آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
جهان
۶
ترجمه روز

آیا قدرت روسیه رو به زوال است؟

جوزف نای مترجم: هدیه عابدی

بعید است روسیه بتواند مثل شوروی در طول 4 دهه پس از جنگ جهانی دوم، دوباره منابع مورد نیاز برای متعادل کردن قدرت امریکا را به دست بیاورد. اما قدرت های رو به افول نیز به اندازه کشورهای رو به رشد شایسته توجه دیپلماتیک هستند.

این روز ها همه جا حرف از موفقیت های کرملین است. روسیه به رهبری ولادیمیر پوتین جای امریکا را در سوریه گرفته است، به مداخله در اوکراین شرقی ادامه می دهد و اخیرا میزبانی یک اجلاس آفریقایی را در شهر سوچی بر عهده گرفته است. با این حال ظواهر می تواند فریبنده باشد. درست است که روسیه انبار تسلیحات هسته ای عظیمی به وسعت انبار تسلیحاتی امریکا دارد و در سال های 2008 و 2014 به خوبی توانست از قدرت خود علیه گرجستان و اوکراین استفاده کند. پوتین با ارسال کمک های نظامی به سوریه توانست بشار اسد را در قدرت نگه دارد و با استفاده از تجهیزات سایبری در انتخابات امریکا و انتخابات دیگر کشورها اختلال ایجاد کرد. اما روسیه تنها می تواند یک خرابکار بین المللی باشد و در پس ماجراجویی های خود کشوری رو به افول است.

در سال 1959 نیکیتا خورشچف، رهبر شوروی اعلام کرد که این کشور تا سال 1970 یا 1980 از امریکا سبقت می گیرد. اما در سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و تنها یک روسیه کوچک شده از آن باقی ماند که تنها سه چهارم از قلمرو، نیمی از جمعیت، نیمی از اقتصاد و یک سوم نیروهای نظامی شوروی را داشت. تولید ناخالص ملی روسیه تنها 7/1 تریلیون دلار بوده که در مقایسه با 21 تریلیون دلار امریکا بسیار کم است. در سال 1989 اقتصاد شوروی دو برابر چین بود اما امروزه تولید ناخالص ملی روسیه یک هفتم چین است. به علاوه روسیه تا حد زیادی به صادرات انرژی وابسته است و صادرات محصولات های تک تنها 11 درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است.

در حالی که زبان، تاریخ و مهاجرت کاری باعث ایجاد قدرت نرم برای روسیه در اطراف مرزهای این کشور شده است، مردم دیگر کشورها کمتر فیلم های روسی را تماشا می کنند و هیچ یک از دانشگاه های روسیه جزو 100 دانشگاه برتر جهان به شمار نمی روند. روسیه فاقد نهادهای سیاسی لازم برای داشتن اقتصاد بازار موثر است و نظام سر مایه داری رابر بارون نیز فاقد قوانین موثری است که باعث ایجاد اعتماد در میان سرمایه داران شود. سیستم بهداشت عمومی ضعیف است و میانگین امید به زندگی مردم روسیه(برای مردان و زنان) 72 سال است که 5 سال کمتر از میانگین اروپاست. جمعیت شناسان سازمان ملل پیش بینی کرده اند که تا اواسط قرن بیست ویکم، جمعیت روسیه از 145 میلیون نفر به 121 میلیون نفر کاهش می یابد.

اتفاقات زیادی ممکن است در آینده پیش بیاید اما در این نقطه از تاریخ، روسیه دارای اقتصاد تک محصولی و نهادهای فاسد است و در حوزه جمعیت و سلامت مشکلات جدی دارد. دیمیتری مدودف، رییس جمهور پیشین روسیه برای برطرف کردن این مشکلات برنامه هایی در سر داشت اما تعداد کمی از آنها اجرایی شد چراکه فساد گسترده، روند نوسازی را سخت می کرد. در حالی که پوتین در بازگرداندن روسیه به صحنه جهانی، رهبر موفقی به حساب می آید اما در حل مشکلات بلندمدت کشورش سیاستمدار ماهری نبوده است.

یکی از مانور های تاکتیکی موفق پوتین اتحاد با چین است. پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های غرب، پوتین اعلام کرد که چین «شریک استراتژیک اصلی ماست.» در مقابل شی جین پینگ، رییس جمهور چین نیز گفت، پوتین «بهترین دوست و همکار من است.»

از نگاه سیاست سنتی موازنه قدرت، این پاسخ به قدرت امریکا قابل پیش بینی بود. در دهه 50 میلادی دولت چین و اتحاد جماهیر شوروی علیه امریکا متحد بودند. پس از سفر ریچارد نیکسون، رییس جمهور وقت امریکا به چین در سال 1972 ایالات متحده و چین برای محدود کردن قدرت شوروی با یکدیگر همکاری کردند. این اتحاد با فروپاشی شوروی به پایان رسید. در سال 1992 روسیه و چین روابط خود را «شراکتی سازنده» توصیف کردند. این شراکت در سال 1996 به «شراکتی استراتژیک» تبدیل شد و در سال 2001 این دو کشور پیمان «دوستی و همکاری» با یکدیگر امضا کردند. آنها در شورای امنیت سازمان ملل همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته و در زمینه کنترل بین المللی اینترنت، موضع مشابهی گرفتند و برای هماهنگی مواضع شان از چارچوب های دیپلماتیک مختلف مانند گروه «بریکس» (گروهی به رهبری قدرت های اقتصادی نوظهور که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده است) و «سازمان همکاری شانگهای» بهره جستند. این دو کشور اکنون فناوری های نظامی غیر هسته ای را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و مانور های مشترک برگزار می کنند.

با این وجود، موانع جدی زیادی در مقابل اتحاد چین و روسیه وجود دارد که بسیار فراتر از همکاری تاکتیکی است. همچنان دو کشور به یکدیگر بی اعتمادند. در قرن نوزدهم میلادی هیچ کشوری نتوانست به اندازه روسیه از وسعت چین کم کرده و به وسعت خود بیفزاید. اما اکنون تعداد روس ها در خاور دور 6 میلیون و تعداد چینی های آن سوی مرز 120 میلیون نفر است و این پراکندگی جمعیت تبدیل به یکی از نگرانی های مسکو شده است.

افول اقتصادی روسیه، نگرانی این کشور از رشد چین را افزایش داده است. با وجود اینکه تجارت افزایش یافته اما سرمایه گذاری عقب مانده و در بازارهای صادراتی چین، روسیه جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است. به گزارش نشریه اقتصادی «اکونومیست» روسیه نگران این است که تبدیل به شریک رده پایین متحد خود شود و اوضاع به گونه ای پیش برود که بیشتر، روسیه به چین وابسته باشد. به گفته یکی از اساتید دانشگاه فودان «مهم ترین رابطه برای ما، رابطه با امریکاست. ما نمی خواهیم اشتباهات استالین و مائو را تکرار کنیم.»

البته امریکا نباید روسیه رو به افول را نادیده بگیرد و مانند یک قدرت درجه دوم با آن رفتار کند. قدرت های رو به زوال تمایل به ریسک پذیری دارند. آنها نسبت به قدرت های رو به رشد چیزهای کمتری برای از دست دادن دارند. روسیه هنوز تهدید بالقوه ای برای امریکا محسوب می شود، بیشتر به دلیل اینکه تنها کشوری است که موشک و کلاهک های هسته ای کافی برای تخریب امریکا را دارد و تنزل نسبی روسیه موجب شده این کشور تمایلی به کنار گذاشتن تسلیحات هسته ای خود نداشته باشد.

حتی روسیه در حال افول نیز دارای جمعیت تحصیل کرده فراوان، دانشمندان و مهندسان ماهر و منابع طبیعی بی شمار است. بعید است روسیه بتواند مثل شوروی در طول 4 دهه پس از جنگ جهانی دوم، دوباره منابع مورد نیاز برای متعادل کردن قدرت امریکا را به دست بیاورد. اما با توجه به قدرت هسته ای، منابع نفت و گاز، مهارت در فناوری سایبری، مجاورت با اروپا و پتانسیل اتحاد با چین، روسیه می تواند برای امریکا مشکل ساز شود و تکیه پوتین بر ملی گرایی پوپولیستی باعث ایجاد انگیزه می شود. قدرت های رو به افول به اندازه قدرت های در حال رشد سزاوار توجه دیپلماتیک هستند. با پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در امریکا، این کشور باید در قبال روسیه استراتژی مهمی اتخاذ کند، چیزی که اکنون وجود ندارد.