تمام شده محصولات صنعت چرم ایران تاثیرگذار است. عوامل خارجی به تحریم ها و نرخ نامتعارف واردات برخی از مواد اولیه برمی گردد. علاوه بر این، نوسانات نرخ ارز بر این موضوع بی تاثیر نبوده است.

درواقع این عوامل موجب شده نرخ مواد شیمیایی در حوزه صنعت چرم حدود 30 تا 40 درصد بیشتر از نرخ معمول جهانی به دست مصرف کننده ایرانی برسد.

همچنین از عوامل داخلی می توان به خام فروشی به ویژه در مناطق مرزی کشور اشاره کرد که به صورت غیرقانونی از کشور خارج می شود. فرسودگی ماشین آلات و بی توجهی به فناوری های روز نیز از دیگر عواملی است که نرخ تمام شده محصول نهایی را بالا می برد. چرم ایرانی صادر می شود اما صادرات تکمیلی چرم نداریم. درواقع صادرات چرمی که طراحی و رنگ آن تکمیل شده باشد، صادر نمی شود چراکه هنوز فناوری لازم برای فرآوری چرم در کشور وجود ندارد.